دستور العمل جدید درمان نشانگان کوشینگ

0
534
دستور العمل جديد درمان نشانگان کوشينگ
دستور العمل جديد درمان نشانگان کوشينگ

دستور العمل جدید درمان نشانگان کوشینگ

به گزارش نشریه پزشکان  براساس گایدلاین‌های جدید انجمن بین‌المللی اندوکرین که به تازگی منتشر شده، درمان مطلوب نشانگان کوشینگ شامل درآوردن مستقیم تومور مسبب بروز نشانگان، به روش جراحی است. درمان خط دوم باید براساس خصوصیات بیماری هر فرد به طور اختصاصی انتخاب شود. این دستورالعمل در ۲۹ ژولای ۲۰۱۵ در نشریه Clinical Endocrinology and Metabolism منتشر شده است. پانلی که این گایدلاین را منتشر کرده، متخصصانی از آمریکا، انگلیس و فرانسه هستند.
در این دستورالعمل تاکید شده: «انتخاب درمان باید به صورت فردی درآمده و به اطرافیان بیمار درباره انتخاب‌های درمانی آموزش کافی داده شود تا آنها هم بتوانند در تصمیم‌گیری شرکت داده شوند. اما در کل، درمان مطلوب آن است که مشکل اصلی بیرون آورده شود.» گایدلاین جدید، نخستین سند منتشر شده از سوی این انجمن برای درمان نشانگان کوشینگ است که با افزایش هورمون کورتیزول در خون تشخیص داده شده و اغلب در اثر یک تومور ایجاد می‌شود. روش تشخیص این بیماری در گایدلاین‌های قبلی توضیح داده شده بودند.
در بیماران مبتلا به نشانگان کوشینگ آشکار، این پانل توصیه می‌کند سطح کورتیزول خون به سطح طبیعی رسانده شود یا روی گیرنده‌های آن کاری شود تا علایم و نشانه‌های نشانگان کوشینگ حذف شده و بیماری‌های همراه با هیپرکورتیزولیسم درمان شوند. رزکسیون ابتدایی ضایعات زمینه‌ای اولیه در درمان خط اول توصیه می‌شود، مگر آنکه جراحی امکان‌پذیر نبوده یا کاهش قابل‌توجه گلوکورتیکوئید اضافی بعید به نظر برسد. پانل مذکور پیشنهاد می‌کند به دنبال جراحی، رویکرد مدیریت درمانی فردی براساس سطح کورتیزول سرمی پس از عمل در پیش گرفته شود و اطلاعات بیشتری درباره جایگزینی گلوکوکورتیکوئید برای بیمارانی که هیپوکورتیزولمیک هستند، شامل چگونگی کاهش تدریجی آن، فراهم شود.
در این دستورالعمل آمده: «گزینه‌های درمانی خط دوم برای بیمارانی در نظر گرفته شود که جراحی برای آنها اثربخش نبوده یا نمی‌توانند تحت جراحی قرار گیرند. در این موارد ویژه، هرچند درمان اصلی جراحی است، همیشه نمی‌توان جراحی را انجام داد، زیرا همیشه نمی‌توان تومور یا مکان متاستاز‌ آن را پیدا کرد، بنابراین باید درمان را به صورت فردی پیش برد.  نکته مهم دیگری که در این گایدلاین آمده، پیگیری طولانی‌مدت بیماران است. این پانل توصیه می‌کند تست‌های مادام‌العمر از نظر بررسی عود بیماری یا آموزش بیماران و اطرافیان آنها درباره خصوصیات بالینی عود بیماری انجام شوند. در اغلب عللی که باعث ایجاد این نشانگان شده و البته نه همه آنها، بیمار شانس عود بیماری را دارد، بنابراین نباید به وی گفته شود که کاملا درمان شده و بیمار را از دست بدهیم. پیگیری سالانه بیمار بسیار مهم است.  نکته قابل ذکر دیگر در این گایدلاین، آن است که بیماران مبتلا به سندرم کوشینگ باید به مراکز کاملا مجهز و متبحر در این زمینه فرستاده شوند تا در زمینه درمان و پیگیری آنها تعللی ایجاد نشود.
نکته آخر اینکه، نشانگان کوشینگ یک وضعیت طول کشنده است که می‌تواند تهدید کننده حیات هم باشد، زیرا عوارض جدی مانند دیابت، فشار خون بالا و دپرسیون ایجاد می‌کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید