در جلسه «بررسی پرونده فوت کیارستمی» چه گذشت؟

0
137

در جلسه «بررسی پرونده فوت کیارستمی» چه گذشت؟

جلسه بررسی هیات بدوی بررسی پرونده فوت عباس کیارستمی امروز با حضور وکلای این کارگردان فقید، دکتر احمد میر جراح و جمعی از اعضای تیم پزشکی وی و نمایندگان بیمارستان جم در محل سازمان نظام پزشکی برگزار شد.

در این جلسه منوچهری و مقدس وکلای خانواده کیارستمی ضمن اشاره به بررسی نشدن قصور دکتر پ یکی از اعضای تیم پزشکی و بیمارستان جم، بر بررسی بدون حاشیه این پرونده تاکید کردند.

دکتر احمد میر جراح عباس کیارستمی در پاسخ به سوال وکلای خانواده کیارستمی گفت: هفدهم اسفند ماه اولین عمل جراحی انجام شد. همان روز دارویی برای جلوگیری از آمبولی تزریق شد. ۶ صبح روز بعد نیز مجددا این کار انجام شد. ما مشاهده کردیم که آقای کیارستمی افت هموگلوبین داشتند. اما خونریزی در شکم وجود نداشت. همان روز دستور دادیم این دارو که ممکن بود باعث خونریزی شود قطع شود. از آنجا که این روند ادامه داشت اما در عین حال بیمار افت فشار خون نداشت درخواست سونوگرافی کردیم که ببینیم خونریزی ناشی از چیست؟ بعد از انجام سی‌تی اسکن و تزریق خون احتمال خونریزی داخل شکم داده شد که در نتیجه یک عمل جراحی دیگر انجام شد.

میر ادامه داد: در تمام مدت عمل آقای کیارستمی افت فشار خون نداشتند تا ۲۰ اسفند نیز هموگلوبین در حد طبیعی بود و وضعیت بیمار نیز نرمال بود. وی در پاسخ به این پرسش که چرا در انجام عمل دوم تاخیر شد اظهار کرد: ما زمان را سنجیده بودیم به عنوان پزشک کیارستمی می‌گویم که لحظه به لحظه با پزشکان تیم جراحی همکاری کردیم. تا ۲۹ اسفند نیز راجع به سفر خود با هیچ کس صحبت نکرده بودم ولی به طور شفاهی از آقای کیارستمی اجازه گرفتم و گفتم اگر شما راضی هستید من به مسافرت بروم. من حتی به ایشان اعلام کردم که اگر بروم دکتر ناصری به عنوان جراح عمومی به جای من در کنار شما خواهند بود.

میر با تاکید بر اینکه من تا لحظه آخر که ایشان می‌خواستند به فرانسه سفر کنند در کنارشان بودم، ادامه داد: آقای کیارستمی گفتند حال من خوب است. می‌روم و زود بر می‌گردم، وقتی که از فرودگاه به خانه برگشتم پزشک هواپیما که فرانسوی بود با من تماس گرفت و گفت ما باید در پرونده دلیل انتقال بیمار را بنویسیم. همه کار برای ایشان انجام شده است. من هم گفتم این تقاضا از سوی من نبود. اگر با من بود دلیلی برای این کار وجود نداشت. از همان کسانی که آمبولانس را فرستادند بپرسید.

مسئول فنی بیمارستان جم اظهار کرد: بیمارستان بهترین خدماتی که وجود داشت برای آقای کیارستمی انجام داد. ایشان ۲۴ ساعته پرستار شخصی داشتند و همه امکانات بیمارستان در اختیارشان بود. در طول مدتی که با اطلاع معاونت درمان دانشگاه ایران به سفر رفته بودم جایگزین دیگری برای خود گذاشته بودم و با ایشان در تماس بودم از نظر من ارائه خدمات به آقای کیارستمی بی عیب و نقص بود.

منوچهری وکیل خانواده کیارستمی در ادامه این جلسه گفت: منظور آقای میر از رسیدگی چیست؟ سوال ما این است که چرا یک عمل به چهار عمل تبدیل شده است. بیمار در وضعیتی به فرانسه رسیده که آمبولی داشته و به محض بستری شدن بلافاصله برای او آنتی بیوتیک تجویز شده است؟ ایشان روزهای آخر غذا نمی‌خوردند، در گزارشات کارشناسی نیز به برنامه ریزی برای عمل بعدی اشاره شده است. اگر حال بیمار خوب بوده چرا این برنامه ریزی انجام شده است. شما باید اعلام کنید علت اولیه پارگی حالب چه بوده است. همچنین مسئول فنی بیمارستان باید پاسخ دهند که زمانی که در کشور نبودند چرا یک پزشک عمومی به جای عفونی ایشان را معاینه می‌کردند.

این جلسه در حالی تمامی شد که پیش‌تر اعلام شده بود قرار است رای نهایی هیات بدوی اعلام شود. اما در نهایت موضوع به زمانی دیگر موکول شد. همچنین با توجه به انتقاد وکلای خانواده کیارستمی در خصوص بی توجهی به دو شکایت مطرح شده از یکی از پزشکان تیم پزشکی و همچنین بیمارستان جم، قرار شد کیفرخواست دیگری به دادسرا در این خصوص فرستاده شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید