دبیر علمی اولین کنگره بین الملی کلینیکال آنکولوژی ایران : رادیوتراپی بهتر از شیمی‌درمانی برای بیماران سرطانی است

0
205

دبیر علمی اولین کنگره بین الملی کلینیکال آنکولوژی ایران :

رادیوتراپی بهتر از شیمی‌درمانی برای بیماران سرطانی است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران استفاده از رادیوتراپی برای درمان بیماران سرطانی را بهتر از شیمی درمانی و جراحی دانست.

دکتر علیرضا نیکوفر در آستانه برگزاری  اولین کنگره بین المللی کلینیکال آنکولوژی که قرار است ۱۹ الی ۲۱ آبان ۹۵ در مرکز همایش سازمان مدیریت صنعتی برگزار شود، گفت: اگر برای تسکین درد بیماران مبتلا به سرطان از رادیوتراپی استفاده کنیم، موثرتر از شیمی درمانی و جراحی است زیرا باعث می شود کیفیت زندگی این بیماران و طول عمر آنها افزایش یابد.

 

وی افزود: به عنوان مثال در بیماران مبتلا به سرطان پروستات با انجام رادیوتراپی زندگی آنها کیفیت بهتری خواهد داشت. همچنین در بیماران مبتلا به سرطان حنجره نیز استفاده از رادیوتراپی به مراتب بهتر از جراحی خواهد بود.

 

دبیر علمی یازدهمین کنگره بین المللی کلینیکال آنکولوژی با تاکید بر اینکه اهمیت رادیوتراپی باید در کشور شناخته شود، تصریح کرد: عمر علم رادیوتراپی در دنیا به ۱۰۰ سال نرسیده و در ایران نیز نزدیک به ۴۰ سال است که از رادیوتراپی برای بیماران سرطانی استفاده می شود. البته در ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر پیشرفت بسیار خوبی در علم رادیوتراپی داشته ایم.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ با عنوان این مطلب که هزینه رادیوتراپی به مراتب کمتر از جراحی و شیمی درمانی است، اظهارداشت: متاسفانه در بحث تجهیزات رادیوتراپی نسبت به کشورهای غربی عقب تر هستیم.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: عوارض عمومی رادیوتراپی نیز کمتر از شیمی درمانی است.

اولین کنگره بین الملی کلینیکال آنکولوژ ایران همزمان با یازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال آنکولوژی ایران و اولین کنگره بین المللی پرستاری ۱۹ تا ۲۱ ابان در مرکز همایش سازمان مدیریت صنعتی برگزار می شود

 

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران مطرح کرد :

سابقه طولانی‌تر مدیکال آنکولوژی نسبت به هماتولوژی

رئیس انجمن رادیوتراپیآنکولوژی ایران گفت: پایه‌گذاران درمان سرطان در کشور متخصصین کلینیکال آنکولوژی هستند اما متأسفانه عده‌ای به قصد مسائل مالی و تخریب شخصیتی می‌خواهند این رشته را از درجه اهمیت ساقط کنند.

دکتر محمدرضا قوام‌نصیری رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران در پاسخ به این سؤال که فوق‌تخصص‌ها خون و سرطان بالغین اظهار می‌کنند که درمان اصلی سرطان به رشته ‌آنها مربوط می‌شود و اینکه درمان‌های رادیوتراپی در سرطان مؤفق‌تر از شیمی‌درمانی هستند تنها ادعایی است که از سوی متخصصین رادیوتراپی مطرح می‌شود و صحت ندارد، گفت: متأسفانه به دلایل خاص همچون اعمال نفوذ هماتولوژیست‌ها و متخصصین درمان سرطان خون رشته رادیوتراپی و آنکولوژی نتوانست جایگاه واقعی خود را به دست آورد.

وی افزود: انجمن ما طبق تأییدیه وزارت بهداشت سابقه‌ای طولانی‌تر از هماتولوژیست‌ها (خون و سرطان بالغین) دارد. اسنادی همچون دکتر دهشیری، مرحوم مرتضوی، دکتر صالحی و بنده از پایه‌گذاران این رشته در درمان سرطان بودیم. در کشور ما قبل از سال ۱۳۴۵ هماتولوژیست درمان‌گر سرطان نداشتیم و تنها استاد برجسته کشور در بحث خون‌شناسی پرفسور علا بود که هم اکنون در خارج از کشور هستند که ایشان علاوه بر هماتولوژی آنکولوژی، مدیکال آنکولوژی هم خوانده بودند اما دیگر فارغ‌التحصیلان این رشته در داخل کشور مدیکال نیستند.

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران افزود: رشته ما سابقه تاریخی بیشتری دارد اما شایسته طب پزشکی نیست که سر این موضوع که چه کسی در درمان سرطان شایسته است بحث و جدل کنیم زیرا با این کار افکار عمومی مشوش شده و این شایسته نیست.

قوام‌نصیری اظهار کرد: متأسفانه عده‌ای به خاطر مسائل مالی و تخریب شخصیتی می‌خواهند رشته مدیکال آنکولوژی را از درجه اهمیت ساقط کنند اما باید عرض کنم بنده هیچگاه به دنبال کار خصوصی نبودم از زمان استادیاری تاکنون مطب شخصی نداشتم و هم اکنون نیز به دلیل علاقه شخصی اعتلای مسائل علمی کشور و پیشرفت درمان سرطان فعالیت می‌کنم.

اولین کنگره بین الملی کلینیکال آنکولوژ ایران همزمان با یازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال آنکولوژی ایران و اولین کنگره بین المللی پرستاری ۱۹ تا ۲۱ ابان در مرکز همایش سازمان مدیریت صنعتی برگزار می شود

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید