دبیرعلمی پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار با اشاره به تأثیر ارتقای سطح سواد سلامت در پیشگیری از بیماری ها

  0
  450
  دبیرعلمی پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار مطرح کرد:
  دبیرعلمی پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار مطرح کرد:

  دبیرعلمی پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار مطرح کرد:
  تأثیر ارتقای سطح سواد سلامت در پیشگیری بیماری ها
  لزوم استفاده از شبکه های اجتماعی جهت آموزش به بیماران

  دبیرعلمی پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار با اشاره به تأثیر ارتقای سطح سواد سلامت در پیشگیری از بیماری ها گفت: آموزش به بیماران و توجه به موضوع خود مراقبتی در پیشگیری و کاهش بیماری ها بسیار مؤثر است.
  به گزارش دبیرخانه کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار ، دکتر داوود شجاعی زاده در آستانه برگزاری پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار اظهار داشت: ترویج زندگی سالم، ارتقای سطح سواد سلامت، بهبود سلامت روان و برنامه های طرح تحول نظام سلامت از محورهای این کنگره است.
  وی افزود: سطوح مختلف پیشگیری و مدیریت بیماری ها، اخلاق حرفه ای و توانمندسازی خدمت دهندگان همچنین نقش انجمن های علمی تخصصی و سازمان های غردولتی و مردم نهاد از دیگر محورهای این کنگره بوده که مورد توجه قرار گرفته است.
  پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار اضافه کرد: استفاده از فناوری های نوین، شبکه های اجتماعی و فضاهای مجازی همچنین وضعیت موجود منابع آموزش بیمار در کشور و استاندارها و راهکارهای بهبود آن مد نظر قرار دارد.
  شجاعی زاده بیان داشت: در این جشنواره تقدیر از تجربه های برتر از دانشگاه ها،بیمارستان ها، مراکز سرپایی، مراکز تحقیقاتی و انجمن های فعال در خودمراقبتی و آموزش بیمار مورد توجه قرار گرفته است همچنین مهلت ارسال چکیده مقالات تا ۲۵ اریبهشت ماه بود که تاکنون ۴۰۰ مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شده است.
  وی افزود: برنامه های علمی این کنگره به مدت ۳ روز بوده و مسئولان زیادی همچون وزیر بهداشت، معاون وزیر و مدیر کل آموزش بهداشت و ارتقا سلامت و مسئولانی از وزارت آموزش و پرورش حضور خواهند داشت.
  این متخصص ارتقاء سلامت و آموزش بهداشت گفت: مصرف خودسرانه دارو، عدم توجه به مراقبت های پس از جراحی، سبک تغذیه در دوران های مختلف زندگی، آشنایی با بیماری های مختلف و راه های پیشگیری از آن از جمله موضوعاتی بوده که توجه نداشتن به آن می تواند سبب بروز مشکلات در جامعه شود و علاوه بر اینکه سبب بار مالی به خانواده ها می شود، باعث آسیب به بیمار خواهد شد.
  وی با بیان اینکه سطح ناکافی سواد سلامت در جامعه وضعیت سلامت در یک جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد، گفت: در این میان گروه های سالمندان، افراد کم درآمد، افراد بی سواد و افراد با سلامت روان پایین و افراد دارای بیماری های مزمن در معرض خطر بیشتری به لحاظ کمبود سلامت قرار دارند.
  وی افزود: افرادی که دارای سطح سواد سلامت پایین هستند، کمتر از اطلاعات بهداشتی بهره می برند و تلاششان برای به دست آوردن اطلاعات بهداشتی کمتر است.
  دبیرعلمی پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار خاطر نشان کرد: ارتقای سطح سواد سلامت فقط وظیفه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیست و ارائه آموزش های سواد سلامت از سطوح پایه و استفاده از ظرفیت میلیونی دانش آموز در کشور، نقش مهمی در نهادینه سازی ارتقای سواد سلامت از کودکی دارد.
  وی خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی کشور، شهرداری تهران، مرکز آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، برخی از انجمن ها و… در اجرای پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار مشارکت دارند.
  گفتنی است؛ پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار ۴ تا ۶ مرداد ماه با حضور اساتید و صاحبنظران این حوزه در مرکز همایش های مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره)برگزار می شود.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید