تایید مهارکننده JAK جدید برای RA

0
714
تایید مهارکننده JAK جدید برای RA

تایید مهارکننده JAK جدید برای RA،سازمان غذا و داروی آمریکا مهارکننده جانوس کیناز (JAK) خوراکی، upadacitinib(با نام تجاری Rinvoq و محصول AbbVie) را برای بزرگسالان مبتلا به آرتریت روماتوئید فعال متوسط تا شدید که پاسخ درمانی کافی به متوتروکسات نمی‌دهند یا آن را تحمل نمی‌کنند، تائید کرد.

Upadacitinib با دوز ۱۵ میلی‌گرم و یک بار در روز مصرف می‌شود. کمپانی سازنده انتظار دارد که اواخر همین ماه بیتواند دارو را وارد بازار دارویی آمریکا کند و هزینه یک سال درمان با آن، بالغ بر ۵۹ هزار دلار می‌شود.

اثربخشی، ایمنی و قابلیت تحمل upadacitinib برای RA در پنج مطالعه فاز سه از برنامه SELECT مورد مطالعه قرار گرفته است. در یکی از این کارآزمایی‌های بالینی، در هفته ۱۲، بیماران تحت درمان با upadacitinib به بهبود حداقل ۲۰ درصدی در معیار ACR20 دست یافتند. این عدد در بیماران درمان شده با متوتروکسات، ۲۸ درصد گزارش شد. upadacitinib برای بیماران methotrexate-naive اندیکاسیون ندارد.

شایع‌ترین عوارض جانبی مرتبط با upadacitinib شامل عفونت‌های راه تنفسی فوقانی، تهوع، سرفه و تب بوده است. برپسب اطلاعاتی این دارو حاوی هشدارهایی در مورد خطر جدی عفونت‌های جدی و لنفوما است.

علی‌رغم وجود گزینه‌های مختلف درمانی با مکانیسم‌های گوناگون عمل، بسیاری از بیماران هنوز به بهبود بالینی یا فعالیت خفیف بیماری – اهداف درمانی اولیه برای روماتیسم مفصلی – دست نمی‌یابند. با این تایید سازمان غذا و دارو، Rinvoq دارای پتانسیل لازم برای کمک به افراد بیشتری است که با RA زندگی می‌کنند و هنوز به اهداف درمانی مورد نظر نرسیده‌اند.

منبع:FDA News Room

تایید مهارکننده JAK جدید برای RAتایید مهارکننده JAK جدید برای RA

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید