استاد حوزه سرطان‌شناسی کشور عنوان کرد تشریح سه دلیل افزایش سرطان در ایران

0
162

استاد حوزه سرطان‌شناسی کشور عنوان کرد

تشریح سه دلیل افزایش سرطان در ایران

 

قائم مقام وزیر بهداشت با تشریح سه دلیل افزایش سرطان در ایران گفت: سرطان به طور مستقیم (مرگ) و غیر مستقیم (ناتوانی) موجب از دست رفتن ۴۵۰ هزار سال عمر در ایران می‌شود و متوسط سال‌های از دست رفته در اثر سرطان به ازای هر نفر در ایران ۲۱ سال است.

به گزارش نشریه پزشکان، ایرج حریرچی در افتتاحیه نخستین کنفرانس سرطان غرب آسیا  اظهار کرد: در ایران در بین مردان از هر ۱۳۴ نفر ۴ نفر و در بین زنان از هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۲۷ نفر به سرطان مبتلا می شوند ، میانگین جهانی ۲۰۵ نفر از هر یکصدهزار نفر است .

وی تصریح کرد: در ایران ۷۲ درصد از مرگ ها به دلیل بیماری های غیرواگیر است ۴۰ درصد از این مرگ ها به صورت زودرس یعنی قبل از ۷۰ سالگی اتفاق می‌افتد.

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به اینکه سرطان در کشور ما در حال افزایش است، گفت: علت این افزایش به دلیل بالا رفتن سن جمعیت در ایران است و همچنین رفتارهایی نظیر کم تحرکی، چاقی، استعمال دخانیات مانند سیگار و همچنین مواد مخدر، مصرف غذاهای پرچرب و شور و کم استفاده کردن از سبزیجات در رژیم غذایی از عوامل سرطان محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از عوامل مهمی که موجب شیوع سرطان می‌شود مصرف بالای سوخت در کشور است که از میانگین جهانی این مصرف در ایران بالاتر است و ذرات معلق در هوا از عوامل دیگر شیوع سرطان هستند.

حریرچی در بیان عوامل محیطی شیوع سرطان گفت: مواد شیمیایی، مواد مخدر، غذاهای ناسالم و وزن بالا از این عوامل محسوب می‌شوند.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بالارفتن سن جمعیت را یکی از دلایل افزایش سرطان اعلام کرد و گفت: در ایران سالانه ۹۲ هزار نفر به سرطان مبتلا می‌شوند. همچنین برای کاهش شیوع سرطان عوامل استرس زا در محیط کاهش یابد.

قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص درمان‌های جدید سرطان مبتنی بر شیمی درمانی، گفت: باید دقت شود که این درمان‌ها منافع چندانی ندارد و هزینه زیادی را در بر دارد.

وی از پزشکان خواست که در تجویز درمان‌های سرطان از مبانی علمی که منجر به طولانی شدن زندگی باشد را انتخاب کنند و به مردم هم توصیه کرد در خصوص درمان از مراکز دانشگاهی اطلاعات کسب کنند.

قائم مقام وزیر بهداشت با تاکید دوباره بر اینکه در ایران سالیانه بیش از ۹۲ هزار نفر دچار سرطان می‌شوند، عنوان کرد: افزایش امید به زندگی، تغییر سبک زندگی و عوامل محیطی سه عامل افزایش سرطان در کشور است.

وی در خصوص وضعیت بیماری‌های غیرواگیر در جهان گفت: چهار بیماری غیرواگیر شامل بیماریهای قلبی و عروقی، سرطان، بیماری‌های مزمن تنفسی و دیابت تهدید کننده زندگی انسان محسوب می‌شوند، این بیماری‌ها بزرگترین عامل مرگ انسان در جهان هستند، به طوریکه ۶۸ درصد یا ۳۸ میلیون از ۵۶ میلیون مرگ در سال ۲۰۱۲ را از کل مرگ‌های غیرواگیر پیش از موعد در جهان، تشکیل داد که از مجموع این مرگ‌ها، ۲۷ درصد به سرطان مرتبط است.

حریرچی در خصوص میزان بروز سالیانه سرطان در جهان گفت: این میزان از ۱۰ میلیون نفر در سال ۲۰۰۰ میلادی به ۱۴ میلیون نفر در سال ۲۰۱۲ رسیده است و تا سال ۲۰۳۰ به ۲۵ میلیون نفر خواهد رسید.

وی در تشریح بروز سرطان در ایران گفت: سرطان‌های با بیشترین بروز در مردان شامل پوست، معده، پروستات، مثانه و روده بزرگ و در زنان شامل پستان، پوست، روده بزرگ، معده و سرطان خون است و سرطان‌های با بیشترین بروز در هر دو جنس شامل پوست، پستان، معده، روده بزرگ و مثانه هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص چرایی افزایش بروز سرطان در ایران گفت: سه دلیل عمده این افزایش شامل افزایش سن جمعیت و تعداد سالمندان، تغییر در شیوه زندگی و عوامل محیطی به شمار می‌روند.

قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص هزینه های مالی سرطان در ایران عنوان کرد: سرطان به طور مستقیم (مرگ) و غیر مستقیم (ناتوانی) موجب از دست رفتن ۴۵۰ هزار سال عمر در ایران می‌شود و متوسط سال‌های از دست رفته در اثر سرطان به ازای هر نفر در ایران ۲۱ سال است.

وی افزود: هزینه مستقیم و غیر مستقیم سرطان حدود۱۰هزار میلیارد تومان در سال است که ۳۰۰۰ میلیارد تومان آن مربوط به درمان است و هزینه دارودرمانی سرطان در ایران، حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است که معادل ۱۵درصد کل هزینه های داروی کشور یعنی بیش از ۸۰۰۰ میلیارد تومان خواهد شد.

به گفته حریرچی، از کل هزینه دارو درمانی سرطان در ایران، ۸۳ درصد یا حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان توسط دولت پرداخت می شود که ۶۳ درصد سهم بیمه و۲۰ درصد سهم یارانه وزارت بهداشت است که با سرمایه گذاری در زمینه پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان سرطان، می توان حدود ۱۲۰۰ میلیلارد تومان در سال ذخیره کرد.

وی درخصوص چالش‌های تشخیص و درمان سرطان گفت : محدودیت دسترسی به امکانات و تجهیزات، از دست رفتن زمان، تصمیم گیری‌های بالینی جدا از هم، عدم توزیع عادلانه امکانات در کشور و سرمایه گذاری قابل توجه در خصوص داروهای شیمی درمانی و سهم کم جراحی و رادیوتراپی مهمترین این چالش هاست.

قائم مقام وزیر بهداشت اهداف، راهبردها، اقدامات انجام شده و در این حوزه را تشریح کرد و گفت: ارتقای دانش عمومی، توسعه همکاری‌های بین بخشی، کنترل عوامل خطر سرطان، تشخیص زودهنگام، دسترسی عادلانه به خدمات، توسعه شبکه مراقبت سرطان در ایران، استاندارد سازی خدمات و مراقبت‌های حمایتی و تسکینی از مهمترین راهبرد ها به شمار می‌روند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید