سرخط خبرها
خانه / پوست و مو / داروی جدیدرشدموها

داروی جدیدرشدموها

داروی جدیدرشدموها

داروی جدیدرشدموهابراساس آخرین نتایجی که از تحقیقات دانشمندان به دست آمده، روش جدیدی برای بازگرداندن رشد موها، با استفاده از داروهایی که اخیرا ایمنی آنها تائید شده، در راه است. نتایج این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده‌اند.
در این تحقیقات، دانشمندان آمریکایی مرکز پزشکی کلمبیا در نیویورک دریافته‌اند، وقتی فولیکول‌های مو در فاز استراحت به حالت تعلیق درمی‌آیند، با مهار خانواده‌ای از آنزیم‌های داخل فولیکول‌ها می‌توان رشد سریع و قوی آنها را بازگرداند.
فولیکول‌های مو به‌طور مداوم مو تولید نمی‌کنند، بلکه در سیکل میان ۴ فاز استراحت و رشد این کار را می‌توانند انجام دهند. بیش از ۹۰ درصد موها به‌طور طبیعی در فاز رشد یا آناژن هستند که ۲ تا ۶ سال به‌طول می‌انجامند. زمانی که فولیکول پسرفت کرده و به سمت سطح پوست می‌آید، فاز نسبتا کوتاه کاتاژن آغاز می‌شود. فاز تلوژن، فاز استراحت است و اگزوژن نیز زمانی رخ می‌دهد که قبل از آنکه رشد فولیکول از سر گرفته شود، مو می‌افتد.
به‌طور کلی، هرچه مو بلندتر باشد، فازهای بالا هم طولانی‌تر می‌شوند. موی بلند تمایل دارد تا آهسته‌تر رشد کند.
مهار تحریک رشد مو با آنزیم‌ها
در آزمایش‌هایی که روی موش‌های نرمال و فولیکول‌های موی انسان انجام شده، دکتر کریستیانو و همکارانش دریافتند داروهای مهار کننده خانواده آنزیم‌های جانوس کیناز Janus kinase (JAK) که مستقیما روی سر استفاده می‌شوند، منجر به رشد سریع و تقویت دوباره مو خواهند شد. این موضوع پیشنهاد می‌کند مهارکننده‌های JAK می‌توانند برای بازگرداندن رشد مو در اشکال مختلف ریزش مو، مانند الگوی ریزش موی مردانه که آلوپسی آندروژنتیک نامیده می‌شود و دیگر انواع ریزش مو که در زمان فاز استراحت فولیکول‌های مو رخ می‌دهند، مورد استفاده قرار گیرند.
دو مهارکننده JAK اخیرا بوسیله سازمان غذا و دارو تائید شده‌اند، یکی برای درمان بیماری‌های خونی به نام روکسولیتینیب ruxolitinib و دیگری با عنوان توفاسیتینیب tofacitinib برای درمان آرتریت روماتوئید.
هر دوی این داروها در کارآزمایی‌های بالینی برای درمان پلاک‌های پسوریازیسی و آلوپسی‌آره‌آتا، دو بیماری اتوایمیون که به فولیکول‌ها حمله کرده و باعث ریزش مو می‌شوند، آزمایش شده‌اند. زمانی که محققان مشغول بررسی آنها در درمان آلوپسی‌آره‌آتا بودند، متوجه تاثیر مهارکننده‌های JAK بر فولیکول‌های مو شدند.
آنها اخیرا دریافتند که، مهارکننده‌های JAK باعث خاموش شدن سیگنال‌هایی می‌شوند که حملات اتوایمیون را برمی‌انگیزند و اینکه فرم خوراکی آنها باعث رشد مجدد مو در بعضی بیمارانی خواهد شد که مبتلا به این اختلالات هستند.
تیم تحقیقاتی مذکور در آزمایش‌های انجام شده متوجه شدند، وقتی به موش‌ها از این دسته داروها به صورت موضعی روی پوست داده می‌شود تا داخلی، موهای آنها بیشتر از قبل رشد می‌کند. این یافته پیشنهاد می‌کند مهارکننده‌های JAK شاید اثر مستقیمی بر فولیکول‌های مو داشته باشند، علاوه بر اینکه حملات ایمنی را مهار می‌کنند.
زمانی که به این یافته‌ها با دقت بیشتری نگاه شد، محققان دریافتند مهارکننده‌های JAK به سرعت فولیکول‌های در حال استراحت را از خواب بیدار می‌کنند. با توجه به مطالب فوق، به نظر می‌رسد مهارکننده‌های JAK روند طبیعی دوباره بیدار شدن فولیکول‌ها را تحریک می‌کنند. موش‌ها به مدت ۵ روز با یکی از دو مهارکننده JAK که در بالا اشاره شد، درمان شده و موهای جدید در عرض ۱۰ روز رشد کردند که درواقع، با سرعتی بسیار زیاد، فاز رشد فولیکول مو تحریک شده بود. در موش‌های گروه کنترل، هیچگونه رشدی از موها در همان دوره زمانی مشاهده نشد.
از سوی دیگر، این مهارکننده‌ها توانستند از فولیکول‌های مو انسانی رشد یافته در محیط کشت و روی پوستی که به موش پیوند زده شده بود، موهای بلندتری تولید کنند. براساس نتایج به دست آمده، محققان امیدوارند داروهای مهارکننده JAK بتوانند امیدی برای رشد موهای جدید بوده و رشد موهای موجود را هم گسترش دهند.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

گایدلاین درمان ملانومای پوستی متاستاتیک

گایدلاین درمان ملانومای پوستی متاستاتیک

گایدلاین درمان ملانومای پوستی متاستاتیک،شبکه جامع ملی سرطان دستورالعمل‌های خود را در زمینه مدیریت بالینی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *