بررسی شکست مکرر لانه گزینی جنین در دومین کنگره بین المللی تولید مثل

0
530

بررسی شکست مکرر لانه گزینی جنین در دومین کنگره بین المللی تولید مثل

پنل تخصصی ‘مدیریت مبتنی بر شواهد در RIF’ با موضوعات شکست مکرر IVF، تعاریف، تفاوت ها و شباهت های شکست مکرر، در دومین کنگره بین المللی تولید مثل برگزار می شود.از ستاد خبری دومین کنگره بین المللی تولید مثل، این پنل تخصصی که با مسوولیت دکتر سهیلا انصاری پور برگزار می شود، به موضوعات دیگری مانند سقط مکرر (دخالت عوامل جنینی و مادری)، دلایل ثابت شده و احتمالی RIF، روش ارزیابی مبتلایان به RIF، مداخلات ثابت شده و تحقیقاتی در RIF می پردازد.
مسئول پانل مدیریت مبتنی برشواهد درIF (شکست مکرر لانه گزینی جنین) گفت: در مواردی می توان توضیحی برای شکست مکرر لانه گزینی بیان کرد، مانند دخالت عوامل مربوط به اسپرم، سن بالای خانم یا اندومتریوز و در مواردی هم مانند نازایی بدون علت خاص، نمی توان دلیل واضح برای آن تعیین کرد.
وی اظهار کرد: به طور کلی دلایل را می توان به سه دسته عمده مربوط به جنین و اندومتر و تعامل این دو فاکتور بر یکدیگر تقسیم بندی کرد.
انصاری پور افزود: در حال حاضر ابزار روتین تشخیص جنین مناسب تنها براساس شکل یا مورفولوژی آن میسر است، در آینده نزدیک تکنیک های نویدبخش PGS/NGS در راه می باشد.
در مورد اندومتر جدا از امکان تشخیص ضایعات آناتومیک توسط سونوگرافی و هیستروسکوپی، ارزیابی اندومتر مناسب حین سیکل به طور روتین تنها بر اساس نمای سه خطی آن در سونوگرافی دو بعدی استوار است و تعیین پذیرش اندومتر Edometrial Receptivity براساس روش هایی چون Endometrial Receptor Array (ERA) تحقیقات بیشتری لازم است.
به عبارتی دیگر اندومتر را می توان همچون جعبه سیاه و یا مرموز در نظر گرفت که حتی بر خلاف جنین که امکان گرفتن یک یا دو بلاستومر از آن ممکن است، بررسی اندومتر به علت شرایط خاص آن در زمان لانه گزینی میسر نیست.
انصاری پور با اشاره به این موضوع که چالش اصلی درمان ناباروری شکست مکرر لانه گزینی می باشد تاکید کرد: هنوز مطالعات و تحقیقات بیشتر با حضور همکاران متخصص اعم از ژنتیک، جنین شناسی، زنان، اندورولوژی و ایمونولوژی برای درک عمیق پاتولوژی شکست مکرر IVF لازم است.
دومین کنگره بین المللی تولید مثل و اولین کنگره بین المللی علوم سلامت باروری و فرزندآوری ۲۹ الی ۳۱ اردیبهشت ماه سال جاری در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود.
علاقمندان برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر می توانند به نشانی اینترنتی http://www.icrhc-iserb2016.ir/fa/register-congress.aspx?c=iserb2016 مراجعه کرده و یا با شماره تلفن های ۲۲۴۰۴۱۴۴ داخلی ۳۳۸ یا ۳۵۷ ، ۲۲۴۳۱۹۴۵ و ۲۲۴۳۲۰۲۰ داخلی ۴۰۸ تماس حاصل کنند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید