دارویی جدیدپیشگیری-حملات میگرن

1
772
دارویی جدیدپیشگیری-حملات میگرن

دارویی جدید پیشگیری – حملات میگرن که به نظر می‌رسد در پیشگیری از سردردهای میگرنی کمک‌کننده است، در حال گذراندن مراحل پایانی مطالعات بوده و به زودی برای تایید به سازمان غذا و داروی آمریکا ارائه خواهد شد.
این دست دارویی، اولین درمان پیشگیرانه اختصاصی میگرن خواهد بود. داروی قابل تزریق جدید، با بلوک یک پروتئین مرتبط با میگرن، که پپتید وابسته به ژن کلسی‌تونین نامیده می‌شود یا گیرنده‌ای که این پروتئین روی آن اثر می‌گذارد، عمل می‌کند. پپتید وابسته به ژن کلسی‌تونین (CGRP)، یک مولکول کوچک است که از عصب‌های درد در سر آزاد می‌شود و جزئی کلیدی در پروسه میگرن محسوب می‌شود.
در یک مطالعه فاز ۳، برای ارزیابی اثربخشی این دارو، بیش از هزار بیمار با میگرن اپیزودیک برای مدت ۶ ماه به طور کاملا تصادفی تحت درمان با یکی از دو دوز ارنوماب یا دارونما قرار گرفتند. نیمی از بیماران دریافت‌کننده تزریقات ماهانه دوز بالای ارنوماب، تا ۵۰درصد کاهش تعداد دفعات وقوع حمله میگرن را تجربه کردند. این دارو از سوی بیماران به خوبی تحمل شد و تنها عارضه ناخواسته آن عبارت بود از تحریک موضعی محل تزریق که به سرعت برطرف شد. امژن انتظار دارد که ارنوماب در نیمه سال ۲۰۱۸ میلادی از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا ثبت و تایید شود. نتایج به‌دست آمده بسیار هیجان انگیز هستند. هر فردی که با بیماران میگرنی سر و کار دارد، وقت زیادی را برای توضیح این موضوع تلف می‌کند که چرا داروی قلبی یا داروی ضدتشنج ممکن است بتوانند از سردردهای میگرنی پیشگیری کنند و چرا دارویی اختصاصی برای پیشگیری از سردردهای میگرنی وجود ندارد. این یک انقلاب است. آنچه که تریپتان‌ها نظیر ایمیترکس برای درمان حمله حاد میگرن انجام دادند، این داروی جدید برای پیشگیری از حملات میگرن انجام خواهد داد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید