تدابیر کاهش مرگ نابهنگام ایرانی‌ها

0
170
تدابیر کاهش مرگ نابهنگام ایرانی‌ها اعلام شد
تدابیر کاهش مرگ نابهنگام ایرانی‌ها اعلام شد

تدابیر کاهش مرگ نابهنگام ایرانی‌ها اعلام شد

معاون وزیر بهداشت با تشریح عضویت ۲۰میلیون ایرانی به‌عنوان سفیر سلامت به جزئیات تدابیر کاهش مرگ ناگهانی ایرانی‌ها پرداخت و گفت: هیچ ایرانی‌ای نیست که وارد واحدهای بهداشتی کشور شود و بسته تعریف‌شده‌ای در زمینه پیشگیری و بهداشت برای او وجود نداشته باشد.

به گزارش خبرنگارنشریه پزشکان ایرانی علی‌اکبر سیاری در همایش روز جهانی ماما با اشاره به اینکه امروز ماماها علاوه بر فعالیت در حوزه بهداشت باروری، در زمینه مراقبت از سلامت نیز مشارکت می‌کنند، اظهار داشت: ما مبحث خودمراقبتی را تحت عنوان سفیران سلامت تدوین کردیم و قرار است و برنامه داریم که ۲۰ میلیون سفیر سلامت در کشور داشته باشیم که تاکنون حدود ۴ میلیون نفر در این زمینه آموزش دیدند که یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از آنان را دانش‌آموزان و یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر از این سفیران را دانشجویان تشکیل می‌دهند.

سیاری با تأکید بر اینکه “ما در این دوره شاهد ارتقای شاخص‌های بهداشتی در کشور بودیم”، ادامه داد: در حال حاضر ۷ هزار ماما در روستاها خدمت می‌کنند که هم‌اکنون نیز دسترسی به این خدمات برای همه شهروندان فراهم شده و هر دو تا سه هزار نفر یک کارشناس مراقبت سلامت دارند و جامعه مامایی در این امر به ما کمک کرد تا مراقبت‌های اولیه را به دست همه مردم برسانیم.

وی تصریح کرد: با استمرار این سیستم علاوه بر کاهش مرگ و میر مادران و کودکان در آینده، شاهد کاهش مرگ میانسالان و مردم نیز خواهیم بود. این کار با سرمایه‌گذاری دولت تدبیر و امید انجام شد که در شرایط سخت اقتصادی به حوزه بهداشت کمک کرد.

سیاری با اشاره به فراهم شدن دسترسی مردم به خدمات بهداشتی در شهر و روستا با همکاری جامعه مامایی کشور، بیان داشت: این خبر بسیار مهمی است که هیچ ایرانی‌ای نیست که وارد واحدهای بهداشتی ما در ایران شود و بسته تعریف‌شده‌ای در زمینه پیشگیری و بهداشت برای او وجود نداشته باشد. این اتفاق تنها با همت تیم سلامت صورت می‌پذیرفت که ماماها نیز بخشی از این تیم را تشکیل می‌دهند.

وی ضمن اشاره به سلامت باروری و کودک سالم در حوزه بهداشت، گفت: ما به‌همت ماماها موفق شدیم زایمان طبیعی در کشور را ترویج کنیم و بدین وسیله سلامت مادر و کودک را ارتقا دهیم.

سیاری ادامه داد: تاکنون دسترسی به اینترنت برای ارائه خدمات الکترونیک سلامت برای ۴۸ هزار نفر از کارکنان تیم سلامت در شهر و روستا فراهم شده است و تا امروز اطلاعات ۶۷ میلیون ایرانی توسط کارکنان حوزه بهداشت در پایگاه اطلاعات سلامت وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ثبت شده است. همچنین ۲۷ میلیون نفر نیز از این خدمات الکترونیکی بهره‌مند شده‌اند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اعلام اینکه طی سه سال و هشت ماه گذشته به‌اندازه ۳۰ سال در حوزه سلامت سرمایه‌گذاری شده است، افزود: از سال ۸۲ تا ۹۲، ۲۰۰ میلیارد تومان برای احداث، تعمیر و تجهیز واحدهای بهداشتی هزینه شده، اما در سه سال گذشته حدود یک‌هزار میلیارد تومان برای این اقدامات هزینه شده است.

سیاری با بیان اینکه حوزه بهداشت و درمان مورد توجه دولت و رئیس جمهور است، افزود: ما در این مدت برای ۲۱ میلیون شهروند دسترسی به خدمات اولیه و مراقبت‌های بهداشتی را فراهم کردیم که این کار با مشارکت بخش خصوصی و از طریق خرید خدمت بدون اضافه کردن کارکنان جدید به دولت، انجام شده است.

وی ادامه داد: اولویت اول ما؛ محرومان حاشیه شهرها بودند که در ۷۰۰ سکونت‌گاه غیررسمی که جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر زندگی می‌کنند، توانستیم دسترسی به خدمات بهداشتی را برای آنها فراهم کنیم. همچنین ۳۳۲ مرکز خدمات جامع سلامت، ۷۴۷ پایگاه با ۶ هزار نیروی فعال شامل مراقب سلامت، کاردان و کارشناس محیط و حرفه‌ای، تغذیه، سلامت روان، دندانپزشک و پزشک راه‌اندازی شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: طی برنامه تحول بهداشت برای بیش از ۲۰ هزار فارغ‌التحصیل گروه پزشکی شغل ایجاد شده است که بخشی از آنها را ماماها تشکیل می‌دهند. همچنین در این مدت برای ۷ میلیون دانش‌آموز در ۶۲ هزار مدرسه، ۳۵ میلیون خدمت در حوزه بهداشت دهان و دندان انجام شده و ۱۳۰۰ دندانپزشک برای انجام اقدامات پیشگیری و ترمیمی به روستاها اعزام شدند.

سیاری به تدوین برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر در این دوره از فعالیت وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: در این برنامه مهمترین عوامل مرگ مردم مورد توجه قرار گرفت و برای کنترل این عوامل خطر، برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر تدوین و توسط رئیس جمهور ابلاغ شد که این برنامه در چهار شهرستان به‌صورت پایلوت اجرا شد و قصد داریم آن را در سراسر کشور گسترش دهیم که یکی از برنامه‌ها این است که تا ۱۰ سال آینده ۲۵ درصد مرگ نابهنگام مردم را بر اثر ابتلا به این بیماری‌ها کاهش دهیم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه تا امروز اطلاعات ۶۷ میلیون ایرانی توسط کارکنان حوزه بهداشت در پایگاه اطلاعات سلامت وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی ثبت شده است، خاطرنشان کرد: طی سه سال و ۸ ماه گذشته به‌اندازه ۳۰ سال قبل در حوزه بهداشت سرمایه‌گذاری شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید