یک پنجم جمعیت ایران در ۲۰ سال آینده سالمند خواهند بود

0
77
یک پنجم جمعیت ایران در ۲۰ سال آینده سالمند خواهند بود

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران؛

یک پنجم جمعیت ایران در ۲۰ سال آینده سالمند خواهند بود

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران، با عنوان این مطلب که در ۲۰ سال آینده یک پنجم جمعیت کشور سالمند خواهند بود، گفت: سالمندان برای داشتن یک زندگی با کیفیت، نیازمند خدمات تخصصی فیزیوتراپی هستند.
به گزارش …، فیزیوتراپیست احمد موذن زاده، با عنوان این مطلب که در حال حاضر جمعیت سالمند ایران بیش از هفت میلیون نفر یعنی حدود هشت درصد جمعیت کشور است، افزود: بر اساس برآوردهای صورت گرفته این نسبت در سال ۱۴۱۰ به ۱۵ درصد و در سال ۱۴۲۰ به ۲۰ درصد می رسد. به عبارت دیگر، در ۲۰ سال آینده از هر پنج ایرانی یک نفر سالمند خواهند بود.

عضو هیات مدیره سازمان نظام پزشکی شیراز اظهار داشت: بنا به تعریف سازمان بهداشت جهانی، سالمندی عبور از مرز ۶۰ سالگی است. در حال حاضر نرخ رشد کلی جمعیت کشور سالیانه ۱/۶ درصد بوده ولی نرخ رشد جمعیت سالمند حدود ۲/۵ درصد میباشد و با توجه به کاهش میزان موالید و افزایش امید به زندگی ناشی از افزایش متوسط طول عمر، جمعیت کشور ما به تدریج سالمندتر می شود.

وی افزود: اگر چه افزایش طول عمر به علت بهبود شاخصه های سلامت فردی و بهداشت و درمان مطلوب تر شده است، اما بحث کیفیت زندگی و اثربخشی سالمند در عرصه های مختلف فردی، خانوادگی و اجتماعی، بحث دیگری است.

این فیزیوتراپیست ادامه داد: در دوران سالمندی به علت تغییرات فیزیولوژیک و استهلاک فیزیکی، روحی و روانی، کاهش قدرت عضلات، محدودیت های حرکتی و بیماری های ناتوان کننده، سالمند قادر به ادامه مطلوب فعالیت های قبلی خود نیست، از همین رو فیزیوتراپیست ها به عنوان متخصصین درمان مشکلات اسکلتی عضلانی و مهندسین حرکت، نقش آفرینی می کنند.

موذن زاده فیزیوتراپی سالمندان را یکی از شاخه های تخصصی فیزیوتراپی عنوان کرد و گفت: فیزیوتراپی سالمندان طی سالیان اخیر مورد توجه ویژه ای قرار گرفته و ارائه درمان های نوین و تخصصی فیزیوتراپی، کیفیت زندگی، میزان تحرک، قدرت عضلات، دامنه حرکتی مفاصل و استقلال فردی سالمند را ارتقا می دهد و از این حیث می تواند کماکان فرد را در عرصه های مختلف اجتماعی، فردی و خانوادگی فعال نگه داشته و نه تنها میزان فعالیت فیزیکی و تحرک و پویایی فرد را افزایش دهد، بلکه از بروز مشکلات دوران سالمندی مانند گوشه گیری، انزوا و افسردگی نیز در میان سالمندان جلوگیری کند.

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران، سالمندی را بخش مهمی از زندگی و دوره ای طبیعی از حیات انسانی دانست و افزود: اگر به نحو مناسبی برای این بخش برنامه ریزی شود، می توان تا آخرین لحظه ضمن حفظ فعالیت و سرزندگی، از حیات نیز لذت برد.

وی خاطر نشان کرد: همکاران فیزیوتراپیست در اقصی نقاط کشور در خدمت سالمندان بوده و با کاهش درد و آلام فیزیکی این عزیزان و بهبود توانایی های فردی، حفظ قدرت عضلات و قابلیت انجام فعالیت های روزمره به این عزیزان یاری رسانی می کنند.

یک پنجم جمعیت ایران در ۲۰ سال آینده سالمند خواهند بود

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید