دوراهی LDL در دیابت

0
447
دوراهی LDL در دیابت
دوراهی LDL در دیابت

دوراهی LDL در دیابت

نشست علمی ۲۰۱۸ انجمن اندوکرین اروپا برگزار شد
نشست علمی ۲۰۱۸ انجمن اندوکرین اروپا برگزار شد و محققان و متخصصان را از سراسر دنیا گرد هم آورد تا آخرین یافته‌های خود در این زمینه با هم به اشتراک بگذارند. آنچه در زیر می‌آید، نگاهی است به آخرین دستاوردهای ارایه شده در این کنگره.
دوراهی LDL در دیابت: تا کجا پیش برویم؟
بحث در مورد مزایای سطح بسیار پائین کلسترول LDL در مقابل سطوح بالاتر و منطقی، اما همچنان پائین آن در میان بیماران مبتلا به دیابت، از مباحث داغ روز دنیای پزشکی است. محققان معتقدند ارتباط‌های اندکی در پزشکی بالینی به صورت خطی با این وضعیت وجود دارد. مزایای کاهش LDL مداوم است و به سطوح بسیار پائین نیز گسترش می‌یابد.
ذکر این نکته اهمیت دارد که بیشترین مزایای کاهش LDL در افراد مبتلا به دیابت دیده می‌شود.
اما چالشی که در این میان مطرح است، آنکه چقدر کم، مناسب است و ما تا کجا باید پیش برویم. آیا هرچه سطح LDL کمتر باشد، واقعا بهتر است؟
محققان در این کنگره اعلام کردند که سطوح LDL در حد ۲۵ میلی‌گرم/ دسی‌لیتر خوب است. در کارآزمایی
IMPROVE-IT که با ezetimibe انجام شده، سطوح LDL به اندازه ۱۵ میلی‌‌گرم/ دسی‌لیتر پائین آمد و محققان شاهد رگرسیون عظیمی در آترواسکلروز بودند. محققان براین عقیده‌اند که بیشترین مزیت در کاهش LDL زمانی دیده می‌شود که سطوح بسیار بالای آن به سطح متوسط برسد، حتی مثلا زمانی که از ۲۰۰ به ۱۰۰ میلی‌گرم/ دسی‌لیتر برسد. حتی بدون دارو هم افراد می‌توانند به این سطح از LDL دست یابند، مثلا در گیاهخواری، می‌توان به ۵۰ یا ۳۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر رسید.
نکته دیگری که می‌‌توان به آن اشاره کرد، آن است که با دوزهای بالای استاتین، می‌توان به سطح ۷۰ یا ۸۰ رسید و اگر ezetimibe اضافه شود، سطح LDL به ۵۰ خواهد رسید. اما آیا با رساندن سطح LDL به ۲۰ یا ۱۵، می‌توان به مزایای بیشتری دست یافت؟ مسلم است که سطح LDL هرچه پائین‌تر باشد، بهتر است، اما آیا ایمن هم هستند؟
محققان معتقدند: «با درمان سرسختانه استاتین‌تراپی، ما شاهد افزایش در دیابت‌های تازه شروع شده هستیم. اما حتی با وجود این مساله، مزایای کاهش خطر قلبی‌عروقی بر خطر بیشتر دیابت‌های تازه شروع شده برتری دارد.
تغییر اندک در قند خون نمی‌تواند اثرات کاهش LDL را کم کنند. اگر هموگلوبین A1c از ۹/۵ درصد به ۱/۶ درصد برسد، شما دیابتیک محسوب می‌شوید. اما این بیماران همان مزایای موربیدیتی و مورتالینی را از کاهش LDL به دست می‌آورند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید