دارویی امیدبخش در درمان ملانوما

2
822

دارویی امیدبخش در درمان ملانوما

محققان انستیتو پزشکی Sanford Burnham Prebys دارویی را کشف کرده‌اند که ممکن است امیدهایی را در درمان سرطان‌های پوستی مقاوم یا سرطان‌هایی که به درمانی‌های رایج و جدید امروزی پاسخ نمی‌دهند، برانگیزد.
این ترکیب جدید که SBI-756 نام دارد، یک ماشین مولکولی خاص را هدف قرار می‌دهد. این ساختارها در هر سلولی وجود داشته و نقش کلیدی در ترجمه mRNA به پروتئین‌ها دارند. در سلول‌های سرطانی، مجموعه مذکور دچار اختلال شده و پروتئین‌های اضافی تولید می‌کند که برای رشد تومورها بسیار مفید هستند. SBI-756 باعث می‌شود مجموعه ترجمه از هم گسیخته شود. نشان داده شده که این دارو می‌تواند رشد سلول ملانوما را مهار کند. نتایج مطالعه فوق در نشریه Cancer Research منتشر شده است. محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: «هدف منحصر به فرد SBI-756، آن را خصوصا برای استفاده در درمان‌های ترکیبی بسیار مناسب کرده است و امیدهای زیادی را در این زمینه ایجاد کرده است. موضوعی که اثربخشی درمان‌های رایج ملانوما را محدود می‌کند، آن است که تومورها به درمان مقاوم می‌شوند. داروهای ترکیبی که از زاویه‌های مختلف به ملانوما حمله می‌کنند، ممکن است بتوانند به این مشکل هم خاتمه دهند.» در حدود ۵۰ درصد ملانوماها بوسیله موتاسیون در ژن خاصی به نام BRAF ایجاد می‌شود. بیمارانی که به این تومورها مبتلا هستند، اغلب با ومورافنیب vemurafenib تحت درمان قرار می‌گیرند. ومورافنیب نوعی مهارکننده BRAF است که تومور را کوچک می‌کند. اما متاسفانه بسیاری از بیماران ظرف هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها بعد از درمان دچار عود بیماری می‌شوند، زیرا تومورها تکامل پیدا کرده و به دارو مقاومت پیدا می‌کنند. پدیده مشابهی در موش‌های مبتلا به ملانوما هم دیده شده، جایی که درمان ملانوم‌های با موتاسیون BRAF پاسخ اولیه می‌دهند، اما ۳ تا ۴ هفته بعد، تومورها بازمی‌گردند.
این تیم تحقیقاتی در بررسی‌های خود دریافته که اگر SBI-756 همراه با ومورافنیب تجویز شود، تومورها ناپدید شده و مهم‌تر آنکه، دیگر برنمی‌گردند. حتی در موش‌های مبتلا به سرطان پیشرفته / مرحله آخر که در اثر موتاسیون ژن BRAF ایجاد شده‌اند، ظهور دوباره تومورهای مقاوم آهسته شده است. این یافته‌ها پیشنهاد می‌کنند که SBI-756 پیشرفت و مزایای قابل توجهی برای غلبه بر تومورهای مقاوم به وجود می‌آورد. به بیان دیگر، توانایی این ترکیب برای به تاخیر انداختن یا حذف شکل‌گیری ملانومای مقاوم بسیار هیجان‌انگیز است.
در دیگر فرم‌های ملانوما که در اثر موتاسیون در ژن‌های NRAS و NF1 ایجاد شده و تحت عنوان غیرپاسخ‌دهنده به داروهای BRAF شناخته می‌شوند، تجویز SBI-756 به‌تنهایی می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی بار تومور را کاهش دهد. دانشمندان اکنون در حال بررسی این موضوع هستند که آیا افزودن SBI-756 به درمان‌های رایج این دسته از تومورها می‌تواند ملانوما را به‌طور کامل ناپدید کند.
در طول سال‌های اخیر، داروهایی که مجموعه اولیه ترجمه را هدف قرار می‌دهند، به شدت دنبال می‌شوند و فقط مختص ملانوما نیستند، بلکه طیف گسترده‌ای را از سرطان‌ها شامل می‌شوند. SBI-756 نخستین دارو در این کلاس دارویی است، زیرا نخستین دارویی است که تلاش آن برای هدف قرار دادن یک قسمت خاص از مجموعه به نام eIF4G1 با موفقیت همراه بوده است. در حقیقت، SBI-756 نقطه اوج ۷ سال کار تیم تحقیقاتی مذکور است، یعنی آزمایش و زیر و رو کردن خصوصیات دارو تا بتواند به هدف مورد نظر راحت‌تر متصل شده و آسان‌تر فرموله شود. نتیجه این همه تحقیق هم بهبود قابل توجه بیماری نسیت به نسخه‌های اولیه آن است. یافتن SBI-756 برای درمان بیماری‌های دیگری غیر از سرطان، مانند بیماری‌های نورودژنراتیو، هم می‌تواند هیجان‌انگیز باشد. در این بیماری‌ها هم فعالیت مجموعه اولیه ترجمه بیشتر از حد عادی است. بنابراین، محققان امیدوارند با نسل جدیدی از داروها روبرو شده باشیم که در آینده وارد کارآزمایی بالینی شوند.

blank

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید