سرخط خبرها
خانه / تازه های پزشکی / تولید مینی‌روده برای بررسی سلیاک

تولید مینی‌روده برای بررسی سلیاک

تولید مینی‌روده برای بررسی سلیاک،در مطالعه‌ای جدید محققین در MGH، از بیوپسی‌های دئودنوم روده بیماران مبتلا به سلیاک و بیماران غیرسلیاکی برای تولید «مینی‌روده»(mini-guts) و کشف نحوه پاسخ‌دهی اپی‌تلیوم و مولکول‌های مشتق از میکروبیوم گوارشی به گلوتن استفاده کردند.

گلوتن کلاسی از پروتئین‌ها است که در گندم و سایر غلات وجود دارد. در حال حاضر مدل جانوری که پاسخ را به گلوتن در انسان شبیه‌سازی کند وجود ندارد.

اما با استفاده از مینی‌روده‌های تولید شده در آزمایشگاه، به عنوان مدلی از روده انسانی، محققین مشاهده کردند که این ارگانوئیدها مارکرهای مولکولی شبیه با اپی‌تلیوم واقعی بافت سلیاکی را نشان می‌دهند و مشخصه‌های بیان ژنی این ارگانوئیدها نشان دهنده تفاوت عملکردی اپی‌تلیوم گوارشی بیماران مبتلا به سلیاک در پاسخ‌دهی به گلیادین (gliadin) در مقایسه با افراد غیرسلیاکی بود.

گلیادین و گلوتنین دو پروتئین اصلی گلوتن هستند. بیماری سلیاک زمانی شروع می‌شود که افراد از نظر ژنتیکی مستعد، گلوتن مصرف می‌کنند.

یک درصد جمعیت آمریکا از این عارضه رنج می‌برند. بر مبنای داده‌های موجود، شروع سلیاک با آزادسازی پروتئینی به نام زونولین است که از طریق فعال شدن گلیادین هضم نشده شروع به آزاد شدن می‌کند و یک پاسخ خودایمن را القا می‌کند.

شواهد جدید نشان می‌دهد که میکروارگانیسم‌های موجود در مجرای گوارشی نیز نقش مهمی را در شروع این بیماری بازی می‌کنند.
استفاده از آنالیزهای ترانسکریپتومی گسترده در این مطالعه ۴۷۲ ژن را شناسایی کرده که در ارگانوئیدها به صورت افتراقی بیان می‌شوند و منعکس کننده بیماری سلیاک هستند.

این شامل ژن‌های مرتبط به عملکردهای اپی‌تلیالی مربوط به پاتوژنز سلیاک از جمله حفظ سد گوارشی، بازسازی سلول‌های بنیادی و پاسخ ایمنی ذاتی بود.

در بخش دیگر مطالعه محققین نشان داده‌اند که محصولات فرعی حاصل از میکروارگانیسم‌های گوارشی می‌توانند برای تعدیل پاسخ اپی‌تلیالی به گلوتن استفاده شوند و همین امر می‌تواند منجر به ایجاد استراتژی‌های درمانی جدید در آینده شود.

منبع:Stem Cell News

تولید مینی‌روده برای بررسی سلیاک

تولید مینی‌روده برای بررسی سلیاک

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

چه بیمارانی برای جراحی آنتی‌رفلاکس انتخاب شوند؟

چه بیمارانی برای جراحی آنتی‌رفلاکس انتخاب شوند؟

چه بیمارانی برای جراحی آنتی‌رفلاکس انتخاب شوند؟ یک گروه چند رشته‌ای با حمایت «انجمن بین‌المللی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *