سرخط خبرها
خانه / تازه های پزشکی / درمان جدید چاقی

درمان جدید چاقی

درمان جدید چاقی

درمان جدید چاقی،سازمان غذا و داروی آمریکا به تازگی وسیله جدیدی را برای درمان چاقی تائید کرده که نام آن AspireAssist بوده و محصولی است از شرکت Aspire Bariatrics. این وسیله جدید به بیماران اجازه می‌دهد پس از خوردن هر وعده غذایی، بخشی از محتویات معده خود را تخلیه کنند. به این ترتیب، از جذب در حدود ۳۰ درصد از کالری مصرفی پیشگیری می‌شود.
این وسیله از یک تیوب تشکیل شده که با کمک اندوسکوپی و از طریق سوراخی که روی پوست ایجاد شده، به درون معده می‌رسد. همچنین دریچه پورت به شکل پلیت وجود دارد که بیرون از بدن قرار داده می‌شود و روی پوست شکم قرار دارد. در حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پس از مصرف غذا، بیمار رابط خارجی دستگاه و تیوب را به دریچه پورت متصل می‌کند. سپس، دریچه را باز کرده و محتویات را به درون توالت می‌ریزد. این فرآیند حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه به طول می‌انجامد.
رویکرد AspireAssist باعث کنترل اثربخش جذب کالری می‌شود که یک اصل کلیدی در درمان مدیریت وزن است. بیماران نیاز دارند به‌طور منظم بوسیله پزشکشان ویزیت شده و باید تغییرات اساسی در برنامه زندگی خود ایجاد کنند تا دریافت کالری روزانه خود را کاهش دهند.
وسیله مذکور در بزرگسالان چاق ۲۲ سال و بالاتر که شاخص توده بدنی آنها ۳۵ تا ۵۵ است و نتوانسته‌اند وزن اضافی خود را با کمک روش‌های دیگر غیرجراحی کاهش دهند، تائید شده است. این وسیله جدید برای استفاده در دوره کوتاه‌مدت و برای افرادی که اضافه وزن متوسط دارند یا افرادی که دچار اختلالات خوردن هستند، اندیکاسیون ندارد.
در کارآزمایی‌هایی که برای اثبات ایمنی و اثربخشی آن انجام شده، ۱۱۱ بیمار با این وسیله و تغییرات سبک زندگی و ۶۰ نفر به عنوان گروه کنترل با اصلاح سبک زندگی، تحت درمان قرار گرفتند. پس از یک سال، افرادی که با این وسیله درمان شده بودند، به‌طور متوسط ۱/۱۲ درصد از وزن کلی بدن خود را کم کرده بودند، در حالی که گروه کنترل ۶/۳ درصد از وزن کلی خود را از دست دادند. بیماران هر دو گروه بهبود اندکی در شرایط مرتبط با چاقی خود، مانند دیابت، پرفشاری خون، و کیفیت زندگی داشتند که آنها هم ممکن است مربوط با درمان سبک زندگی‌شان بوده باشد، زیرا تغییراتی درتغذیه و تحرک آنها ایجاد شده بود.
بیماران باید از نزدیک تحت نظر باشند. AspireAssist به‌طور اتوماتیک پس از ۱۵ دوره یا حدود ۵ تا ۶ هفته درمان متوقف می‌شود. به این ترتیب، پزشک اطمینان حاصل می‌کند که بیمار برای پیگیری‌های بعدی و جایگزینی قسمتی از دستگاه بازمی‌گردد. تیوب باید متناسب با کاهش اندازه دور شکم، کوتاه شود، به این ترتیب پلیت همسطح پوست باقی می‌ماند. بیماران باید تحت درمان با تغییرات سبک زندگی هم قرار گیرند.
عوارض جانبی این دستگاه عبارتند از سوء هاضمه گهگاهی، تهوع، استفراغ، یبوست و اسهال.
کنترااندیکاسیون‌های استفاده از این دستگاه عبارتند از هیپرتانسیون کنترل نشده، بولیمیا تشخیص داده شده یا داشتن اختلال خوردن، سندرم خوردن شبانه، سابقه انجام انواع خاصی از جراحی قبلی شکم، بارداری یا شیردهی، بیماری التهابی روده، یا زخم‌های معده‌ای. در بیماران مبتلا به بیماری شدید ریوی یا قلبی‌عروقی، اختلالات انعقادی، درد مزمن شکمی یا بیماران مبتلا به عوارض جدی پزشکی ناشی از پروسیجر آندوسکوپی.

درمان جدید چاقی

درمان جدید چاقی

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

خطر بیشتر بیماری پارکینسون با اختلال دو قطبی

خطر بیشتر بیماری پارکینسون با اختلال دو قطبی

خطر بیشتر بیماری پارکینسون با اختلال دو قطبیTبیماری پارکینسون رابطه پیچیده‌ای با اختلالات روانی دارد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *