خانه / تازه های دارویی / استفاده از فولیک-اسید در سرطان ها

استفاده از فولیک-اسید در سرطان ها

استفاده از فولیک-اسید در سرطان هانیاز به مطالعات بیشتر در خصوص ارتباط بین استفاده از مکمل و سمیت  درمان، عود بیماری، بقا و کیفیت زندگی برای طراحی گایدلاین های بالینی در خصوص استفاده از مکمل ها در میان بیماران مبتلا به سرطان وجود دارد.
مولتی ویتامین ها در سطوح DRIممکن است بر اساس شرایط بیمار و تصمیم گیری پزشک معالج به عنوان قسمتی از برنامه غذایی استفاده گردد.
براساس نتایج مطالعات، مصرف فولیک اسیددر مقایسه با کنترل، بر وقوع سرطان ها بطور کلی و سرطان پستان، کولورکتال، ریه و خون تأثیری نداشت. اما خطر ملانوم را کاهش و طبق یک مطالعه خطر سرطان پروستات را اندکی افزایش داد.
با توجه به سمیت های دارویی داروهای آنتی فولات (متوترکسات و پمترکسد) استفاده از اسید فولیک و مشتقات آن توصیه می گردد.
در بیماران دریافت کننده دوزهای بالای متوترکسات (بیش از ۵٠٠ mg/m2)، برای کاهش عوارض از فرم راسمیک لکوورین (فولینیک_اسید که فرم فعال اسید فولیک است)، استفاده می شود. لکوورین تنها بر سلولهای طبیعی اثر دارد و چنانچه سلول دچار آسیب ناشی از سمیت متوترکسات شده باشد، نمی تواند سلول را نجات دهد و لذا باید بعد از ۳۶-۲۴ ساعت از تجویز متوترکسات شروع شود. البته شروع زودتر از ۲۴ ساعت ممکن است باعث کاهش اثرات متوترکسات شود.
در بیماران دریافت کننده پمترکسد، برای کاهش عوارض خونی دارو، اسید فولیک ۴٠٠ تا ١٠٠٠ میکروگرم در روز از یک هفته قبل از درمان تا ٢١ روز پس از اتمام آخرین دوره درمان تجویز می گردد.
در بیماران دریافت کننده داروی آنتی متابولیتِ ۵فلورواوراسیل، لکوورین برای افزایش اثربخشی دارو استفاده می گردد.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

کلسترول بد،انقلاب دارویی

کلسترول بد،انقلاب دارویی

کلسترول بد،انقلاب دارویی داروهای ضدهیپرکلسترولمی جدید وارد صحنه بازی شده‌اند کلسترول بد،انقلاب دارویی،پس از گذشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *