بروز «سرطان» در ایران بسیار کمتر از متوسط جهانی است

0
386
بروز «سرطان» در ایران بسیار کمتر از متوسط جهانی است
بروز «سرطان» در ایران بسیار کمتر از متوسط جهانی است

بروز «سرطان» در ایران بسیار کمتر از متوسط جهانی است

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: اطلاع رسانی صحیح و مستند رسانه‌ها نقش مهمی در کاهش ابتلا به سرطان در کشور دارد.

به گزارش نشریه پزشکان ایرانیایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر نقش مهم رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی در مورد بیماری‌ها و عوامل خطر ایجاد کننده بیماری‌ها، گفت: ضمن تشکر و قدردانی از حساسیت رسانه‌ها و همراهی موثر آنها درخواست دارم که اطلاع رسانی در زمینه بیماری‌ها مبتنی بر منابع کاملا ثابت شده علمی باشد؛ چرا که افراط و تفریط در مورد انتشار اخباری که مرتبط با شیوع عوامل خطر و شیوع بیماری است می تواند نتیجه ای برعکس داشته باشد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه رسالت اصلی رسانه همواره اطلاع رسانی به موقع، صحیح و مستند است، افزود: متاسفانه علی‌رغم هدف مثبتی که رسانه‌ها در این خصوص دارند، گاهی با استناد به منابع غیر معتبر و یا برداشت‌های غلط از منابع صحیح، راه را به اشتباه می‌روند و به جای افزایش آگاهی و تعهد عمومی برای پیشگیری از سرطان، زمینه نگرانی‌های بی مورد را فراهم می کنند و یا به جای تاکید بر وظایف و مسئولیت‌های مهم دولت و مردم سبب گمراهی مخاطبان می‌شوند.

حریرچی با اشاره به میزان بروز سرطان در ایران،‌ ادامه داد: سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۹۲ هزار نفر در ایران دچار سرطان شده اند که با احتساب سرطان‌های پوستی این میزان به بیش از ۱۰۰ هزار نفر می رسد، همچنین میزان ابتلا به سرطان در سال ۲۰۱۲۲ میلادی در مردان و زنان ایرانی به ترتیب ۱۳۴ و ۱۲۸ در هر ۱۰۰هزار نفر بوده است در حالی که متوسط جهانی آن به ترتیب ۲۰۵ و ۱۶۵ است یعنی بروز سرطان در ایران بسیار کمتر از متوسط جهانی است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه به نقشه سازمان جهانی بهداشت که کشورها را از نظر شاخصی تحت عنوان بروز استاندارد شده سنی سرطان (ASRR) به پنج دسته تقسیم کرده است، اشاره کرد و گفت: ایران در این طبقه بندی به ترتیب نزولی، در دسته چهارم قرار می گیرد (یعنی پایین تر از متوسط جهانی است ) و میزان بروز سرطان در ایران در میان ۱۸۳ کشوری که اطلاعات آنها ثبت شده است در رده ۱۲۳ قرار دارد.

وی در عین حال تاکید کرد: این بدان معنا نیست که سرطان در کشور ما مثل تمام کشورهای دنیا در حال افزایش نیست، بلکه این بیماری جزو سه عامل اصلی مرگ و میرها به شمار می رود و ما تمام اقدامات بهداشتی و درمانی خود را به کار می گیریم که آمار ابتلا را کاهش دهیم.

حریرچی ضمن استقبال از همراهی رسانه‌ها در ارتقا دانش عمومی، گفت: وزارت بهداشت، در طی چهار سال گذشته تلاش زیادی کرده است تا با ارائه آمارهای درست و برگزاری پویش‌های ملی و منطقه‌ای به آگاهی عمومی در خصوص بیماری سرطان بیفزاید و از این راه در جهتپیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان گام بردارد.

وی در پایان گفت: از رسانه ها می‌خواهیم که منطبق با واقعیت ها اخبار را منتشر کنند تا اطلاع رسانی‌ها از این طریق ثمربخش‌تر واقع شود و شاهد کاهش آمار این بیماری در کشور باشیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید