آزمایشگاه‌ها در ورطه ورشکستگی/ انتقاد از غیرواقعی بودن تعرفه‌های آزمایشگاهی

0
249

رئیس کل سازمان نظام پزشکی عنوان کرد:

آزمایشگاه‌ها در ورطه ورشکستگی/ انتقاد از غیرواقعی بودن تعرفه‌های آزمایشگاهی

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران گفت: اگر آزمایشگاه‌های تشخیص طبی به همین روال اداره شوند به ورطه ورشکستگی خواهند افتاد.

دکتر علیرضا زالی در هجدهمین همایش آسیب شناسی و طب آزمایشگاه و  اولین همایش بین المللی آسیب شناسی و طب آزمایشگاه اظهار کرد: رشته پاتولوژی از یک شالوده نوین برخوردار است که می تواند تحولات عرصه سلامت را پذیرا باشد.

وی با اعلام اینکه نگاه ما به رشته پاتولوژی باید با شرایط روز جهانی همخوانی داشته باشد افزود: متاسفانه پیشرفت های رشته پاتولوژی در کشور متناسب و متناظر با پیشرفت های جهانی نیست.

زالی با اعلام اینکه در بحث آموزش دستیاران پاتولوژیست باید به آینده توجه داشت، تصریح کرد: پاتولوژیست های جوان باید خصلت های اجتماعی و حرفه ای را به گونه ای با خود داشته باشند که تاثیرگذاری خودش را ثابت کند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با تاکید بر این مطلب که باید در هنگام تصمیم گیری برای پاتولوژیست ها و آزمایشگاه ها از نظرات فنی صاحبان اصلی این حرفه نیز استفاده شود، افزود: چنانچه قرار است بخشنامه ای در نظام پزشکی یا وزارت بهداشت و یا همچنین بیمه ها با محوریت پاتولوژی و آزمایشگاه ها به تصویب برسد باید از نظرات افراد صاحب این حرفه استفاده کرد و در روند تهیه بخشنامه های مربوط به این حوزه تاثیرگذاری نظرات آنها را شاهد بود.

زالی در ادامه از پاتولوژیست ها به عنوان مشاوران امین در بسیاری از موارد مبتلابه مسائل آزمایشگاهی نام برد و گفت: متاسفانه بقای آزمایشگاه های تشخیص طبی دچار تزلزل شده است به گونه ای که اگر با همین مدل اداره شوند به ورطه ورشکستگی سقوط خواهد کرد.

وی با انتقاد از غیرواقعی بودن تعرفه های آزمایشگاهی افزود: دوستان آزمایشگاهی تاریخ تلخ سال ۹۱ را که شاهد انجامد رشد تعرفه های آزمایشگاهی بودیم به یاد دارند.

زالی بر روند اصلاح تعرفه های آزمایشگاهی تاکید کرد و گفت: تعرفه های موجود با واقعیت های اقتصادی کشور همخوانی ندارد.

وی با اعلام اینکه حیات بسیاری از آزماشگاهی های تشخیص طبی بر اساس حمایت های بیمه ای است، گفت: مردم توان پرداخت هزینه های آزمایشگاهی را ندارند و از همین رو لازم است بیمه ها از تعرفه های آزمایشگاهی حمایت کنند.

زالی با تاکید بر اینکه مسائل اقتصادی آزمایشگاه ها باید حل شود، افزود: متاسفانه جو نگرانی و دلزدگی و همچنین یاس بر آزمایشگاه های کشور حکم است.

به گفته زالی در حال حاضر بیشتر آزمایشگاه های بخش خصوصی دارای مطالبات معوق از بیمه ها هستند که باعث شده آنها دچار استقراض و مشکلات مالی عدیده ای شوند.

 

هجدهمین همایش آسیب شناسی و طب آزمایشگاه و اولین همایش بین المللی آسیب شناسی و طب آزمایشگاه تا ۱۷ دی در مرکز همایش های رازی در حال برگزاری است

 

نایب رئیس انجمن علمی آسیب شناسی ایران گفت: تشخیص بیماری های دستگاه گوارش بدون توجه به رشته پاتولوژی جلو نمی رود.

 

 

نایب رئیس انجمن علمی آسیب شناسی ایران تاکید کرد؛

تشخیص بیماری های گوارش بدون پاتولوژی جلو نمی رود

 

دکتر فرید کرمی در افتتاحیه هجدهمین همایش آسیب شناسی و طب آزمایشگاه و اولین همایش بین المللی آسیب شناسی و طب آزمایشگاه  که در مرکز همایش های رازی در حال برگزاری است ، گفت: این همایش  با رویکرد بیماری های پوست و دستگاه گوارش برگزار می شود.

وی با اعلام اینکه در کنگره  امسال ۳ استاد برجسته پاتولوژی دنیا حضور دارند، افزود: این افراد از چهره های برجسته رشته پاتولوژی در زمینه پوست و بیماری های دستگاه گوارش هستند که برای سخنرانی به تهران آمده اند.

وی با اشاره به اهمیت تشخیص بیماری های پوست، افزود: بیماری های پوست فقط سرطان نیست، بلکه به دو دسته التهاب ها و سرطان های پوست تقسیم می شود.

کرمی با تاکید بر اینکه در حال حاضر دوره فوق تخصصی پوست یا همان فلوشیپ در کشور وجود دارد، گفت: تشخیص بیماری های پوست بر اساس تخصص های پاتولوژیست ها انجام می شود.

وی در ادامه از بیماری های دستگاه گوارش به عنوان یکی از شایع ترین بیماری های منجر به سرطان در کشور نام برد و گفت: بیماری های روده و معده از شیوع بالایی در کشور برخوردار هستند به طوری که بیشترین تعداد نمونه های آزمایشگاهی در زمینه های این بیماری ها است.

نایب رئیس انجمن علمی آسیب شناسی ایران با تاکید بر این مطلب که به جرات می توان گفت بیماری های گوارش بدون پاتولوژی جلو نمی رود، افزود: جواب پاتولوژی از اهمیت بالایی در تشخیص بیماری های دستگاه گوارش برخوردار است.

کرمی با عنوان این مطلب که پاتولوژیست های کشور از آموزش های روز برخوردار هستند، موضوع تشخیص بیماری ها در آزمایشگاه های پاتولوژی را مورد توجه قرار داد و گفت: اگر نمونه های آزمایشگاهی به آزمایشگاه های دارای متخصص پاتولوژی ارجاع شود، تشخیص ها دقیق تر خواهد بود.

وی با اعلام اینکه پاتولوژیست های ما از تجربه کافی برخوردار هستند، گفت: تمامی آزمایشگاه های پاتولوژی کشور دارای تجهیزات لازم هستند.

کرمی در ادامه به وضعیت اقتصادی آزمایشگاه های تشخیص طبی اشاره کرد و گفت: متاسفانه آزمایشگاه های پاتولوژی به لحاظ مالی در مضیقه هستند، زیرا مجبورند تعرفه های دولتی را رعایت کنند در حالی که این تعرفه ها با واقعیت تطبیق ندارد و جوابگوی هزینه های آزمایشگاه ها نیست.

هجدهمین همایش آسیب شناسی و طب آزمایشگاه و اولین همایش بین المللی آسیب شناسی و طب آزمایشگاه تا ۱۷ دی در مرکز همایش های رازی در حال برگزاری است.

 

.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید