آخرین راه‌حل درمان آکنه

0
508
آخرین راه‌حل درمان آکنه
آخرین راه‌حل درمان آکنه

آخرین راه‌حل درمان آکنه

سازمان دارویی اتحادیه اروپا اعلام کرد، کنتراسپتیوهای خوراکی که حاوی ۲ میلی‌گرم dienogest و ۰۳/۰ میلی‌گرم ethinylestradiol باشد، ممکن است هنوز برای درمان آکنه متوسط در زنان استفاده شود، اما فقط پس از اینکه درمان‌های دیگر با شکست مواجه شوند، زیرا کنتراسپتیوهای خوراکی احتمال ترومبوآمبولی وریدی را افزایش می‌دهند و باید تا حد امکان، کمتر استفاده شوند.
علاوه براین، این درمان آکنه فقط برای زنانی اندیکاسیون دارد که از روش‌های ضدبارداری خوراکی استفاده می‌کنند.
ترکیب دارویی Dienogest/ethinylestradiol، سالیان سال است که در اتحادیه اروپا تحت نام‌‌های تجاری مختلف مانند Valette به فروش می‌رسند. در فوریه ۲۰۱۶، قبل از آنکه Brexit رای بیاورد، سازمان‌های دارویی در بریتانیا از آژانس پزشکی اروپا خواستند دارو را مورد بررسی قرار دهد، زیرا در مورد برتری مزایای درمان آکنه با آن نسبت به خطراتش که همان ترومبوآمبولی وریدی است، اطمینان کامل وجود نداشت.
کمیته آژانس پزشکی اروپا برای محصولات پزشکی در مصارف انسانی (CHMP) به این موضوع نگاه کرد و به این نتیجه رسید که شواهد کافی برای استفاده ادامه‌دار از دارو در درمان آکنه متوسط وجود دارد و داده‌های موجود هیچ گونه نگرانی جدیدی را در مورد ایمنی داروها اضافه نمی‌کنند. CHMPمتذکر شد که همه کنتراسپتیوهای هورمونی ترکیبی، خطر اندکی را از نظر ترومبوآمبولی ریوی ایجاد می‌کنند. اما در مورد داروی dienogest/ethinylestradiol، شواهد کافی وجود نداشته که به‌طور دقیق خطر ترومبوآمبولی وریدی آن را با دیگر کنتراسپتیوهای خوراکی مقایسه کرده باشد. به همین دلیل، به داده‌های بیشتری در این زمینه نیاز است.
در یک حرکت احتیاطی، CHMP توصیه کرد که پزشکان دارو را فقط برای درمان زنان مبتلا به آکنه‌ای تجویز کنند که دیگر درمان‌های موضعی یا آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی تاثیری نداشته‌اند و فقط زمانی که کنتراسپتیوهای خوراکی از سوی بیمار انتخاب می‌شود.
CHMP همچنین توصیه کرد که زنان درمان شده با dienogest/ethinylestradiol برای آکنه، باید ۳ تا ۶ ماه پس از آغاز درمان از نظر پیشرفت درمانی ارزیابی شوند و پس از آن، تا هر زمانی که به درمان نیاز هست، به‌طور دوره‌ای بررسی شوند.
در سال ۲۰۱۳، دیگر کمیته آژانس پزشکی اروپا توصیه‌های مشابهی را در مورد کنتراسپتیوهای خوراکی که حاوی سیپروترون استات و اتینیل‌استرادیول (دیان ۳۵) هستند و برای درمان آکنه استفاده می‌شوند، منتشر کرد.
کمیته ارزیابی خطر فارماکوویژیلنس (Pharmacovigilance) وابسته به آژانس پزشکی اروپا معتقد است، پزشکان باید داروها را برای آکنه فقط زمانی تجویز کنند که درمان‌های جایگزین با شکست مواجه شده باشند. علاوه براین، داروها نباید در ترکیب با دیگر کنتراسپتیوهای هورمونی تجویز شوند تا با سطح بالاتری از استروژن در تماس قرار نگیرند و خطر ترومبوآمبولی وریدی در آنها افزایش پیدا نکند.
نظر جدید CHMP در مورد dienogest/ethinylestradiol باید به کمیسیون اروپا برود که بدنه اجرایی اتحادیه اروپا است و تصمیم نهایی در آنجا گرفته خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید