ایمونوتراپی موضعی و کاهش خطر اسکوآموس سل کارسینوما

0
210

ایمونوتراپی موضعی و کاهش خطر اسکوآموس سل کارسینوما،محققان مدرسه پزشکی دانشگاه واشنگتن در یک مطالعه به این نتیجه رسیدند که یک درمان موضعی اعمال شده روی پوست صدمه‌دیده در اثر آفتاب، دو بار در روز به مدت ۴ روز، منجر به القای ایمیونیتی طولانی‌مدت T-cell می‌شود که با کاهش ۳ سال در خطر اسکوآموس سل کارسینوما همراه است.
این درمان شامل پماد (calcipotriol (Dovonex, Leo Pharma علاوه بر کرم ، است که دو بار در روز به مدت ۴ روز روی ضایعات actinic keratosis، ضایعات پوستی ناشی از اشعه UV که پیش‌درآمد SCC هستند و روی سر، گردن و اندام فوقانی ظاهر می‌شوند، مالیده می‌شود.

این تیم تحقیقاتی، ۱۳۰ بیمار را بررسی کرده و calcipotriol را علاوه بر ، با گروه کنترل که از وازلین به علاوه استفاده کردند، مقایسه کردند. این مطالعه، به SCC پس از ۳ سال نگاه کرد که در ۸۶ مورد از این بیماران رخ داد.
هرچند نسبت بیشتری از بیماران درمان شده با calcipotriol علاوه بر ، طی ۱۵۰۰ روز پیگیری، مبتلا به SCC نشدند، اختلاف تعداد با گروه کنترل به حد معنی‌دار از نظر آماری نرسید، که شاید به دلیل حجم نمونه اندک و طول دوره پیگیری باشد.

با این وجود، نتایج نشان می‌دهند که «حافظه ایمونولوژیکی» که توسط رژیم درمانی ایجاد می‌شود، موثر است. از سوی دیگر، این یافته‌ها پیشنهاد می‌کنند که استراتژی chemopreventive ممکن است به طور گسترده برای پوست و بدخیمی‌های داخلی قابل‌اجرا باشد.

این یافته‌ها اولین دلیل بالینی را ارایه می‌دهد که ایمونوتراپی مستقیما علیه تومورهای پیش‌بدخیمی، می‌تواند از سرطان جلوگیری کند. محققان امیدوارند که یافته‌های آنها مشخص کند استفاده از ضایعات پیش‌بدخیمی به عنوان اهداف درمانی شخصی‌شده می‌تواند سیستم ایمنی را برای مبارزه با پیشرفت سرطان آموزش دهد.
این نوع از سرطان پوست و درمان آن می‌تواند بد شکل‌، پر هزینه و حتی تهدید کننده زندگی باشد که آن را برای بهبود استراتژی‌های پیشگیرانه ضروری می‌سازد. به عقیده محققان، این روش درمانی، گزینه اثربخش و قابل اعتماد برای بیماران است.

محققان اشاره کردند که این مطالعه نشان نداد ایمونوتراپی هیچ تاثیری بر توسعه بازال سل کارسینوما (BCC) داشته باشد. برخلاف actinic keratosis، که پیشرو شایع SCC است، BCC دارای ضایعه پیشرو نیست.
محققان در این مطالعه فرض کردند که جهش‌های القا شده در اثر UV که در actinic keratosis پیش‌سرطانی موجود است، و همچنین در پوست آسیب‌دیده در اثر UV، با پروفایل جهشی SCCs همخوانی دارند.

Calcipotriol یک آنالوگ کم کلسیم ویتامین D است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان پسوریازیس تائید شده است. این دارو نشان داده که actinic keratosis را با استفاده از آغاز تقویت پاسخ ایمنی T-cell، حذف می‌کند.
به نظر می‌رسد مطالعات بیشتری برای تعیین درمان مطلوب برای کاهش خطر SCC در هر جایی روی بدن مورد نیاز است.

منبع:JCI Insight

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید