تازه های دارودرمان مادروکودک

0
424
تازه های دارو درمان مادر و کودک
تازه های دارو درمان مادر و کودک

تازه های دارودرمان مادروکودک

تجویز دارو در دوران بارداری
در سال‌های اخیر نگرانی‌های جدی در مورد تجویز مکرر داروها در حین بارداری، خصوصا داروهایی که ممکن است خطر عوارض جانبی را برای مادر و جنین بالا ببرند، افزایش یافته است. در مطالعه‌ای با حضور بیش از یک میلیون مادر باردار در برنامه Medicaid ایالات متحده، نزدیک به ۴۰ درصد از مادران داروهای بالقوه مضر در دوران بارداری مصرف کرده بودند (گروه D، اغلب کدئین و هیدروکودون) و برای ۵ درصد نیز داروهای ممنوعه در دوران بارداری تجویز شده بود (گروه X، اغلب کنتراسپتیوهای هورمونی که قبل از تشخیص بارداری تجویز شده بودند). در مجموع، ۸۳ درصد از مادران باردار حداقل یک نوع دارو مصرف کرده بودند (اغلب آنتی‌بیوتیک یا داروهای ضدقارچ). هرچند مصرف دارو می‌تواند با ایمنی در دوران بارداری تجویز شود، گزینه‌ای که کمترین خطر را متوجه مادر و جنین وی می‌کند، اجتناب از مصرف دارو در صورت امکان است. اگر قرار است دارویی تجویز یا مصرف شود، باید خطرات و مزایای آن سنجیده شده یا در مورد آنها مشورت شود، خصوصا داروهایی که بالقوه مضر هستند، مانند داروهای مخدر.
غربالگری غیرتهاجمی پره‌ناتال و تشخیص بدخیمی پنهان
وجود بیش از یک آناپلوئیدی در غربالگری پره‌ناتال DNA فاقد سلول غیرتهاجمی نادر است و می‌تواند مطرح کننده وجود یک بدخیمی پنهان در مادر باشد. در مطالعه‌ای با حضور بیش از ۱۲۵ هزار زن باردار که تحت غربالگری غیرتهاجمی پره‌ناتال برای آناپلوئیدی کروموزوم‌های ۲۱، ۱۸ و ۱۳ و در بعضی بیماران، X یا Y قرار گرفتند، بیش از یک آناپلوئیدی در تست‌های ۰۳/۰ درصد از آنها یافته شد. به دنبال آن، انواع مختلف سرطان در حین یا پس از بارداری در ۷ مورد از ۱۶ بیماری که آناپلوئیدی‌های متعدد داشتند، دیده شد. این آناپلوئیدی‌ها ارتباطی با جنین یا جفت نداشتند. البته ما تست آناپلوئیدی غیرتهاجمی پره‌ناتال جنین را به عنوان تست غربالگری بدخیمی‌های مادری در نظر نمی‌گیریم، به دلیل کم بودن داده‌ها در رابطه با این ارتباط، نتایج مثبت کاذب، و تاثیر روانی و پزشکی که این دسته از نتایج بر وضعیت بیمار خواهند گذاشت. در مجموع، ارزیابی مناسب بالینی این بیماران در حال حاضر نامشخص است.
ارزش محدود آنالیز قطعه T قلب جنین
دستگاه STAN S31 که برای مانیتور ضربان قلب جنین به کار می‌رود، یک وسیله نسبتا جدید است که برای پایش الکتروکاردیوگرام جنین در حین زایمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. تغییرات ST-segment جنین با هیپوکسمی و اسیدوز در جنین همراه بوده و باید فورا زایمان انجام شود، اما مطالعه بزرگ و با طراحی خوب که با حضور بیش از ۱۱ هزار زن باردار انجام شد، نشان داد هیچ تفاوتی میان گروه‌هایی که از این روش پایش استفاده کرده‌اند و گروه کنترل، از نظر میزان انجام سزارین، هرگونه جراحی برای انجام زایمان یا پیامدهای خطرناک برای جنین، وجود ندارد. نتایج این مطالعه مهم، از آن جهت اهمیت دارد که کارآزمایی‌های کوچک قبلی نشان داده بودند آنالیز ST-segment تواتر نیاز به نمونه‌گیری از اسکالپ جنین، زایمان واژینال با جراحی و اسیدوز متابولیک نوزاد را کاهش می‌دهد، بنابراین توصیه‌ای به استفاده از آنالیز ST-segment جنین نمی‌شود، زیرا شواهد کافی و قانع‌کننده‌ای وجود ندارد که این روش پیامد مادر یا نوزاد را بهبود می‌بخشد.
بارداری و پیامدهای جراحی غیرانتخابی در آن
اخیرا، شواهد رو به افزایشی دیده می‌شوند که بارداری خطر نتایج ضعیف جراحی را افزایش نمی‌دهد. در یک مطالعه کوهورت رتروسپکتیو با حضور بیش از ۲۵۰۰ زن باردار که تحت روش‌های جراحی عمومی غیرانتخابی قرار گرفتند، مورتالیتی و موربیدیتی ۳۰ روزه آنها با گروه کنترل غیرباردار بود. بنابراین، با توجه به نتایج مطالعات صورت گرفته، انجام مداخلات جراحی‌ غیرتهاجمی نباید به دلیل بارداری به تاخیر افتند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید