سرخط خبرها
خانه / تازه های پزشکی / تغییرات ژنتیکی جنین در مادران سیگاری

تغییرات ژنتیکی جنین در مادران سیگاری

تغییرات ژنتیکی جنین در مادران سیگاری
مطالعات جدید محققان نشان می دهد، سیگار کشیدن مادران در دوران بارداری سبب تغییرات اپی ژنتیکی جنین می شود و اثرات مضر طولانی مدت دارد.

به گزارش نشریه پزشکان از ساینس، تغییرات اپی ژنتیکی یکی از مهمترین تغییرات الگوی بیان ژن است که می تواند سبب بروز بیماری های مختلف شود.
مطالعات جدید محققان تحقیقات زیست محیطی همهولتز در لایپزیگ و مرکز تحقیقات سرطان در هایدلبرگ نشان می دهد که سیگار کشیدن مادران در دوران بارداری علاوه بر تاثیر بر سلامتی مادر، سبب تغییرات ژنتیکی جنین می شود که اثر آن در دراز مدت مشاهده می شود. این تحقیقات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض دود تنباکو، محدود به DNA نمی شود و در کل ژنوم کودک تاثیرگذار است.
تغییرات اپی ژنتیک یکی از فرآیندهایی که در طول زندگی به منظور توسعه سلول های مختلف رخ می دهد. این فرآیند سبب فعال یا غیر فعال شدن ژن ها در زمان های خاص می شود تا بافت های مختلف از جمله کبد یا عضلات توسعه یابند. عوامل مختلفی سبب اختلال در تغییرات اپی ژنتیک می شوند. یکی از مهمترین عوامل، عوامل زیست محیطی هستند.
مطالعات جدید نشان می دهد دود تنباکو یکی از عوامل برهم زننده این چرخه است که می تواند منجر به بیماری های ریوی در دراز مدت شود.
در ادامه این تحقیقات آمده است که تغییرات اپی ژنتیک در بند ناف نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری سیگار می کشند، دیده شده است و اثرات آن در سال های بعد مشاهده می شود. برخی از این تغییرات ژنتیکی با افزایش احتمال دیابت، چاقی و انواع سرطان در ارتباط هستند.نتایج این تحقیقات در نشریه Molecular Systems Biology منتشر شده است.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

یک فوق تخصص مغز و اعصاب مرکزطبی کودکان: 5 تا 10 درصد کودکان تا سن 14 سال، یکباردچارحمله تشنج می شوند

۵ تا ۱۰ درصد کودکان تا سن ۱۴ سال، یکباردچارحمله تشنج می شوند

یک فوق تخصص مغز و اعصاب مرکزطبی کودکان: ۵ تا ۱۰ درصد کودکان تا سن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *