جایگزین آنتی‌بیوتیک در درمان آکنه زنان

0
663
جایگزین آنتی‌بیوتیک در درمان آکنه زنان
جایگزین آنتی‌بیوتیک در درمان آکنه زنان

جایگزین آنتی‌بیوتیک در درمان آکنه زنان

اسپیرونولاکتون، جایگزینی مناسب
محققان دانشگاه پنسیلوانیا در بررسی‌های خود دریافتند که داروی دیورتیک اسپیرونولاکتون، می‌تواند به اندازه آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان آکنه در زنان اثربخش باشد. نتایج این تحقیق می‌تواند میزان مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را در درماتولوژی کاهش دهد. نتایج این مطالعه که در Journal of Drugs and Dermatology منتشر شده، دریافت، بیمارانی که به‌طور اولیه با اسپیرونولاکتون درمان شده و ظرف یک سال به داروی متفاوت دیگری تغییر یافتند، تقریبا به اندازه میزان افرادی بود که تحت درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها قرار داشتند. تغییر دارو، نشانه‌ای است از عدم اثربخشی و شکست درمانی. آکنه یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در دنیا است. این وضعیت ۸۵ درصد افراد زیر ۸۵ سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما بزرگسالان را هم متاثر می‌کند. بیش از ۵۰ درصد زنان در ایالات متحده در سنین ۲۰ و ۲۹ تحت درمان آکنه قرار می‌گیرند و بیش از ۳۵ درصد آنها بین ۳۰ و ۳۹ سالگی درمان دریافت می‌کنند. آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی شایع‌ترین درمان سیستمیک برای آکنه هستند، و زمانی که برای گروه بزرگی از بیماران در نظرگرفته می‌شود، نتیجه آن می‌شود که درماتولوژیست‌ها بالاترین سطح آنتی‌بیوتیک‌ها را تجویز می‌کنند و همین امر، مقاومت آنتی‌بیوتیکی را افزایش می‌دهد.
مشخص است که جایگزین ایمن آنتی‌‌بیوتیک‌های خوراکی مزیت بزرگی دارد و داده‌های موجود نشان می‌دهند که اسپیرونولاکتون می‌تواند جایگزین مناسبی باشد. اسپیرونولاکتون که تحت عنوان آلداکتون هم شناخته می‌شود، در حال حاضر برای درمان پرفشاری خون، نارسایی قلبی، و شرایطی که در آنها، بیماران دچار احتباس مایع می‌شوند، تائید شده است. این دارو اثرات هورمون‌های مردانه را مانند آندروژن‌ها بلوک می‌کند، بدان معنا که گزینه درمانی برای آکنه در مردان نیست. با این حال، این اثرات ضدهورمونی می‌تواند از وقوع آکنه در زنان پیشگیری کند. در نتیجه، بعضی از درماتولوژیست‌ها از آن برای درمان آکنه در زنان استفاده می‌کنند.
محققان در این مطالعه اطلاعات ۶ هزار و ۶۸۴ زن و دختر دریافت کننده اسپیرونولاکتون را با داده‌های ۳۱ هزار و ۶۱۴ بیمار تحت درمان با آنتی‌بویتیک‌ها مقایسه کردند. طی یک سال، ۴/۱۴ درصد بیماران دریافت کننده اسپیرونولاکتون و ۴/۱۳ درصد بیماران درمان شده با آنتی‌بیوتیک‌ها تغییر گروه درمانی دادند که نشان می‌دهد این دو دسته درمان تقریبا نرخ مشابهی دارند، علیرغم این حقیقت که آنتی‌بیوتیک‌های کلاس تتراسیکلین‌ها، ۵ برابر بیشتر تجویز شده‌اند.
نتایج به دست آمده بدین معنا هستند که درماتولوژیست‌ها باید اسپیرونولاکتون را به عنوان گزینه نخست درمانی، به جای آنتی‌بیوتیک‌ها، در درمان زنان مبتلا به آکنه درنظر بگیرند.
علاوه بر مزایایی که این تغییر استراتژی دارد، مطالعات مختلف نشان داده‌اند که استفاده طولانی‌مدت از آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی ممکن است با مقاومت آنتی‌بیوتیکی، لوپوس، بیماری التهابی روده و حتی سرطان‌های کولون و پستان همراه باشند.
با توجه به موارد فوق، به نظر می‌رسد اسپیرونولاکتون پروفایل ایمنی بهتری نسبت به آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی داشته باشد و آن را به گزینه درمانی اول در آکنه زنان تبدیل کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید