۳۸ ھزار مورد مبتلا بہ بیماری ایدز در کشور گزارش شدہ است

0
208
بیماری ایدز

عضو ھیئت موسسہ مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی در گفت و گو با نشریہ پزشکان ایرانی :
۳۸ ھزار مورد مبتلا بہ بیماری ایدز در کشور گزارش شدہ است

عضو ھیئت موسسہ مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی اعلام کرد : ۳۸ ھزار مورد مبتلا بہ HIV در کشور گزارش شدہ است اما حدود ۸۰ ھزار نفر مبتلا را ھنوز شناسایی نکردیم.
مسعود مردانی در گفت و گو با نشریہ پزشکان ایرانی با بیان این مطلب گفت : در یک زمانی ایران با HIV از طریق مقاربت جنسی مواجہ نبود اما در حال حاضر بہ دلیل عدم اطلاعات صحیح و استفادہ کاندوم در ارتباط جنسی این بیماری افزایش یافتہ است کہ در این راستا باید اطلاع رسانی در مورد ایدز را در کشور بہ حداکثر برسانیم.

وی افزود : اصحاب رسانہ، صدا و سیما، روحانیون ، پزشکان، معلمان و… می توانند در اطلاع رسانی و آموزش مقاربت جنسی و پیشگیری از HIV تلاش کنند.

مردانی ادامہ داد: طبق گزارش سال ۲۰۱۸ بسیاری از کشورھا ھمچون کشورھای اسکاندیناوی ، اروپای غربی و اسپانیا مشکل HIV را مملکت شان رفع کردند.

عضو ھیئت موسسہ مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی ارزان ترین و موثرترین اقدام برای پیشگیری از ایدز آموزش دانست و بیان داشت : برای مقابلہ با این بیماری باید آموزش آحاد جامعہ بخصوص جوانان با محوریت آموزش راہ ھای ابتلا و چگونگی ابتلا بہ HIV را بہ دنبال داشتہ باشیم.

مردانی گفت : بہ جوانان آموزش بدھیم تا قبل از ازدواج از داشتن شریک جنسی دوری و در صورت لازم از کاندوم استفادہ کنند.

وی بہ ھفتہ اطلاع رسانی ایدز از چہارم آذرماہ اشارہ کرد و افزود : اطلاع رسانی و آموزش پیشگیری از ابتلا بہ ایدز نباید مختص یک ھفتہ باشد بلکہ باید ھمیشگی باشد.

بیماری ایدز

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید