دارودرمانی بیماری ام. اس.

  0
  890
  دارودرمانی بیماری ام. اس.
  دارودرمانی بیماری ام. اس.

  دارودرمانی بیماری ام. اس.

  معرفی و اعلام نتایج فاز سوم آزمایش بالینی داروی اوکرلیزوماب Ocrelizumab در گردهمایی سالانه کمیته اروپایی تحقیقات و درمان بیماری ام. اس. که آبانماه گذشته با شرکت ۹۰۰۰ نفر در بارسلونای اسپانیا برگزار شد، جنجال زیادی را برپا کرد. فاز سه دربرگیرنده دو مرحله پیشین آزمایش بالینی دارو روی دو نوع بیماری ام. اس. است. این دارو ضد CD20 (آنتی‌بادی منوکلونال) بوده و سلول‌های بتا را نشانه می‌گیرد. این دارو نسخه انسانی رتوکسیماب retoximab است، دارویی که سودمندی آن در درمان مراحل مختلف ام. اس. عودکننده – بهبود یابنده یا RRMS اثبات شده است.
  مقایسه اوکرلیزوماب درمقابل اینترفرون بتا a1
  فاز سوم آزمایش بالینی این دو دارو در دو آزمایش کاملا همسان opera1 وopera2 انجام شد. تزریق وریدی دارو سه بار در هفته و هر ۶ ماه یکبار صورت گرفت. نتایج این آزمایشات دوگانه و دوسو کور برحسب عود سالانه بیماری محاسبه شده است. همچنین نتایج پایانی ثانویه و نرخ پیشرفت معلولیت حاصل از بیماری و میزان فعالیت بیماری توسط MRI اندازه گرفته شده است. نتایج مطالعه روی دارو طی ۹۶ هفته و مقایسه کاهش نرخ سالانه بازگشت بیماری نشان می‌دهد که در گروه درمان با اوکرلیزوماب، عود بیماری ۴۶ درصد کمتر از گروهی بود که با اینترفرون بتا a1 درمان شده بودند. همچنین میزان پیشرفت بیماری و معلولیت حاصل از آن با کاهشی ۴۰ درصدی همراه بود که از نظر آماری بسیار قابل توجه است. اما اعجاب‌انگیزترین نتیجه آزمایش نتایج حاصل از انجام MRI است که تخریب عصبی را ۹۵ درصد کمتر نشان می‌دهد. اهمیت این نتایج وقتی بارزتر نمود پیدا می‌کند که به خاطر داشته باشیم آزمون‌های اپرا امکان مقایسه سر به سر هر دو دارو را فراهم کرده و اینترفرون بتا به سبب کارآمدی در کاهش فعالیت‌های التهابی بیماری، داروی شناخته شده‌ای است. در ارتباط با ایمنی مصرف، واکنش به تزریق در یک سوم بیماران مشاهده شده، با این وجود واکنش در غا لب موارد خفیف بوده است. گزارشی مبنی برتاثیرات کشنده وجود ندارد و هیچ موردی از لوکوانسفالوپاتی هم مشاهده نشده است. در مجموع داروی اوکرلیزوماب برخوردار از مزایایی نسبت به داروهای پیشین خود در درمان ام. اس. عود کننده – بهبودیابنده است وآمار استفاده از آن نمایانگر کاهش پیشرفت معلولیت و التهاب عصبی ناشی از بیماری است.
  آلمتوزوماب در درمان CareMSlو CareMSll
  یکی دیگر از داروهایی که توجه زیادی را بخود جلب کرده، آلمتوزوماب Alemtuzumab است. معرفی این دارو برمبنای نتایج ۵ ساله فاز سوم آزمون روی گروهی آزمایشی بوده است. این دارو نوعی آنتی‌بادی منوکلونال است که CD52 را هدف گرفته و تزریق سالانه آن سلول‌های TوB را کاهش می‌دهد. بیشتر بیماران مبتلا به CareMS پس از دو دوره درمان با این دارو، نیازی به دور درمان دیگری نداشتند. شاید بتوان بهترین شاهد ماندگاری دارو را با تحلیل حجم مغزتوجیه کرد. در سال‌های سوم، چهارم و پنجم درمان، سالانه فقط ۲ درصد کاهش توده مغز مشاهده شده است. این میزان فقط کسر کوچکی از کاهش حجم توده مغزی است که در مبتلایان به بیماری ام. اس. اتفاق می‌افتد و ویژگی شاخص بیماری است. در دو آزمایش بلندمدت جداگانه درمان CareMSll با این دارو، نرخ عود بیماری در سال سوم تا پنجم تنها سالی ۲/۰ بوده و به‌عنوان نتیجه‌گیری هم نشان داده شد که خبری از فعالیت بیماری نیست. بدین معنی که نشانی از عود نیست، MRI هیچگونه تخریب سلول عصبی نشان نمی‌دهد ومعلولیتی هم مشاهده نمی‌شود. سازمان غذا و دارو، داروی آلمتوزوماب را برای بیمارانی که پس از دریافت درمان کلاسیک، بیش از یکبار دچار حمله بیماری شده‌اند، تایید کرده است. متاسفانه این دارو عوارض مصرف دارد. بیماری‌های تیرویید، ترومبوسیتوپنیک پورپورا و سندرم گودپاستور از جمله عوارض آن هستند. از سوی دیگر تاثیر بسیار مثبت این دارو در جلوگیری از آتروفی مغز چشمگیر است.
  یک خبر ناخوشایند
  مطالعات روزآمد شده روی داروی ناتالیزوماب Natalizumab نشان داد که این دارو در کنترل معلولیت‌زایی بیماری ام. اس. پیش‌رونده دستاوردی نداشته است. این خبر برای جامعه ام. اس. ناامید کننده بود زیرا بار دیگرناتوانی ما را از درک ابعاد پاتوژنیک بیماری ام. اس. گوشزد کرد. عدم موفقیت این عامل دارویی امید ما را به اثر بخشی داروی دی‌متیل فومارات نیز کاهش می‌دهد. برای روشن شدن نتیجه این آزمون‌ها بایست تا پاییز ۲۰۱۶ و برگزاری گردهمایی انجمن ام. اس. صبرکنیم.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید