پیشگیری اورژانس از بارداری-توصیه‌های روزآمد شده

  0
  558
  پیشگیری اورژانس از بارداری-توصیه‌های روزآمد شده کالج آمریکایی زنان و مامایی (ACOG)، به تازگی یک بولتن بالینی را در مورد پیشگیری اورژانس از بارداری، در آخرین شماره نشریه Obstetrics & Gynecology منتشر کرد.
  پیشگیری اورژانس از بارداری-توصیه‌های روزآمد شده کالج آمریکایی زنان و مامایی (ACOG)، به تازگی یک بولتن بالینی را در مورد پیشگیری اورژانس از بارداری، در آخرین شماره نشریه Obstetrics & Gynecology منتشر کرد.

  پیشگیری اورژانس از بارداری-توصیه‌های روزآمد شده

  کالج آمریکایی زنان و مامایی (ACOG)، به تازگی یک بولتن بالینی را در مورد پیشگیری اورژانس از بارداری، در آخرین شماره نشریه Obstetrics & Gynecology منتشر کرد. توصیه‌های جدید، که روزآمدشده توصیه‌های قبلی منتشر شده این کالج در سال ۲۰۱۰ است، شامل بحث و راهنمایی مفصل در مورد استفاده از ulipristal acetate و داده‌های جدید در مورد تاثیر وزن بدن بر کارآیی پیشگیری اورژانس از بارداری است.
  اندیکاسیون‌های رایج برای پیشگیری اورژانس از بارداری، شامل شکست در پیشگیری از بارداری (به‌طور مثال، پاره شدن کاندوم یا دوزهای فراموش شده داروهای کنتراسپتیوهای خوراکی) و شکست در استفاده از هر فرمی از کنتراسپتیو است. اهداف این بولتن، خلاصه کردن داده‌های مربوط به اثربخشی و ایمنی کنتراسپتیوهای اورژانسی و آموزش به متخصصان زنان و مامایی و دیگر ارایه دهندگان خدمات سلامت در مورد این روش‌ها و توصیه‌های است کالج آمریکایی زنان و مامایی است. نویسندگان تاکید می‌کنند که بسیاری از زنان نمی‌دانند که روش‌های پیشگیری اورژانس از بارداری در دسترس است یا تصور نادرستی در مورد استفاده و ایمنی آنها دارند. توصیه‌های اختصاصی که در این بولتن روزآمد شده آمده، شامل موارد زیر است:
  ۱-در مقایسه با رژیم لوونورژسترل به تنهایی (levonorgestrel-only)، اولیپریستال استات (ulipristal acetate) موثرتر بوده و تاثیر آن تا ۵ روز باقی می‌ماند (Level A recommendation).
  ۲-در مقایسه با رژیم هورمونی ترکیبی، رژیم لوونورژسترل به تنهایی برای پیشگیری اورژانس از بارداری موثرتر بوده و با تهوع و استفراغ کمتری همراه است (Level A recommendation).
  ۳-موثرترین روش پیشگیری اورژانس از بارداری، گذاشتن IUD مسی است.
  ۴-پیش از تجویز یا استفاده از پیشگیری اورژانس از بارداری، انجام معاینه بالینی یا تست بارداری لزومی ندارد (Level B recommendation).
  ۵-برای رساندن تاثیر درمان به حداکثر میزان خود، پیشگیری اورژانس از بارداری را پس از نزدیکی جنسی غیرمحافظت شده یا با محافظت ناکافی، در اولین فرصت تجویز کنید (Level B recommendation).
  ۶-قرص‌های کنتراسپتیو اورژانس یا IUD مسی باید تا ۵ روز پس از نزدیکی جنسی غیرمحافظت شده یا با محافظت ناکافی در دسترس زنان قرار گیرد (Level B recommendation).
  ۷-در زنان چاق، گذاشتن IUD مسی ممکن است به داروهای خوراکی پیشگیری اورژانس از بارداری ترجیح داشته باشد، زیرا وزن بدن روی اثربخشی داروهای خوراکی تاثیر می‌گذارد، اما IUD مسی تحت تاثیر وزن قرار نمی‌گیرد. به هرحال، داروهای خوراکی پیشگیری اورژانس از بارداری را از زنان چاق و دارای اضافه وزن دریغ نکنید (Level B recommendation).
  ۸-زنانی که برای مصرف داروهای خوراکی پیشگیری اورژانس از بارداری ممنوعیت دارند، می‌توانند از هرگونه رژیم‌های کنتراسپتیو اورژانس استفاده کنند (Level C recommendation).
  ۹-حتی در یک دوره منس، داروهای خوراکی پیشگیری اورژانس از بارداری ممکن است بیش از یک بار مورد استفاده قرار گیرد (Level C recommendation).
  ۱۰-پزشکان باید به زنان در مورد در دسترس بودن روش‌های مختلف پیشگیری اورژانس از بارداری، قبل از آنکه به آنها نیاز پیدا کنند، آموزش دهند (Level C recommendation).
  ۱۱-باید اطلاعات لازم در مورد روش‌های پیشگیری از بارداری طولانی‌مدت موثر، به زنانی که خواهان کنتراسپتیو اورژانس هستند، داده شود (Level C recommendation).
  ۱۲-اگر زنان مصرف کننده داروهای پیشگیری اورژانس از بارداری دچار تاخیر در شروع منس، تا یک هفته یا بیشتر، یا دچار درد در قسمت پائینی شکم یا خونریزی نامنظم پایدار شدند، باید تحت بررسی قرار گیرند (Level C recommendation).
  ۱۳-زنانی که کرایتریاهای استاندارد استفاده از IUD را داشته و تمایل داشته باشند از روش‌های پیشگیری طولانی‌مدت استفاده کنند، می‌توانند از IUD مسی به عنوان کنتراسپتیو اورژانس بهره برند (Level C recommendation).

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید