درد به عنوان علامت بیماری ها است

0
170
رییس انجمن درد ایران در گفت و گو با نشریه پزشکان ایرانی: درد به عنوان علامت بیماری ها است / فلوشیب های درد متولی درد در کشور هستند

رییس انجمن درد ایران در گفت و گو با نشریه پزشکان ایرانی:

درد به عنوان علامت بیماری ها است / فلوشیب های درد متولی درد در کشور هستند

رییس انجمن درد ایران اعلام کرد: سازمان بهداشت جهانی ۱۹ مهرماه را به دلیل اهمیت درد، درد کشیدن، کیفیت و کمیت زندگی انسان ها و همچنین جلب توجه جامعه و سیستم بهداشت و سلامت به درد که سال ها مغفول مانده بود به عنوان روز جهانی “درد” نامگذاری کرده است.

سید مسعود هاشمی در گفت و گو با نشریه پزشکان ایرانی با بیان این مطلب گفت: عمر درد با عمر بشر یکی و درد از بدو تولد تا مرگ، همراه انسان است که به دلیل مشکلاتی که درد در کیفیت زندگی ایجاد می کند باید به درمان آن اهمیت داده شود.

وی با بیان اینکه درد را به عنوان علامت بیماریها است، بیان داشت: در برخی مواقع بیماری “درد” داریم. درد از جهت مدت به دردهای حاد و مزمن تقسیم بندی می شود به طوری که دردهای حاد شامل دردهای بعد از عمل جراحی، زایمان، آسیب ها، تصادفات و ضربه ها است و دردی که بیش از سه ماه به طول انجامد، درد مزمن خواهد بود . رییس انجمن درد ایران با بیان اینکه درد از جهت شدت به دردهای خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود، گفت: درد نیز از جهت انواع آن به دردهای جسمی، بدخیم و عصبی تقسیم بندی می شود.

هاشمی ادامه داد: درد را باید در حالت های حاد و بخصوص در مواردی که همراه با علایم هشداردهنده است، مورد توجه قرار دهیم. دردهای مزمن که در زمینه بیماریهای آرتروزی همچون گردن، شانه و زانو نشان داده می شود، موجب افت کیفیت زندگی می شود و بیمار به مرور زمان فعالیت های عادی خود را از دست می دهد و بر روح و روان و وضعیت شغلی و اجتماعی آن تاثیرگذار است.

رییس انجمن درد ایران به انجمن جهانی درد که با سابقه بیش از ۲۰ سال فعالیت دارد، اظهارداشت: پزشکان با تخصص های مختلف با انجمن همکاری می کنند و این انجمن بین پزشکان، پیراپزشکان و متخصصان مشترک است.

هاشمی گفت: درمان درد در کشور برعهده متخصصان و فلوشیب های متخصص این بخش است و همچنین روانپزشکان، روانشناسان، جراحان مغز و اعصاب، متخصصان داخلی و… دخیل هستند.

وی افزود: در حال حاضر که فلوشیب های درد متولی بخش درد در کشور هستند به افرادی گفته می شود که به تشخیص و درمان درد می پردازند. کار اصلی این افراد شناخت علت درد و درمان های غیرجراحی و درمان های کم تهاجمی است. درمان های کم تهاجمی، درمان هایی هستند که سعی می شود حداقل تهاجم را به بافت داشته باشند.

هاشمی درمان های دارویی و فیزیوتراپی و جراحی باز را از دیگر درمان های درد دانست.

رییس انجمن درد ایران ادامه داد: هرساله کنگره هایی در مورد درد برگزار می شود تا این مسئله را به جامعه پزشکی معرفی کنیم.
هاشمی با بیان اینکه با کمک رسانه ها می توانیم “درد” را به مردم معرفی کنیم، تصریح کرد: ما بیمارانی را داریم که از سایر کشورها برای درمان مراجعه می کنند و بیان می کنند که چرا میزان اطلاع رسانی در مورد درد پایین است.

وی در ادامه به برگزاری چهاردهمین کنگره درد در بهار ۹۹ اشاره کرد و گفت: امسال انجمن درد ایران در چهاردهمین کنگره بیشتر به درمان های کم تهاجمی، بخصوص موضوع آندوسکوپی پرداخته است که بخش عمده ای از بیماریهای دیسک کمر، گردن و تنگی کانال که خود را با کمردردهای مزمن نشان می دهد و با آندوسکوپی و ابزارهای پیشرفته قابل درمان است.

درد به عنوان علامت بیماری ها است

رییس انجمن درد ایران در گفت و گو با نشریه پزشکان ایرانی: درد به عنوان علامت بیماری ها است / فلوشیب های درد متولی درد در کشور هستند

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید