الکترونیکی نبودن فرایندها باعث افزایش قاچاق دارو می‌شود/ سهم خیرین برای ساخت‌وسازهای کلان در کشور تنها ۸ درصد است

0
145
سن قاضی زاده هاشمی در حالی با یک تغییر موضع ناگهانی تصمیم گرفتن در خصوص ماندن یا نماندن در پست وزارت را به بعد از انتخابات موکول کرد

سید حسن هاشمی وزیر بهداشت با اشاره وظیفه دولت درباره ساخت بیمارستان گفت: واقعیت این است که در تمام دنیا سهم خیرین برای ساخت‌وسازهای کلان در کشور تنها ۸ درصد است که سهم ایرانیان بیشتر از آمار جهانی است اما ساخت بیمارستان جزو وظایف اصلی دولت است و سهم ۹۲ درصدی را به خود اختصاص می‌دهد که با توجه به گرانی زمین و وضعیت کنونی اقتصاد کشور ساخت‌وساز بیمارستان کار دشواری به نظر می‌رسد.

وی در ادامه گفت: نمی‌توان گفت که برنامه ششم توسعه تمام ایده آل‌ها و خواسته‌های ما را پوشش می‌دهد زیرا دستگاه‌های اجرایی کشور، مطالباتی دارند و برخی اوقات، برخلاف سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی که کل کشور را در نظر می‌گیرد، ممکن است جزیره‌ای عمل کنند.

وی تصریح کرد: مهم نیست که بیمه زیر نظر کدام سازمان است بلکه تجمیع منابع، اهمیت بسیار زیادی دارد و منابع در اختیار نیز باید در قالب صندوقی هزینه شود که کلید آن دست وزارت بهداشت باشد که این موضوع در برنامه ششم توسعه، تعیین تکلیف نشده است.

وزیر بهداشت که در برنامه نبض شبکه خبر سخن می گفت ادامه داد: منابعی که دولت تخصیص می‌دهد قرار نیست دست بیمه‌ها باشد اما بیمه به‌عنوان یک صنعت باید درآمد ایجاد کند.

هاشمی ضمن تأکید بر لزوم بازنگری در منابع بیمه‌ها، اظهار داشت: منابع عمومی نیز هنوز تجمیع نشده و به‌صورت پراکنده وجود دارد که این نیز یکی از اشکالاتی است که باید برطرف شود.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: سلامت مردم، همچنان با اماواگر همراه است درحالی‌که سازوکار آن باید به نحوی باشد که فرد متولی این دستگاه، به‌جای دغدغه تأمین منابع اعم از بیمه و بودجه عمومی که باید به کمک مردم کم‌درآمد بیاید، باید به دنبال سیاست‌گذاری و نظارت باشد.

هاشمی تأکید کرد: یکی از بهترین برنامه‌ها دستگاه‌های اجرایی که با جزییات ارائه‌شده، توسط وزارت بهداشت و شرکای آن یعنی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با کمک همکاران ما در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نوشته‌شده است.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: تصور می‌کنم بیمه‌ها هم در موضوع تأمین منابع با ما هم‌عقیده باشند زیرا بیمه، چیزی جز پول نیست و اگر منابع درآمدی آن به‌طور درست دیده نشود یا پایدار نباشد، طبیعی است که ریسک‌پذیر و پاسخگو نخواهد بود و همانند شرایط امروز، برای نظام سلامت بجای درمان، بیشتر شبیه به یک بیماری خواهد بود.

هاشمی بابیان اینکه همه داشته ما، بیمه است، افزود: اگر بیمه با تأمین منابع پایدار نباشد، کارایی ما مؤثر نخواهد بود چون در قبال تولید خدمت، خریداری نخواهیم داشت و اگر بیمه بیمار باشد، حوزه سلامت بیمارتر است.

هاشمی بابیان اینکه موضوع پرونده الکترونیک سلامت در برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه نیز ذکرشده بود، اظهار داشت: متأسفانه شاهد اجرایی شدن این موضوع مهم نبودیم اما در دولت یازدهم اقدامات بسیار مؤثری انجام‌شده و به نظرم در برنامه ششم توسعه نیازی به تأکید نباشد زیرا برنامه یعنی مجموعه اقداماتی که دولت باید انجام دهد و درواقع چیزی جز وعده‌های رئیس‌جمهور در هر دوره به مردم نیست.

وزیر بهداشت ضمن تأکید بر یکی از اهداف وزارت بهداشت، مبنی بر ارائه و ثبت خدمات به‌صورت الکترونیک، خاطرنشان کرد: در حوزه دارو، غیر الکترونیکی بودن باعث هدر رفتن منابع و افزایش قاچاق می‌شود.

هاشمی از نگاه سیاست‌مداران به حوزه سلامت به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کشور یادکرد و گفت: حوزه‌های خدماتی زیادی وجود دارد که بخش خصوصی به آن ورود پیداکرده اما چطور می‌توان انتظار داشت که بخش خصوصی بدون پیش‌بینی از قیمت خرید، سرمایه‌گذاری کند؟ بنابراین سرمایه‌گذاران وارد این حوزه نمی‌شوند.

وزیر بهداشت بابیان اینکه سرمایه‌گذاران در حوزه‌های مختلف صنعتی و خدمات سرمایه‌گذاری می‌کنند، افزود: بخش خصوصی در حوزه تلفن همراه، تلفن، آب، برق، گاز، نیروگاه و پتروشیمی سرمایه‌گذاری کرده است زیرا قیمت آن مشخص است و هرروز قیمت و تعرفه آن را سرکوب نمی‌کنند.

هاشمی با تأکید بر تقویت بخش دولتی، خاطرنشان کرد: لازم است تا به سرمایه‌گذار بخش خصوصی اجازه دهیم تا علاوه بر قیمت تمام‌شده، سود منطقی خود را دریافت کند در غیر این صورت، مشکلات همچنان وجود خواهند داشت.

وزیر بهداشت بابیان اینکه با سرکوب قیمت‌ها و از همه مهم‌تر با اتهام زدن به جامعه پزشکی و ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی، مشکلات حوزه سلامت برطرف نمی‌شود، افزود: باید برای حوزه سلامت هزینه کرد که بخشی از آن را مردم و بخش دیگر را دولت باید پرداخت کنند و دولت نیز برای رفاه و آسایش مردم و جلوگیری از ظلم به آن‌ها روی کار آمده است.

وی ادامه داد: ما باید بخش دولتی را تقویت کنیم و البته دولت در حوزه دندانپزشکی باید قدم‌های بلندتری بردارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید