جلسه کمیسیون سلامت اتاق تهران

0
194
جلسه کمیسیون سلامت اتاق تهران

جلسه کمیسیون سلامت اتاق تهران،رییس اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد: مشکلی که از چندین ماه گذشته با آن مواجه شدیم، در حوزه تخصیص ارز و تولیدات مشابه و تولید داخل مواد اولیه با شرکت های دارویی بوده است که همگی باید برای حمایت از تولید داخل کمربند خود را محکم ببندیم.

به گزارش نشریه پزشکان ایرانی محمود نجفی عرب در جلسه کمیسیون سلامت اتاق تهران با محوریت شفاف سازی واردات مواد اولیه دارو گفت: ممنوعیت کالاهای آرایشی و بهداشتی از دیگر مشکلات ما است به طوری که چندین کانتر داریم و وزارت صمت جلوی تخصیص آن را گرفته است و ما با ورشکستگی در این حوزه مواجه هستیم. حتی ستاد مبارزه با ارز و قاچاق به دنبال پیگیری این مسئله است. چرا که کالای آرایشی و بهداشتی آسیب با قاچاق آسیب می بیند.
وی افزود: وزارت بهداشت چندین نامه به وزارت صمت جهت تخصیص ارز به کالای آرایشی و بهداشتی ارائه کرده است.
رییس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه در حوزه مواد اولیه تولید داخل با شرکت های دارویی با مشکل مواجه هستیم، بیان داشت: در حال حاضر میزان زیادی

از مواد اولیه تولیدکنندگان دارو در گمرک در حال ترخیص است اما اگر امروز جلوی واردات را می گیریم، پایداری محصول چه می شود.
تولید مواد اولیه دارو افتخار ما است اما مشکلات دیگری در این راه وجود دارد

در ادامه جلسه کمیسیون سلامت اتاق تهران تولیدکنندگان شرکت های دارویی، مشکلات خود را در حوزه تولید مواد اولیه بیان کردند.
تولیدکنندگان شرکت های دارویی تعاریف انواع مواد اولیه را برای شرکت های تولیدکننده دارو مبهم و تولید ماده اولیه داخل را افتخار دانستند و اظهارداشتند که مشکلات دیگری نیز در تولید داخل مواد اولیه وجود دارد. به طوری که یکی از دلایل عدم تولید داخل ماده اولیه بحث زیست محیطی است که هزینه هایی را در بردارد و بار هزینه ها برعهده مصرف کنندگان است. بیمه فقط بخشی از هزینه ها را تقبل می کند.

هاله حامدی فر در ادامه اظهارداشت: محدودیت هایی یک شبه در حوزه مواد اولیه اعمال می شود، گروه فشاری که در صنعت دارو داریم مسائل کیفی را مدنظر قرار نمی دهد. بنده بر مسائل زیست محیطی تاکید د ارم که سازمان غذا و دارو وظیفه خود نمی داند.
وی گفت: هدف همه ما ارتقای سلامت است. اگر از دیدگاه اقتصادی هم نگاه کنیم از ارتقای سلامت پول در می آوریم.
حامدی فر افزود: از ۸۰ درصد ارز کشور، ۲۰ درصد استفاده می شود که این مسئله را باید درنظر بگیریم.
تخصیص ارز و واردات در صنعت دارو سخت شده است

حسن بایرامی مسول ماده اولیه دارو نیز در ادامه جلسه کمیسیون سلامت در پاسخ به مشکلات بیان شده از سوی تولیدکنندگان مواد اولیه دارو گفت: صنعت مواد اولیه در شرایطی قرار گرفته که تخصیص ارز و واردات سخت شده است. این در حالی است که حدود ۲۵ شرکت دارویی در لیست بانک مرکزی قرار گرفتند و این مورد نه در حیطه اختیارات ما و نه در حیطه اختیارات سازمان بوده است.

وی تصریح کرد: شرکت ها به دلیل صادراتی که داشتند و ارز آن برگشت نخورده بود وارد بلاک لیست شده بودند و کمترین حمایت از شرکت هایی که بلاک لیست شده بودند، انجام شد. اما همین شرکت ها نمی توانند مواد اولیه وارد کنند و با مشکلات بانک و گمرکی مواجه هستند.

بایرامی ادامه داد: داروهایی که سال ها تولید شده بود را کنار گذاشتیم و لیست ۳۵۰ قلم دارویی که ادعا شده بود تولید شده، ماموریت ندادیم و ۷۵ قلم را ماموریت دادیم.

وی گفت: یکسری شرکت ها در زمان دکتر عبده زاده مجوز ورود گرفته بودند و وارد گمرک شده بودند و من باید آن را ترخیص می کردم چون ارز آن را ارائه کرده بودم و از نظر قانونی و شرعی درست نبوده است.

بایرامی کار گمرکی همکاران به روز دانست و افزود: دارویی که تولید داخل است و پروانه تولد داخل دارد را نمی توان به دروغ به گمرک گفت که این دارو تولید داخل ندارد و تعرفه ندهیم. چون که این مورد برخلاف قانون است.

وی درباره داروهای تحت لیسانس گفت: سازمان های نظارتی در خصوص قیمت داروهای تحت لیسانس وارد شدند چرا که ۴۰۰ درصد و ۸۰۰ درصد اختلاف قیمت داریم . به طور مثال وقتی گرانول متفورمین با یک درصد ماده اولیه مقایسه می شود، اختلاف بسیار است.

بایرامی بیان داشت: شرکت هایی که تحت لیسانس ، دارو تولید می کنند، اگر این دارو را تولید نکنند مشابه داخل است و در صورتی که داروی تحت لیسانس داریم باید بر قیمت آن کار کنیم.

هفته گذشته در جلسه کمیسیون سلامت اتاق تهران چه گذشت؟
رییس اتاق بازرگانی تهران : تخصیص ارز و تولیدات مشابه داخل از مشکلات چندماهه اخیر ما است

جلسه کمیسیون سلامت اتاق تهران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید