خانه / گایدلاین های پزشکی / دستورالعمل‌گنوره-سیفیلیس-کلامیدیا

دستورالعمل‌گنوره-سیفیلیس-کلامیدیا

دستورالعمل‌گنوره،سیفیلیس،کلامیدیا، از شایع‌ترین عفونت‌های منتقله از راه جنسی (STIs) توسط سازمان جهانی بهداشت  منتشر شد. کلامیدیا، گنوره و سیفیلیس، همگی بوسیله باکتری‌ای ایجاد می‌شوند که اغلب با آنتی‌بیوتیک‌ها قابل علاج هستند. اما این عفونت‌ها اغلب تشخیص داده نمی‌شوند و درمان آنها، با بعضی آنتی‌بیوتیک‌ها که امروزه به دلیل استفاده بیش از حد و نابجا با شکست مواجه می‌شود، با مشکل روبرو است. تخمین زده می‌شود سالانه، ۱۳۱ میلیون نفر با کلامیدیا، ۷۸ میلیون نفر با گنوره و ۶/۵ میلیون نفر با سیفیلیس آلوده می‌شوند. مقاومت این نوع عفونت‌ها به اثر آنتی‌بیوتیک‌ها طی سالیان اخیر گسترش زیادی داشته و گزینه‌های درمانی را با چالش مواجه کرده است. از میان این ۳ نوع STIs، گنوره بیشترین و قوی‌ترین مقاومت را به آنتی‌بیوتیک‌ها پیدا کرده است. گونه‌هایی از گونوره مقاوم به چندین دارو که به هیچ نوعی از آنتی‌بیوتیک‌های موجود پاسخ نمی‌دهند، شناسایی شده است. مقاومت آنتی‌بیوتیکی در کلامیدیا و سیفیلیس، هرچند کمتر است، باز هم وجود دارد و همین امر، پیشگیری و درمان فوری را الزامی می‌سازد. زمانی که STIs تشخیص داده نشده و درمان نمی‌شوند، منجر به بروز عوارض جدی و مشکلات طولانی‌مدت سلامت برای زنان می‌شوند، مانند بیماری التهابی لگن، بارداری‌های اکتوپیک و سقط. گنوره و کلامیدیای درمان نشده نیز می‌توانند منجر به ناباروری در زنان و مردان شوند. عفونت با کلامیدیا، گنوره و سیفیلیس، همچنین باعث افزایش خطر ۲ تا ۳ برابری ابتلا به HIV در فرد می‌شود. یک STI درمان نشده در زن باردار، شانس مرده‌زایی و مرگ نوزاد را افزایش می‌دهد. گایدلاین‌‌های سازمان جهانی بهداشت با تاکید دوباره بر اهمیت توجه مضاعف بر این دسته از بیماری‌ها، نیاز به درمان آنها را با آنتی‌بیوتیک‌های درست، با دوز درست و زمان درست برجسته می‌کند تا میزان گسترش آنها را کاهش داده و سلامت جنسی و زاد و ولد را ارتقا دهد. در حال حاضر، خدمات ملی سلامت باید الگوهای مقاومت آنتی‌بیوتیک را در این عفونت‌ها در همه کشورها تحت نظر و پایش داشته باشند. توصیه‌های جدید برپایه آخرین شواهد موجود در زمینه اثربخش‌ترین درمان‌ها برای این ۳ بیماری STI شکل گرفته‌اند.
گنوره
گنوره شایع‌ترین STI است که باعث بروز عفونت در ژنیتال، رکتوم و گلو می‌شود. مقاومت آنتی‌بیوتیکی در درمان آن دیده شده و با تولید هر نسخه از کلاس‌های جدید آنتی‌بیوتیکی برای درمان گنوره، گسترش می‌یابد. به دلیل مقاومت گسترده، آنتی‌بیوتیک‌های قدیمی‌تر و ارزان‌تر اثربخشی خود را در درمان عفونت از دست داده‌‌اند. سازمان جهانی بهداشت کشورها را وادار می‌کند تا گایدلاین‌های درمان ملی گنوره خود را در پاسخ به رشد تهدید مقاومت آنتی‌بیوتیکی روزآمد کنند. مقامات ملی سلامت در هر کشور باید شیوع مقاومت را به آنتی‌بیوتیک‌های مختلف در گونه‌های گونوره در گردش میان جمعیت خود ردیابی کنند. این دستورالعمل‌های جدید به پزشکان توصیه می‌کند آنتی‌بیوتیک‌هایی را تجویز کنند که براساس الگوهای مقاومت لوکال، بیشترین اثربخشی را داشته باشند. در این گایدلاین جدید توصیه‌ای برای استفاده از کینولون‌ها در درمان گنوره نشده، زیرا سطح بالایی از مقاومت آنتی‌بیوتیکی به آنها دیده می‌شود.
سیفیلیس
این بیماری عفونی در تماس با یک زخم در ناحیه ژنیتال، رکتوم، آنوس، لب‌ها یا دهان، یا از مادر به جنین در دوران بارداری منتقل می‌شود. اگر زن بارداری مبتلا به سیفیلیس درمان نشده باشد و عفونت به جنین منتقل شود، اغلب باعث مرگ جنین می‌شود. در سال ۲۰۱۲، انتقال مادر به جنین سیفیلیس منجر به تقریبا ۱۴۳ هزار مرگ زودرس جنین یا مرده‌زایی، ۶۲ هزار مورد مرگ نوزاد و ۴۴ هزار نوزاد متولد شده به صورت پره‌ترم یا با وزن کم موقع تولد در سراسر جهان شده است. سازمان جهانی بهداشت برای درمان سیفیلیس، قویا یک دوز تکی بنزاتین پنی‌سیلین را توصیه می‌کند. درمان مذکور، موثرترین درمان برای سیفیلیس بوده و نسبت به آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی، ارزان‌تر و اثربخش‌تر است. بنزاتین پنی‌سیلین در ماه می ۲۰۱۶، بوسیله شصت و نهمین مجمع بهداشت جهانی به عنوان یک داروی ضروری که باید در کوتاه‌مدت برای چندین سال تامین شود، به رسمیت شناخته شد. گزارش‌هایی از تمام شدن منابع این داروی مهم از چندین ناحیه سازمان جهانی به دست رسیده است. سازمان جهانی بهداشت در حال شناسایی کشورهایی است که با کمبود این دارو مواجه هستند تا بتواند این کبودها و شکاف‌ها را برطرف کند.
کلامیدیا
کلامیدیا شایع‌ترین STI باکتریال بوده و بیمارانی که با این عفونت دست و پنجه نرم می‌کنند، مکررا به گنوره هم مبتلا می‌شوند. علایم این عفونت شامل ترشح و احساس سوزش در حین ادرار کردن است، اما اغلب افراد مبتلا علامتی ندارند. حتی زمانی که کلامیدیا بدون علامت است، می‌تواند به سیستم تولید مثلی صدمه برساند. سازمان جهانی بهداشت از همه کشورها می‌خواهد تا به سرعت استفاده از گایدلاین‌هایی را که در Global Health Sector Strategy for Sexually Transmitted Infections (2016-2021) ارایه و بوسیله دولت‌ها در مجمع بهداشت جهانی در می ۲۰۱۶ تائید شد، آغاز کنند. گایدلاین‌ها جدید نیز همسو با Global Action Plan on Antimicrobial Resistance است که در مجمع جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۵ تائید شدند. باید به یاد داشته باشیم، کاندوم‌ها، زمانی که به درستی و مرتب استفاده شوند، یکی از اثربخش‌ترین روش‌های محافظت در برابر STIs به حساب می‌آیند.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

Gay Applied Women and Obstetrics

گایدلاین های کاربردی زنان و مامایی

گایدلاین های کاربردی زنان و مامایی امروزه موسسات و انجمن‌های علمی معتبر دنیا، هرساله به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *