درمان آمبولی ریه،گایدلاین جدید

0
371
درمان آمبولی ریه،گایدلاین جدید

درمان آمبولی ریه،گایدلاین جدید

درمان آمبولی ریه،گایدلاین جدید،گروهی از محققان و متخصصان کانادایی با انتشار گایدلاین جدیدی، سعی دارند به پزشکان کمک کنند وضعیت لخته‌های خون را در عروق، خصوصا ترومبوز ورید عمقی ایلئوفمورال، را در کشاله ران و ران تشخیص داده و مدیریت کنند. در این گایدلاین، که تحت عنوان InterEPID منتشر شده، آمده که کدام یک از بیماران از درآوردن لخته خونی و کاهش آن، سود می‌برند که یک جنبه اساسی در مدیریت کوتاه‌مدت و بلندمدت این وضعیت محسوب می‌شود. نکات مهمی که در این گایدلاین آمده، به قرار زیر است:
همه بیمارستان‌‌ها باید مجهز به ابزار تشخیصی و تعیین شدن DVT ایلئوفمورال باشند.
برای همه بیماران مبتلا به DVT ایلئوفمورال، درمان با آنتی‌کوآگولانت‌ها توصیه می‌شود، اما نوع و طول مدت درمان براساس تظاهرات علایم فرق می‌کند.
در بیمارانی که نمی‌توانند آنتی‌کوآگولانت‌ مصرف کنند، استفاده از فیلترهای اینفریور وناکاوا، همراه با پیگیری منظم، توصیه می‌شود. این فیلترها باید در اولین فرصت ممکن درآورده شوند.
در بیمارانی که مبتلا به phlegmasia cerulea dolens هستند، مداخله زودهنگام و فوری با درآوردن لخته توصیه می‌شود تا خطرات آمپوتاسیون و مرگ مرتبط با آن کاهش یابد.
برای بیمارانی هم که در معرض خطر کم خونریزی قرار دارند، توصیه می‌شود مداخله درآوردن لخته انجام شود تا احتمال عوارض طولانی‌مدت ناشی از DVT ایلئوفمورال به حداقل برسد. زیرا به دلیل بروز سندرم پس از ترومبوز، کیفیت زندگی بیماران کاهش می‌یابد.
برای مدیریت سندرم پس از ترومبوز، استفاده از جوراب‌های فشاری (واریس) توصیه می‌شود، هرچند شواهد موجود در این زمینه ضعیف هستند و اثربخشی آنها چندان ثابت شده نیست.
پیگیری بیماران مساله مهمی است.
درمان با آنتی‌کواگولانت‌ها، سنگ‌بنای اصلی مدیریت این بیماری است تا از عود ونوترومبوآمبولی پیشگیری شود. البته بعضی از بیماران انتخاب شده مبتلا به DVT ایلئوفمورال ممکن است از استراتژی‌های جایگزین مدیریت لخته سود ببرند، مانند فیلترهای ونا کاوا، درمان فشاری، برداشت لخته یا استراتژی‌های کاهنده.

درمان آمبولی ریه،گایدلاین جدیددرمان آمبولی ریه،گایدلاین جدید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید