بیماریهای مادرزادی قلبی از عوامل سقط جنین است

0
681
یک متنخصص قلب مرکز طبی کودکان در گفت و گو با نشریه پزشکان ایرانی: بیماریهای مادرزادی قلبی از عوامل سقط جنین است
یک متنخصص قلب مرکز طبی کودکان در گفت و گو با نشریه پزشکان ایرانی:
بیماریهای مادرزادی قلبی از عوامل سقط جنین است

یک متخصص قلب مرکز طبی کودکان اعلام کرد: شایع ترین بیماری های مادرزادی، ضایعه قلبی است که بخش قابل توجهی از آن کوچک، ساده و قابل درمان است.

علی اکبر زینالو در گفت و گو با نشریه پزشکان ایرانی با بیان این مطلب گفت: حدود یک درصد از متولدین سالم دچار بیماری قلبی هستند یعنی کودکانی که با بیماری شدید به دنیا می آیند. چون شایع ترین بیماری های مادرزادی، ضایعه قلبی است.

وی افزود: بخش قابل توجهی ازضایعات قلبی همچون دیواره بین دهلیز، بطن و تنگی های دریچه ششی کوچک، ساده و خود به خود قابل درمان است و فقط نیاز به مراقبت های اولیه دارد که خوشبختانه شرایط کنترل سلامت قبل از تولد و بلافاصله بعد از تولد موجب شده بسیاری از بیماری های قلبی نوزادان و جنین تشخیص داده شود و به موقع تحت کنترل متخصصین قلب کودکان قرار بگیرد.

این متخصص قلب کودکان بیان داشت: در جمهوری اسلامی از افتخارات ما اینست که طی دو دهه گذشته مراقبت سلامت از مادر و جنین و مادر و کودک موجب شده تا ما با چشم باز و اطلاعات بیشتر خانواده و گروه سلامت و پزشکان بتوانیم بیماریابی کنیم و پیشگیری از پیشرفت ضایعه قلبی و مرگ و میر را داشته باشیم.

زینالو گفت: کشور در شرایط کنونی همچون سایر کشورهای پیشرفته در بحث بیماری های قلبی پیشرفت های خوبی داشته است و در حال حاضر بیشتر کودکان با بیماری قلبی در سه ماهه اول تولد شناخته می شوند و تحت کنترل مراکز تخصصی قلب قرار می گیرند.
وی در ادامه با بیان اینکه گروه دیگری از بیماری ها را بنام بیماریهای اکتسابی در بین کودکان داریم که به زمان تولد مرتبط نیست و ناشی از سرماخوردگی یا بیماری متابولیک است و آینده این بیماران را نمی توان پیش بینی کرد چرا که برخی به سرعت پیشرفت می کند و موجب مرگ بیماری می شود و برخی سیر بهبودی را با پیوند قلب طی می کنند. البته پیوند قلب در کشور سالهاست که شروع شده اما امروز جزو برنامه های اصلی کشور قرار نگرفته است.

این متخصص قلب کودکان گفت: هنوز آمار قطعی از کودکان مبتلا به ضایعات قلبی نداریم اما براساس آمار مراجعان بین یک تا ۲/۱ و در برخی استان ها کم تر و برخی استان ها بیشتر است.

بیماریهای مادرزادی قلبی از عوامل سقط جنین است

یک متنخصص قلب مرکز طبی کودکان در گفت و گو با نشریه پزشکان ایرانی: بیماریهای مادرزادی قلبی از عوامل سقط جنین است

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید