اهمیت وجایگاه فیزیوتراپی

0
649

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران مطرح کرد؛

مشکل رعایت عدالت در تعیین تعرفه های خدمات درمانی/اهمیت و جایگاه فیزیوتراپی و سایر رشته های توانبخشی نادیده گرفته نشود

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران، با اشاره به بررسی تعرفه های خدمات درمانی بر اساس ترجمه کتاب ارزش های نسبی ورژن ۲۰۱۸، گفت: مشکلی که در چند سال اخیر در مورد کتاب بومی ارزش های نسبی داشتیم بی توجهی به جزء حرفه ای و اهمیت دادن به جزء فنی و تجهیزات پزشکی بوده است.

به گزارش  فیزیوتراپیست احمد موذن زاده، در آستانه برگزاری ششمین سمینار ملی تازه های الکتروتراپی، اظهار داشت: این سمینار به همت انجمن فیزیوتراپی ایران و با مشارکت دپارتمان های فیزیوتراپی سراسر کشور برگزار می شود.

وی هدف از برگزاری این سمینار را ارائه آخرین یافته ها و دستاوردهای علمی در حیطه درمان های الکتروتراپی عنوان کرد و گفت: در این سمینار به تولیدات داخلی در راستای حفظ استقلال و خودکفایی کشور و منویات مقام معظم رهبری توجه ویژه ای شده است، از این رو تعدادی از تجهیزات الکتروتراپی تولید داخل برای اولین بار در این سمینار رونمایی خواهند شد.

موذن زاده با عنوان این مطلب که حدود هزار فیزیوتراپیست و متجاوز از ۶۰ شرکت تجهیزات فیزیوتراپی و پزشکی در زمینه تولید و واردات تجهیزات الکتروتراپی و توانبخشی در این سمینار حضور خواهند داشت، به محورهای مورد بحث در سمینار پیش رو اشاره کرد و افزود: بررسی شواهد بالینی و اثر بخشی
روش های نوین الکتروتراپی مانند لیزرهای پرتوان، مگنت، شاک ویو، رادیوفرکانس و سایر روش های درمانی و همچنین کاربردهای درمانی بیوفیدبک و نوروفیدبک در فیزیوتراپی، از جمله محورهای مورد بحث در این سمینار خواهد بود.

وی ادامه داد: استفاده از الکتروتراپی همراه با سایر روش های درمانی فیزیوتراپی مانند تمرین درمانی، درمان های دستی در آسیب اعصاب محیطی و مرکزی و سایر بیماری های اسکلتی عضلانی و همچنین، سایر روش های نوین الکتروتراپی از دیگر مباحث مورد بحث در این سمینار خواهد بود.

موذن زاده در خصوص اهمیت و کاربرد الکتروتراپی، گفت: الکتروتراپی فیلد بسیار وسیعی در حیطه تخصصی فیزیوتراپی است که شامل انواع مختلف جریاناتی است که در طیف امواج
الکترو مغناطیس قرار داشته و در حیطه درمان های الکتروتراپی می گنجند مانند لیزر، مگنت، شاک ویو، تحریکات الکتریکی و امواج رادیوفرکانس مانند تکار و لازم است ما به صورت مرتب آخرین یافته ها و اطلاعات علمی و تحقیقات بالینی مبتنی بر شواهد را در ارتباط با کاربرد روش های درمانی فیزیوتراپی با همکاران فیزیوتراپیست و پزشکان در سطح کشور و همچنین فیزیوتراپیست هایی که از کشورهای منطقه در کنگره ما حضور پیدا می کنند، به بحث و بررسی و اشتراک بگذاریم.

وی افزود: روش های درمانی الکتروتراپی در تمامی بیماری ها که سیستم اسکلتی عضلانی و حرکت را درگیر می کنند، بیماری های ناتوان کننده ای که سیستم های حرکتی را تضعیف می کنند و موارد دیگری مثل سائیدگی مفاصل، پوکی استخوان،  محدودیت های حرکتی و ضعف عضلانی، کاهش التهاب و درمان ضایعات بافت نرم و آسیبهای ورزشی، از جمله مواردی است که الکتروتراپی می تواند نقش موثری در درمان آنها داشته باشد.

فیزیوتراپیست موذن زاده ادامه داد: دامنه وسیعی از تجهیزات الکتروتراپی در کنار انواع گوناگون تمرینات دستی، سوزن خشک، تمرین درمانی و ماساژ به عنوان درمان های تکمیلی و مکمل نقش تعیین کننده ای در درمان بیماری ها دارد و در اینجا دانش و توان فنی و بالینی فیزیوتراپیست ها حایز اهمیت زیادی است تا بتوانند که تدبیر بالینی لازم را برای درمان مطلوبتر بیماران در نظر بگیرند.

وی در خصوص بازنگری ضرایب تعرفه های پزشکی، گفت: این مهم توسط وزارت بهداشت با همکاری سازمان نظام پزشکی در حال انجام است که اجرای تمام و کمال ترجمه کتاب ارزش های نسبی ورژن ۲۰۱۸، اقدام شایسته ای است. زیرا، این کتاب به عنوان یک مرجع جهانی و استاندارد برای تعریف خدمات پزشکی و درمانی و به خصوص فیزیوتراپی شناخته می شود که در طول چند سال اخیر مدل بومی آن در سطح کشور مورد استناد بوده است، اما متاسفانه به مرور زمان ضرایب آن دچار تغییر و تحولاتی گردید و لذا ما اعتقاد داریم که اجرای بی چون و چرای کتاب مادر ارزش های نسبی با در نظر گرفتن استانداردهای جهانی و بدون دخل و تصرف به نحو مناسب تری می تواند ارزش گذاری عادلانه خدمات پزشکی را در بین گروهای مختلف ارائه دهنده خدمات سلامت انجام دهد و رعایت استاندارد جهانی مورد توجه و اهتمام ویژه ای باشد.

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران، افزود: مشکلی که در چند سال اخیر در مورد کتاب ارزش های نسبی داشتیم از یک سو
بی توجهی به جزء حرفه ای و دانش ارایه دهندگان خدمات سلامت و از سوی دیگر اهمیت دادن افراطی به تجهیزات پزشکی بوده که خدمات مبتنی بر دانش و توانمندی علمی و حرفه ای جامعه پزشکی و خصوصا فیزیوتراپی مورد کم توجهی قرار گرفته است. زیرا، مواردی مانند ارزیابی و برنامه ریزی بالینی، تمرین درمانی و درمان های دستی، هیچ کدام مبتنی بر استفاده از تجهیزات پیشرفته نیست، بلکه مبتنی بر دانش و توانمندی علمی و حرفه ای فیزیوتراپیستها است و اهمیت به جزء حرفه ای و دانش و توانمندی بالینی فیزیوتراپیست ها در کتاب ارزش های نسبی می تواند به نفع مردم باشد تا با کمترین هزینه و بهترین اثربخشی بتوانیم درمان های مختلف و اثربخش فیزیوتراپی را برای مردم انجام دهیم.

ششمین سمینار ملی تازه های الکتروتراپی در روزهای ۱۹ تا ۲۰ دی ماه ۹۸ در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید