تازه های دیابت و آخرین تحقیقات 

0
151
تازه های دیابت و آخرین تحقیقات 

تازه های دیابت و آخرین تحقیقات

انجمن مطالعه دیابت اروپا برگزار کرد

تازه های دیابت و آخرین تحقیقات ،نشست سالانه ۲۰۱۸ انجمن مطالعه دیابت اروپا در اکتبر ۲۰۱۸ در برلین آلمان برگزار شد. محققان و دانشمندان از سراسر دنیا گرد هم آمدند تا با هم آخرین دستاوردهای حوزه دیابت را مرور کنند. آنچه در زیر می‌آید، نگاهی است به تازه های دیابت و آخرین تحقیقات که در این کنگره مهم ارائه شده است.
تازه های دیابت و آخرین تحقیقات مدیریت دیابت نوع ۱ و ۲، از جمله داده‌های جدید در مورد آگونیست GLP-1، با نام albiglutide و lixisenatide، مهارکننده DPP-4 با نام linagliptin و یک داروی جدید با نام آگونیست GIP/GLP-1 با نام twincretin، بیشترین مباحث این کنگره را به خود اختصاص داده‌اند. در این کنگره، همچنین آخرین نسخه نهایی گایدلاین‌های انجمن دیابت آمریکا در زمینه مدیریت دیابت نوع ۲ با محوریت بیمار، معرفی شد.
در میان مواردی که در این کنگره نظرهای زیادی را به خود جلب کرد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– مطالعه HARMONY: داروی albiglutide خطر حوادث قلبی عروقی را در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ که اثبات شده این بیماری را دارند، در مقایسه با پلاسبو، کم می‌کند، بدون آنکه نگرانی‌های ایمنی داشته باشد.
در این مطالعه، ۹۵۰۰ بیمار با albiglutide یا پلاسبو به مدت بیش از ۵/۱ سال تحت درمان قرار گرفتند. البته همه بیماران درمان استاندارد دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی‌عروقی را دریافت کرده بودند. داروی فوق در این مطالعه توانست کاهش قابل ملاحظه‌ای در انفارکتوس میوکارد ایجاد کند، همانطور که پیش از این هم مشخص شده بود آگونیست GLP-1 می‌توانند حوادث قلبی‌عروقی را در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ کم کنند.
نکته دیگر این مطالعه آن است که albiglutide روی مرگ و میر بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ تاثیری ندارد.
– مطالعه CARMELINA: افزودن مهارکننده DPP-4 با نام linagliptin با نام تجاری Tradjenta به درمان استاندارد بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ که در معرض خطر بالای قلبی‌عروقی قرار دارند، تاثیری بر بیماری قلبی عروقی، نارسایی قلبی یا عوارض کلیوی قرار ندارد، حتی در صورتی که بیمار مبتلا به بیماری مزمن کلیوی باشد.
این کارآزمایی با حضور حدود ۷ هزار بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ و عوامل خطر بیماری قلبی‌عروقی در حدود ۲۷ کشور انجام شده که سه – چهارم آنها مبتلا به بیماری مزمن کلیوی هم بوده‌اند. طول مدت مطالعه ۲ سال بوده است. پیامد اولیه این مطالعه بین دو داروی linagliptin و پلاسبو تفاوت قابل توجهی را نیافت. البته بیماران دریافت کننده linagliptin کاهش قابل ملاحظه‌ای را حوادث میکروواسکولار پیدا کردند. این مطالعه در نهایت اینطور نتیجه‌گیری می‌شود که در این جمعیت از بیماران، linagliptin می‌تواند ایمنی قلبی و عروقی برای حوادث قلبی عروقی آترواسکلروتیک و تاثیر خنثی روی بستری شدن در بیمارستان برای نارسایی قلبی و پیامدهای کلیوی داشته باشد. – داروی جدید Twincretin: داروی جدید آگونیست دوگانه گیرنده GIP/GLP-1 در ترکیب با یک داروی تکی (LY3298176)، که تحت عنوان Twincretin خوانده می‌شود، در یک مطالعه با دوره ۶ ماه، نشان داده که متوسط کاهشی تا ۴/۲ درصد در هموگلوبین A1C و کاهش وزنی تا ۳/۱۱ کیلوگرم ایجاد می‌کند. به این ترتیب، به نظر می‌رسد گزینه درمان جدیدی برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ فراهم شده است. محققان معتقدند تا کنون دارویی با این تاثیر بر کاهش وزن و HbA1C بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ وجود نداشته است.

تازه های دیابت و آخرین تحقیقاتتازه های دیابت و آخرین تحقیقات 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید