سرخط خبرها
خانه / تازه های دارویی / تائید نخستین رژیم دو دارویی HIV

تائید نخستین رژیم دو دارویی HIV

تائید نخستین رژیم دو دارویی HIV

سازمان غذا و داروی آمریکا به تازگی نخستین رژیم دو دارویی را برای درمان HIV تائید کرد و هدف آن بود که بار عوارض جانبی درمان‌های کنونی را که در آن، ۳ یا ۴ دارو با هم ترکیب می‌شوند، کاهش دهد.
چراغ سبز سازمان غذا و دارو به GlaxoSmithKline می‌تواند چالش‌های موجود را تا حدی پر کند.درمان جدید HIV که Juluca نام دارد، به صورت قرص‌های با دوز ثابت و یک بار در روز است که دو داروی قبلی تائید شده را با نام‌های dolutegravir و rilpivirine ترکیب کرده و تجویز آن برای بیمارانی اندیکاسیون دارد که برای حداقل ۶ ماه روی یک رژیم ثابت قرار داشته‌اند.
Juluca با همکاری مشترک GlaxoSmithKline و Pfizer و Shionogi وارد بازار خواهد شد.
GlaxoSmithKlineامیدوار است با ارایه این رژیم دو دارویی، بتواند استاندارد درمان HIV را تغییر داده و رژیم درمانی دو دارویی را جایگزین ۳ دارویی کنونی کند، زیرا داروی جدید به همان اندازه رژیم درمانی ۳ دارویی موثر و عوارض جانبی کمتری دارد. البته نگرانی‌ها در مورد خطر مقاومت وجود دارد، زیرا ویروس به جای فرار از دست ۳ دارو، حالا باید بر ۲ دارو غلبه کند.
Juluca نخستین ترکیب دو دارویی برای درمان HIV است که بوسیله GSK تولید شده و جذب آن می‌تواند آهسته باشد، زیرا rilpivirine باید همراه با غذا و در یک ساعت مشخص از روز مصرف شود.ترکیب دو دارویی جدید GlaxoSmithKline جایگزین rilpivirine با یک داروی رایج off-patent با نام  ۳TCخواهد شد.
انتظار می‌رود Juluca در نیمه دوم ۲۰۱۹ وارد بازار شود و این زمان تقریبی بستگی دارد به موفقیت‌آمیز بودن کارآزمایی‌های بالینی که در آنها این دارو مورد بررسی قرار گرفته و ایمنی و اثربخشی آن ارزیابی می‌شود.فروش داروهای HIV که از GSK آنها را تولید کرده، در ۹ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۷ با ۲۶ درصد افزایش به ۲/۳ میلیارد پوند (۲۵/۴ میلیارد دلار) رسیده است.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

تایید دارو کاهش وزن

تایید دارو کاهش وزن

تایید دارو کاهش وزن،سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد کپسول‌های هیدروژل Gelesis100 (Plenity, Gelesis) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *