تاییددینوتوکسیماب-درمان نوروبلاستومای کودکان

0
177
تاييددينوتوکسيماب-درمان نوروبلاستوماي کودکان
تاييددينوتوکسيماب-درمان نوروبلاستوماي کودکان

تاییددینوتوکسیماب-درمان نوروبلاستومای کودکان

اداره غذا و داروی آمریکا اعلام کرد آنتی‌بادی مونوکلونال دینوتوکسیماب را با نام تجاری «یونی‌توکسین» Unituxin، ساخت شرکت United Therapeutics Corporation، برای درمان نوروبلاستومای پرخطر در کودکان مورد تایید خود قرار داد. نوروبلاستوما که از سلول‌های نابالغ عصبی منشا می‌گیرد، اغلب از غدد آدرنال شروع شده، اما می‌تواند از ستون فقرات، شکم یا قفسه سینه هم آغاز شود.
این دارو برای بیمارانی تجویز می‌شود که به درمان خط اول قبلی پاسخ داده‌اند. یونی‌توکسین نخستین دارویی است که به‌طور اختصاصی برای درمان بیماران مبتلا به نوروبلاستومای پرخطر تایید شده است.
مطالعه‌ای که منجر به تایید این دارو شده، دربرگیرنده ۲۲۶ کودک بیمار بوده است. بیماران به‌طور تصادفی، به گروه‌های دریافت کننده ۶ دوره درمان با ایزوترتینوئین خوراکی به تنهایی، یا دینوتوکسیماب، اینترلوکین -۲ و فاکتور محرک کولونی گرانولوسیت ـ ماکروفاژ همراه با ایزوترتینوئین تقسیم شدند. میانگین سنی بیماران ۸/۳ سال (۱۱ ماه تا ۱۵ سال) بود. همه بیماران به درمان قبلی خود پاسخ داده بودند. این درمان‌ها شامل کموتراپی، رادیوتراپی، جراحی و پیوند سلول‌های بنیادی اتولوگ بوده است. آنالیز موقتی نتایج حاکی از موثر بودن و افزایش بقای بدون حادثه بیماران درمان شده با دینوتوکسیماب بود. آنالیز کلی بیماران نیز نتایج موقتی را تایید کرد.
شایع‌ترین عوارض جانبی مشاهده شده که در بیش از ۲۵ درصد بیماران رخ داد، عبارت بودند از افزایش آنزیم‌های کبدی، آنمی، سندرم capillary leak، اسهال، کهیر، هیپوآلبومینمی، هیپوکلسمی، هیپوکالمی، هیپوناترمی، هیپوتانسیون، واکنش‌های تزریق، نوتروپنی، درد، خارش، ترومبوسیتوپنی، و استفراغ. عوارض جانبی جدی و شدید که در بیش از ۵ درصد بیماران دیده شد، شامل سندرم capillary leak، تب، هیپوکالمی، هیپوتانسیون، عفونت، واکنش‌های تزریق و درد بوده است. جعبه حاوی دینوتوکسیماب حاوی هشدارهای مبنی بر بروز دردهای نوروپاتی شدید است. درمان با اوپیوئیدهای داخل وریدی قبل، در حین و بعد از تزریق دینوتوکسیماب لازم است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید