ارتباط استروئید موضعی و دیابت نوع ۲

  0
  751
  ارتباط استروئید موضعی و دیابت نوع 2

  ارتباط استروئید موضعی و دیابت نوع ۲Tمطالعات مشاهده‌ای پیشنهاد می‌کنند که جذب سیستمیک استروئیدهای موضعی می‌توانند دیابتوژنیک باشند.

  آیا جذب سیستمیک کورتیکواستروئیدهای موضعی باعث عدم تحمل گلوکز می‌شود؟ برای روشن کردن این سوال، محققان چندین تجزیه و تحلیل را با استفاده از پایگاه‌داده‌های ملی بزرگ از دانمارک و انگلستان انجام دادند.

  در مطالعات کنترل موردی، استفاده از کورتیکواستروئیدهای موضعی با توسعه بعدی دیابت نوع ۲، با نسبت شانس تعدیل شده حدود ۲۵/۱ در هر دو کشور، مرتبط بود.

  در یک مطالعه گروهی (از دانمارک)، میزان بروز دیابت نوع ۲ جدید به‌طور قابل‌توجهی در مصرف کنندگان کورتیکواستروئیدهای موضعی نسبت به عدم استفاده از آنها افزایش یافت (حدود ۶ مورد در مقابل ۴ مورد در هر ۱۰۰۰ فرد – سال).

  در مطالعات دانمارک، استفاده طولانی‌مدت از عوامل قوی یا بسیار قوی (به عنوان مثال، clobetasol propionate)، در مقابل استفاده از عوامل کم‌تر قوی، به شدت با دیابت ارتباط داشت.

  این تجزیه و تحلیل داده‌های مشاهداتی، علت و معلول را اثبات نمی‌کنند، اما محققین از تکنیک‌های آماری مختلف برای افزایش اعتماد به این که عوامل مخدوش‌گر و سوگیری مسئول یافته‌های آن‌ها نبوده‌اند، استفاده کردند.

  ما می‌دانیم که استروئیدهای موضعی قوی می‌توانند محور هیپوتالاموس – هیپوفیز – آدرنال را مهار کنند، به طوری که این عوامل به‌طور قابل ملاحظه‌ای می‌توانند دیابت پنهان را آشکار کنند.

  فواید استفاده طولانی‌مدت از استروئیدهای موضعی، به خصوص در نواحی بزرگ از بدن، باید در مقابل نه تنها اثرات جانبی پوست (به عنوان مثال، آتروفی)، بلکه اثرات بالقوه مضر و سیستمیک را نیز مورد سنجش قرار دهد.

  منبع:Journal Watch

  ارتباط استروئید موضعی و دیابت نوع ۲ارتباط استروئید موضعی و دیابت نوع 2

  نشریه پزشکان ایرانی-دو هفته نامه پزشکی و پیراپزشکی  با هدف کمک به ازتقا دانش پزشکی منتشر و در اختیار علاقمندان قرار گرفت.این نشریه بر خود فرض می داند با جمع آوری مطالب از داخل و خارج از کشور ،این رسالت خود را انجام بدهد.

  نشریه پزشکان ایرانی با انتشار زمان  بندی دقیق کنگره های پزشکی در داخل ایران و انتشار جدید ترین گایدلاین های روز دنیا و همچنین مطالعات انجام شده در سراسر جهان ،چکیده مقالات ارائه شده در کنگره های برگزار ده در جهان گامی کوچک در جهت ارتقا دانش پزشکی در کشور عزیزمان ایران بردارد.

  دو هفته نامه پزشکان ایرانی با گستره توزیع سراسری در کلیه کنگره های پزشکی ،داروئی ….توزیع می گردد و همچنین برای علاقمندان با سیستم پستی ارسال می گردد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید