تذکر وزیر بهداشت به همه معاونین سازمان غذا و دارو؛ کار جدیدی انجام ندهید که تنش‌زا شود/ تصمیمات موثر وزارت بهداشت در احقاق حقوق شرکت‌های دارویی

0
208
وزیر بهداشت: رونمایی از ۱۰۰ قلم داروی جدید طی ۳ سال/با دولتی شدن داروخانه‌ها مخالفیم وزیر بهداشت با اشاره به رونمایی از ۱۰۰ قلم داروی جدید طی ۳ سال گفت: واردات دارویی در طول عمر این دولت 350 میلیون دلار کاهش پیدا کرده است. به گزارش خبرنگار نشریه پزشکان، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در افتتاحیه همایش روز داروساز که در سالن همایش‌های رازی در حال برگزاری است، ضمن تبریک روز داروساز و هفته دولت، گفت: حدود 20 هزار داروساز در کشور در حال فعالیت هستند و جامعه داروسازی مانند سایر ارکان حوزه سلامت، نقش مهمی را در کشور ایفا می‌کنند. وی افزود: سهم جامعه داروسازی در تولید علمی کشور بی‌نظیر است و در شروع کار این دولت 8 نفر در کشور جزو برترین دانشمندان جهان بوده‌اند و اکنون با توجه به آمار گزارش شده این عدد به 36 نفر رسیده که 50 درصد آنها داروساز هستند که این موضوع یکی از افتخارات بزرگ این دولت است. وزیر بهداشت ادامه داد: در ابتدای شروع به کار این دولت، کشور با کمبود دارو مواجه بود که اکنون بعد از گذشت سه سال با تلاش داروسازان کشور 97 درصد داروی مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود که داروسازان نقش ویژه‌ای در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی داشته‌اند. وی افزود: در سه سال گذشته از بیش از صد قلم داروی جدید رونمایی شده است و همچنین در راستای طرح تحول سلامت بیش از 11 میلیون نفر در کشور تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و 10 هزار پزشک نیز در سراسر کشور به کار گرفته شده است. هاشمی ادامه داد: واردات دارویی در طول عمر این دولت 350 میلیون دلار کاهش پیدا کرده که این یکی از دستاوردهای بزرگ این دولت است. وزیر بهداشت گفت: بیمه‌ها طبق قانون موظف بودند ظرف یک ماه تمام بدهی‌های خود را با بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی تسویه کنند که متأسفانه این اتفاق نیفتاد و امیدوارم نمایندگان محترم مجلس با رأی دادن به پیشنهاد اصلاحی بودجه دولت این مشکل را حل کند. وی در پایان گفت: ما با دولتی شدن داروخانه‌ها مخالفیم زیرا اداره داروخانه‌ها توسط دولت بی‌ثمر است و اگر داروخانه‌های دولتی هم به طور سالم اداره شوند ما با واگذاری آنها به بخش خصوصی استقبال می‌کنیم.

تذکر وزیر بهداشت به همه معاونین سازمان غذا و دارو؛
کار جدیدی انجام ندهید که تنش‌زا شود/ تصمیمات موثر وزارت بهداشت در احقاق حقوق شرکت‌های دارویی

وزیر بهداشت خطاب به همه مسولین و معاونین غذا و داروی دانشگاه های کشور گفت: هیچگونه اقدام جدیدی را که به ایجاد بحران و تنش‌زایی بیانجامد، انجام ندهید.
a

به گزارش خبرنگار نشریه پزشکان؛ حسن قاضی زاده هاشمی در گردهمایی دو روزه معاونین غذا و داروی علوم پزشکی های کشور با دادن تذکری جدی مبنی بر ممناعت از هرگونه انجام کار جدیدی که منجر به تنش زایی، بحران و حاشیه‌سازی شود، بیان کرد: در عین حال باید مراقب همه بحران‌های احتمالی در حوزه فعالیت هایتان باشید زیرا این بخش در واقع از دستگاه عریض و طویلی برخوردار بوده و به جابه‌جایی‌های پولی و مجوزهای بسیاری منجر می‌شود که بهترین سرمایه محسوب می‌شوند و همگی زیر نظر شما معاونین غذا و دارو قرار دارند.

وی با تاکید بر اینکه در این چند ماهه پایانی کار دولت باید نظارت و مراقبت برای رفع اشکالات، پیشگیری از تکرار و برخورد جدی با متخلفان باشد، تصریح کرد: دو تا گوش و دو تا چشم اگر دارید پنج یا شش تای دیگر هم قرض بگیرید تا خلاصه آخر راه کاری نکنید که به آبروریزی بیانجامد چه از شخص آقای دیناروند گرفته و چه همه شما مسئولین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور؛ زیرا کوچکترین غفلت در حوزه بسیاری حساسی همچون غذا و دارو می تواند همه زحمات چهار ساله دولت در این بخش را که خود اقدامی جهادی بود از میان بردارد.

وزیر بهداشت همچنین یادآور شد: نیازی به انجام کارهای جدید و شبهه‌ناک در حیطه مسئولیت غذا و دارو که به ایجاد اختلافات جدیدی بیانجامد، نیست بلکه همه پروژه های در دست اقدام در این حوزه را با موفقیت به اتمام برسانید تا به دوره های بعدی و یا دولت بعد محول نشود.

از سوی دیگر نیز باید حتما همه مدیران ستادی در این ماه های پایانی برای جلوگیری از هرگونه کمبود چه در حوزه دارو و چه تجهیزات کمک کنند تا مشکلی هم از نظر دسترسی بیماران در مراکز درمانی به این خدمات پیش نیاید.

تصمیمات مفید وزارت بهداشت برای رسیدن شرکت های دارو و تجهیزات به مطالباتشان

قاضی زاده هاشمی در ادامه با تاکید بر اینکه باید پول شرکت های دارویی و تجهیزات را هم بدهیم و تصمیمات خوبی هم در این زمینه گرفته شده، ادامه داد: به همین منظور  ۲۵ درصد از مطالبات دریافتی دانشگاه ها به حسابی که از همان ابتدا مختص پرداخت هابرای شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی بوده، واریز خواهد شد؛ اقدامی موثر که نباید به هیچ عنوان خدشه ای در آن وارد شود.

وی اضافه کرد: البته تاکنون تلاش‌های خوبی هم از سوی سازمان غذا و دارو برای توجه به شرکت های دارویی و تسهیل اقداماتشان صورت گرفته است. هر چند که به رغم همه این اقدامات برای از میان رفتن برخی بروکراسی ها در حوزه غذا و دارو و تجهیزات اتفاقی نیفتاد و شاید ایجاد انقلابی در این زمینه ضروری است. به اعتقاد من باید در این خصوص ارتباط بین کارشناس و مراجعه کننده از میان برود و تمام خدمات مربوط به این حوزه به صورت الکترونیکی در خدمت مردم قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به افزایش اختیارات مسئولان غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی، خطاب به ریاست سازمان غذا و دارو گفت: به نظرم اختیاراتی که برای تمرکز زدایی و افزایش نظارت ها به این افراد داده شده ناکافی است و چه در بخش درمان و چه دارو باید این اختیارات متناسب با   توانمندی های آن بخش از نظر نظارتی و مالی داده شود.

تشکر ویژه وزیر بهداشت از رییس جمهور

وزیر بهداشت همچنین با تشکری ویژه از رییس جمهور بویژه در جریان آب های معدنی، افزود: با عنایت های شخص رییس جمهور تصمیمات بسیار خوبی به نفع سلامت مردم گرفته شد و از حمایت های ایشان در این خصوص بسیار سپاسگزارم.

قاضی زاده هاشمی با تاکید بر اقدام موفق بی سابقه آن در خصوص آب معدنی، غلات، گندم و برنج، گفت: همه ما می دانیم که در این زمینه چقدر فشارها سنگین بوده و هست و همواره در هیچ برهه‌ای از گرفتن حقوق مردم در این زمینه ها کوتاه نیامدید.

وی  در ادامه همچنین با اشاره به اقدام سازمان غذا و دارو در حذف پالم از مواد لبنی اظهار داشت: پاک کردن پالم از مواد لبنی که مهمترین چرخه غذایی همه افراد از همان بدو تولد است، کار کوچکی نبود ولی میسر شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید