ابتلا بیش از ۱۲ درصد جمعیت بزرگسال ایران به دیابت

0
231

ابتلا بیش از ۱۲ درصد جمعیت بزرگسال ایران به دیابت
انجمن دیابت ایران با اعلام اینکه در ایران بیش از ۱۲ درصد جمعیت بزرگسالان به دیابت مبتلا هستند، تغذیه صحیح،‌ فعالیت جسمی و مدیریت استرس را بهترین راه پیشگیری از این بیماری عنوان کرد.

به گزارش نشریه پزشکان انجمن دیابت ایران به مناسبت روز جهانی بهداشت هفتم آوریل (۱۹ فروردین ماه) با شعار ‘غلبه بر دیابت’ در اطلاعیه ای اعلام کرد: دیابت نوع ۲ و چاقی که یکی از عوامل مهم ابتلا به دیابت به شمار می رود، در جهان رو به افزایش است.
این اطلاعیه می افزاید: آخرین آمار منتشر شده از سوی فدراسیون بین‌المللی دیابت، رقم افزایش دیابت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، طی ۲۵ سال آینده ۲ برابر اعلام نموده است. یعنی از ۳۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر کنونی به ۷۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر خواهد رسید. در حال حاضر بیش از ۴۱۵ میلیون نفر از بزرگسالان در سراسر جهان به دیابت مبتلایند و تا ۲۵ سال آینده عده دیابتی‌ها به ۶۴۳ میلیون نفر خواهد رسید.
در این اطلاعیه آمده است: با توجه به شعار روز جهانی بهداشت بهترین، بی‌ضررترین و ارزان‌ترین راه برای مقابله با دیابت پیشگیری است. امروزه می‌دانیم که استفاده بیش از حد مواد غذایی و نوشیدنی‌های پرکالری که به طور فراوانی از چربی‌های اشباع شده، نمک و شکر تهیه می‌شوند از علل عمده چاقی و در نهایت ابتلا به دیابت است.
انجمن دیابت ایران در اطلاعیه خود توصیه کرد: بهترین راه برای پیشگیری از دیابت،‌ تغذیه صحیح،‌ فعالیت جسمی و مدیریت استرس است. در همین راستا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش و پرورش، شهرداری تهران، دانشگاه‌های علوم پزشکی و سایر سازمان‌های مرتبط به مناسبت روز جهانی بهداشت برنامه‌‌های آموزش و پیشگیری برای غلبه بر دیابت را برنامه‌ریزی کرده‌اند.
دیابت زمانی بروز می کند که بدن از عهده تولید انسولین به میزان کافی و یا استفاده موثر از آن برنیاید. انسولین هورمونی است که از لوزالمعده ترشح می شود و بدن بدون آن نمی تواند انرژی مورد نیاز را از مواد غذایی مصرفی به دست آورد.
مواد غذایی در بدن به نوعی قند به نام گلوکز تبدیل می شوند و انسولین به گلوکز کمک می کند که برای تبدیل شدن به انرژی، وارد سلول های بدن شود. بدون انسولین، گلوکز به جای ورود به سلول در بدن جمع می شود.
به طور کلی بیماری دیابت شامل دیابت نوع یک، دیابت نوع ۲ و دیابت بارداری است؛ دیابت نوع یک در اثر کمبود یا نبود انسولین در بدن به وجود می‏ آید بنابراین افراد مبتلا به این نوع دیابت نیازمند تزریق انسولین هستند.
این نوع دیابت که به آن دیابت جوانی نیز گفته می شود بیشتر در کودکان و نوجوانان بروز می یابد و عامل ژنتیکی دارد. گفته می شود حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد دیابتی ها مبتلا به دیابت نوع یک هستند.
دیابت نوع ۲ در اثر اختلال در تولید انسولین بروز می یابد و طبق آمارهای جهانی ۹۰ درصد بیماران دیابتی در جهان، مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید