ایران کمترین شیوع به هپاتیت را دارد

0
519
ایران کمترین شیوع به هپاتیت را دارد

دبیر جامعه جهانی هپاتیت در گفت و گو با نشریه پزشکان ایرانی:
ایران کمترین شیوع به هپاتیت را دارد

دبیر جامعه جهانی هپاتیت اعلام کرد: حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفردر کشور مبتلا به هپاتیت B داریم که همچنان به دنبال بیماریابی هستیم و در این راستا بیش از ۳۵ میلیون ایرانی تا به حال واکسن هپاتیت B را کردند و این افراد نسبت به بیماری ایمن هستند.

سید موید علویان در گفت و گو با نشریه پزشکان ایرانی به اول آبان روز ملی هپاتیت اشاره کرد و گفت: این روز در راستای افزایش آگاهی مردم نسبت به هپاتیت، بیش از ۲۰ سال قبل در تقویم ها ثبت و بعد تبدیل به هفته اطلاع رسانی هپاتیت شد. خوشبختانه ایران نسبت به دو بیماری هپاتیت B و C در مقایسه با کشورهای همسایه و خاورمیانه کمترین شیوع را داریم و علت آن اینست که از حدود ۲۵ سال گذشته ایران با برنامه های دقیقی با کنترل این بیماریها قدم برداشته است.

وی افزود: در حال حاضر مبتلایان به هپاتیت B در کشور کمتر از دو درصد است. در ایران شیوع هپاتیت B پایین است و حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر ما مبتلا به هپاتیت B داریم.

علویان با بیان اینکه ما باید مردم را به راه های انتقال هپاتیت آگاه کنیم، بیان داشت: در قدیم انتقال بیشتر از طریق مادر به نوزاد بود اما در حال حاضر بیشتر عواملی دیگر همچون خالکوبی و رفتار غیربهداشتی می تواند موجبات ابتلا به هپاتیت را فراهم کند که آموزش به مردم در راستای پیشگیری از این بیماری کمک شایانی می کند.

وی درباره ابتلا به هپاتیت C گفت: کمتر از نیم درصد جمعیت کشور مبتلا به هپاتیت C است. باید دقت کنیم هپاتیت C در بیماران خاص همچون هموفیلی، تالاسمی و دیالیزی در حال ریشه کن است و در حال حاضر در استان تهران این بیماری وجود ندارد و باید نسبت به گروه پرخطر دیگری که سابقه زندانی دارند و یا در گذشته سابقه اعتیاد توجه شود.

دبیر جامعه جهانی هپاتیت ادامه داد: باید دقت کنیم که این بیماری نیاز به حساس شدن درگیر شدن افراد جامعه دارد که با کنترل این بیماری و حمایت از مبتلایان نیاز به تشویق مردم جهت دوری از رفتارهای پرخطر داریم.

علویان تصریح کرد: ایدز از راه تزریق ناایمن و رفتار جنسی پرخطر منتقل می شود و افرادی که سابقه تزریق غیرایمن دارند می توانند در معرض ابتلا به اچ آی وی و هپاتیت C قرار بگیرند. همراهی این دو عفونت برای مبتلایان بالای ۳۰ درصد است.
وی با بیان اینکه هپاتیت C با دارو صد درصد درمان می شود. اما ایدز و اچ ای وی ریشه کن نمی شود، اما قابل کنترل است. با آموزش جامعه و حداقل پیشگیری از رفتارهای پرخطر پیشرفت این بیماری را بگیریم.

علویان شعار امسال هفته اطلاع رسانی هپاتیت را هپاتیت سی در زندانیان شایع است پیشگیری ، تشخیص و درمان هپاتیت C در زندانیان دانست و گفت: علاوه براینکه دولت ها مسوول هستند و باید در این زمینه سرمایه گذاری کنند، بیمه ها نیز باید حمایت های خود را داشته باشند.

وی افزود: خداروشکر همه عزیزان در کشور و همچنین بخش های دولتی و غیردولتی نسبت به موضوع هپاتیت C حساس هستند به طوری که طی دو شب گذشته برج آزادی، برج میلاد و پل طبیعت به رنگ سبز درآمده است و این نشاندهنده عزم ملت ایران در پیشگیری، درمان و ریشه کنی هپاتیت تا۱۴۱۰ است.

علویان بیان داشت: همه خودپردازهای بانک پاسارگاد به مدت پنج روز پیامی در زمینه پیشگیری از هپاتیت را در دید کاربران قرار می دهند.

ایران کمترین شیوع به هپاتیت را دارد

ایران کمترین شیوع به هپاتیت را دارد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید