درمان استروک- گایدلاین‌ ۲۰۱۸

0
533
درمان استروک- گایدلاین‌ 2018
درمان استروک- گایدلاین‌ 2018

درمان استروک- گایدلاین‌ ۲۰۱۸

دو مجمع علمی معتبر انجمن قلب آمریکا و انجمن استروک آمریکا، در بیانیه‌ای مشترک دستورالعمل‌های جدید خود را برای مدیریت استروک حاد منتشر کرد که دربرگیرنده کرایتریای انتخابی برای بیمارانی است که تحت ترومبکتومی اندوواسکولار مکانیکال تا ۲۴ ساعت پس از استروک خود قرار می‌گیرند. این گایدلاین‌ها به‌موقع منتشر شده‌اند، زیرا از زمان انتشار آخرین گایدلاین، یک تغییر گسترده در مدیریت استروک حاد ایجاد شده است. در سال ۲۰۱۳، داده‌ای در دسترس نبود و کارآزمایی‌های خوب بالینی انجام نشده بودند که از مزایای این پروسیجر حمایت کنند، اما اکنون این اطلاعات موجود هستند. دستورالعمل‌های جدید برای نخستین بار در کنفرانس بین‌المللی استروک ۲۰۱۸ ارایه و به دنبال آن، در نشریه Stoke منتشر شد.
در سال ۲۰۱۵، دو انجمن قلب آمریکا و استروک آمریکا (AHA/ASA) با انتشار بیانیه‌ای، گایدلاین‌های سال ۲۰۱۳ را روزآمد کرده و بر مدیریت زودهنگام بیماران مبتلا به استروک ایسکمیک حاد تاکید ورزید. در میان دیگر موارد، گایدلاین‌های مبتنی بر شواهد به انتخاب بیماران واجد شرایط برای درمان اندوواسکولار با یک استنت بازیاب (ترومبکتومی مکانیکال) در طول ۶ ساعت ابتدایی از زمان وقوع استروک پرداخته‌اند. با این حال، از زمان انتشار این گایدلاین‌ها، نتایج دو مطالعه اضافی دیگر پیشنهاد می‌کنند که بعضی بیماران می‌توانند از این پروسیجر پس از سپری شدن ۶ ساعت و احتمالا تا ۲۴ ساعت پس از استروک هم بهره‌مند شوند. یکی از معیارهای انتخاب برای ترومبکتومی مکانیکال، وجود یک لخته بزرگ در یکی از عروق بزرگ در قاعده مغز است. این وضعیت هر استروکی نیست و باید لخته بزرگی وجود داشته باشد.
براساس گایدلاین‌های به‌روز شده، بیمارانی را باید برای ترومبکتومی در زیر ۶ ساعت پس از وقوع استروک در نظر گرفت که معیارهای زیر را داشته باشند:
۱) نمره مقیاس رنکین اصلاح شده (modified Rankin Scale, mRS) پیش‌استروک، صفر تا یک باشد.
۲) انسداد ناشی از سگمنت یک (M1) شریان کاروتید داخلی یا شریان سربرال میانی
۳) سن بیشتر از ۱۸ سال
۴) نمره مقیاس موسسات سلامت ملی استروک، ۶ یا بیشتر باشد
۵) نمره Alberta Stroke Program Early CT ، ۶ یا بیشتر باشد.
آنچه با گایدلاین قبلی تفاوت دارد، آن است که بیماران واجد شرایط برای tPA داخل وریدی، ممکن است برای ترومبکتومی مکانیکال در طول ۶ ساعت پس از وقوع استروک انتخاب شوند.
این گایدلاین همچنین توصیه می‌کند که ترومبکتومی در بیماران واجد شرایط ۶ تا ۱۶ ساعت پس از استروک (توصیه سطح ۱A ) انجام شود. براساس یافته‌های جدید، انجام پروسیجر در بیماران ۱۶ تا ۲۴ ساعت پس از وقوع استروک هم قابل قبول است (توصیه سطح IIa-B).
برای آنکه بیماران، واجد شرایط انجام پروسیجر برداشت مکانیکال لخته تا ۲۴ ساعت پس از وقوع استروک باشند، باید معیارهای روشنی را داشته باشند. در واقع، یافته‌های MRI یا سی‌تی آنها نیاز به تائید شدن دارند. در بیمارانی که تحت ترومبکتومی مکانیکال قرار می‌گیرند، نگهداشتن فشار خون در حد ۱۰۵/۱۸۰ یا کمتر در طول پروسیجر و برای ۲۴ ساعت پس از آن، قابل قبول است. در بیمارانی که با استروک خفیف مراجعه می‌کنند، درمان به مدت ۲۱ روز با درمان دوگانه آنتی‌پلاکت (آسپیرین و clopidogrel) که از همان ۲۴ ساعت ابتدایی آغاز شود، برای پیشگیری ثانویه از استروک برای دوره‌ای تا ۹۰ روز از شروع علایم، مفید است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید