اگزما و درمان خوراکی

0
491
اگزما و درمان خوراکی، امیدی برای آینده
اگزما و درمان خوراکی، امیدی برای آینده

اگزما و درمان خوراکی، امیدی برای آینده

در نشست سالانه ۲۰۱۸ آکادمی درماتولوژی آمریکا مطرح شد
اگر نتایج قابل توجه به دست آمده از دو کارآزمایی فاز دوم تائید شوند، داروهای خوراکی می‌توانند جایگزین درمان تزریقی برای بیماران مبتلا به درماتیت آتوپیک شوند. به عقیده محققان، با نتایج مهیجی روبه‌رو شده‌ایم که می‌تواند آینده درمانی بیماران مبتلا به درماتیت آتوپیک را تغییر دهد. نتایج کارآزمایی فاز دوم upadacitinib (محصول AbbVie) و کارآزمایی baricitinib (محصول Eli Lilly) در نشست سالانه ۲۰۱۸ آکادمی درماتولوژی آمریکا ارایه شد. بیماران مبتلا به درماتیت آتوپیک، سالیان درازی است که درمان ایمنی را سراغ ندارند. تنها درمان خوراکی تائید شده برای این وضعیت در ایالات متحده پردنیزون است که عوارض جانبی وحشتناکی را برای مدت طولانی برای بیمار به ارمغان می‌آورد. نکته دیگر آنکه، با قطع درمان هم بیماری با شدت بیشتری بازمی‌گردد. داروی Dupilumab انقلابی در درمان درماتیت آتوپیک متوسط تا شدید ایجاد کرده است. در کارآزمایی‌های SOLO1 و ۲ SOLO، در حدود نیمی از بیماران پس از دریافت این داروی تزریقی، هر یک هفته یک بار به مدت ۱۶ هفته، به ۷۵ درصد بهبود در نمره ۷۵-EASI دست یافتند.
هر دو داروی upadacitinib و baricitinib، به جای آنکه اینترلوکین‌ها را مهار کنند، Janus kinases را مهار می‌کنند. از سوی دیگر، داخل سلول‌ها هم تولید نمی‌شوند، بنابراین داروی بیولوژیک به حساب نمی‌آید. در مطالعه upadacitinib، ۱۶۶ شرکت کننده به‌طور تصادفی به مونوتراپی یک بار در روز با دوزهای ۳۰، ۱۵ و ۵/۷ میلی‌گرم از upadacitinib یا پلاسبو تقسیم شدند. در هفته ۱۶ درمان، تعداد قابل توجهی از بیماران گروه upadacitinib در مقایسه با پلاسبو، به ۹۰-EASI و نمره صفر یا یک از Investigator Global Assessment رسیدند که نشان از رفع کامل یا تقریبا کامل علایم بیماری دارد. بیماران درمان شده با upadacitinib به بهبود زیادی در تسکین خارش رسیدند. رویکرد مطالعه baricitinib کمی متفاوت بود، بدین ترتیب که ۱۲۴ شرکت کننده، تحت درمان با دوزهای ۴، ۲ میلی‌گرمی از دارو یا پلاسبو قرار گرفتند، علاوه بر اینکه اجازه داشتند از کورتیکواستروئیدهای موضعی هم استفاده کنند. نتایج این مطالعه نشان داد روند بهبود علایم در گروه درمانی در مقایسه با پلاسبو بهتر بوده و بیماران بیشتری در گروه ۴ میلی‌گرمی در هفته ۱۶ درمان به دست یافتند.
خلاصه آنکه، داروی baricitinib عملکرد خوبی داشت، خصوصا برای خارش و اختلال خواب. حتی در زیرگروهی از بیماران که شدت بیماری‌شان زیاد بود، نتایج بهتری به دست آمد. از دیگر نتایج می‌توان به اثر دوز ـ پاسخ این دارو اشاره کرد. داروی دیگری که در این نشست علمی معرفی شد، بازمی‌گردد به داروی تزریقی بیولوژیک جدید با نام ANB020 و محصول AnaptysBio که امیدهای زیادی را برانگیخته است.
برخلاف dupilumab که ۴R-IL را مهار می‌کند، ANB020، اینترلوکین ۳۳ را مهار می‌کند. پانزده روز پس از یک تزریق تکی، ۷۵ درصد از بیماران به ۵۰-EASI دست یافتند و این اثر درمانی حداقل تا روز ۵۷ طول کشید. البته این نتایج بسیار ابتدایی هستند و باید منتظر باقی نتایج ماند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید