بیماری‌ قلبی-داروضدالتهابی غیراستروئیدی و دیکلوفناک

0
798
بيماري‌ قلبي-داروضدالتهابي غيراستروئيدي و ديکلوفناک
عوامل انعقادی خون

بیماری‌ قلبی-داروضدالتهابی غیراستروئیدی و دیکلوفناکاداره سلامت استرالیا هشدار داد اطلاعات دارویی مربوط به داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، مانند دیکلوفناک، ناپروکسن، ایبوپروفن، سلکوکسیب، اتوریکوکسیب، ایندومتاسین، ملوکسیکام و پیروکسیکام باید به روزرسانی شده و احتمال بروز خطرات قلبی‌عروقی نیز به آنها افزوده شود. دیکلوفناک، ناپروکسن و ایبوپروفن به صورت داروهای OTC و در دوزهای کم خوراکی در دسترس قرار دارند. دیکلوفناک، ایبوپروفن و پیروکسیکام نیز به‌صورت ژل‌های موضعی OTC به فروش می‌رسند.
ین اطلاعات به دنبال مرور نزدیک به ۲۰۰ مقاله منتشر شده و اطلاعات گرفته شده از کمپانی‌ها و گزارش‌های موجود روزآمد شده‌اند. نتیجه این بررسی‌ها، حاکی از آن است که داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی OTC، اگر در دوزهای توصیه شده و به مدت کوتاه مصرف شوند، ایمن هستند، همانطور که در اطلاعات دارویی برچسب آنها هم ذکر شده است. اما مصرف نامناسب یا بیش از اندازه آنها، می‌تواند افراد را در معرض خطر قابل توجهی قرار دهد و در مورد دیکلوفناک، خطر هپاتوتوکسیسیتی هم دیده شده است. از این‌رو، دادن هشدارهای لازم به افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی یا افرادی که عوامل خطر آن را دارند، الزامی است.
این اداره به پزشکان هشدار می‌دهد که:
۱- از تجویز داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی در بیمارانی که سابقه قبلی انفارکتوس میوکارد، آنژین صدری، نارسایی قلبی، هیپوولمی، بیماری عروق محیطی قابل توجه، یا نارسایی کلیوی/کبدی قابل توجه دارند، پرهیز شود.
۲- این دسته از داروها را در بیمارانی که عوامل خطر قلبی‌عروقی شناخته شده دارند، با احتیاط تجویز کنید و در مورد هر فرد، به طور جداگانه، مزایا و معایب تجویز آنها را بسنجید.
۳- هشدارهای لازم را به بیماران در مورد افزایش خطر بیماری‌های قلبی‌عروقی، به دنبال تجویز این داروها، بدهید و آموزش‌های لازم را در مورد علایم و نشانه‌های حوادث قلبی‌عروقی جدی یادآور شوید تا در صورت بروز حادثه، خود را هرچه سریع‌تر به مرکز درمانی برسانند.
۴-آگاه باشید که در موارد نادری، مصرف دیکلوفناک با خطر هپاتوتوکسیسیتی همراه است، بنابراین باید با کمترین دوز موثر و برای مدت کوتاهی تجویز شود.

بیماری‌ قلبی-داروضدالتهابی غیراستروئیدی و دیکلوفناک

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید