دکتر محمدرضا قوام نصیری

  0
  1224
  دکتر محمدرضا قوام نصیری

  دکتر محمدرضا قوام نصیری رییس انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران:
  روند درمان مبتلایان به سرطان در کشور شرایط خوبی دارد

  دکتر محمدرضا قوام نصیری از بزرگان علم کلینیکال انکولوژی کشور و رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی در مشهد، هستند.
  دکتر محمدرضا قوام نصیری متولد سال ۱۳۲۴ در مشهد و متخصص سرطان می باشند. بسیاری نام ایشان را به دلیل عضویت در تیم درمانی متخصص امام خمینی (ره ) یاد می کنند.

  ۱_ وضعیت درمان سرطان را در کشور چگونه می‌بینید؟
  درمان مبتلایان به سرطان در کشور شرایط خوبی دارد. در حال حاضر ایران از نظر پزشکان درمانگر سرطان، چه از نظر علمی و عملی در جهان جایگاه خوبی قرار دارد.
  مردم ما باید برای پیگیری سلامت خود فقط به مراکز تحقیقات سرطان مراجعه کنند و فقط نکات پزشکی را از روابط عمومی این مراکز دنبال کنند.
  ۲_انگیزه شما در ارتباط با انتخاب رشته پزشکی چه بود؟

  دلایل پزشک شدن من یکی تقدیر است و دیگری خانواده. از علت‌های دیگر، تا آنجایی که به یاد دارم خواسته مادر مرحوم بنده بود که من پزشک بشوم.
  مادرم همیشه حرفش با مرحوم پدرم این بود که حداقل چهار نسل است که اکثر فرزندان ارشد خانواده که پسر هم بودند پزشکی خواندند و فرزند ارشد ما هم شایسته است همانند   پدر حرفه پزشکی را دنبال کند.

  ۳_شما تحصیلات پزشکی را از کجا شروع کردید؟

  پزشکی را در دانشکده پزشکی مشهد درسال ۱۳۴۲ آغاز کردم و در ۱۳۴۹ از این دانشکده فارغ‌التحصیل شدم و زمانی که درسم تمام شد، وارد سپاه بهداشت شدم و دو سال خدمت سربازی را در سپاه بهداشت طی کردم که آن زمان همه مقاطع آن برحسب تحصیلات بود و به قول معروف به ما که پزشکی خوانده بودیم به گروه دو ستاره‌ای معروف بودیم (ستوان یکم) و در آبان ماه سال ۵۱ برای دوره تخصصی عازم انگلیس شدم. نسبت به مدرک و سال‌هایی که در آنجا حضور داشتم پوزیشن‌های خوبی را توانستم کسب کنم. با توجه به حضور ۱۸ انگلیسی و سه غیر‌انگلیسی که در مجموع ۲۱ نفر می‌شدیم، برای این موقعیت تقاضا دادم که خوشبختانه موقعیت فلوشیپ نوترون‌تراپی نصیب من شد.
  مرا در حضور پرسنل و اساتید بخش که حدود ۲۸ نفر بودند، برای پوزیشن طرح نوترون‌تراپی که در آن زمان طرح بسیار مهم و تازه‌ای از نظر علم پزشکی بود معرفی کردند.

  ۴_در خصوص فعالیت های علمی خود صحبت کنید.

  فعالیت‌های علمی و عملی من ارائه ۴۸ سخنرانی علمی در مجامع علمی داخلی و خارج از کشور، ۳۴ نگارش مقالات علمی در زمینه سرطان که در مجلات داخل و خارج کشور به چاپ رسیده، تألیف و ترجمه هشت کتاب در مورد سرطان و رادیوبیولوژی، ۴۹ پایان نامه برای دانشجویان پزشکی و دستیاران تخصصی رادیوتراپی انکولوژی، ۳۸ طرح تحقیقاتی و پژوهشی راجع به مطالب علمی و عملی جدید در انواع سرطان، ایجاد مرکز تحقیقات سرطان در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال ۱۳۸۵، ایجاد بخش رادیوتراپی انکولوژی مجهز به دستگاه های رادیوتراپی شتاب دهنده خطی در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد.

  ۵_ نتیجه فعالیت جوانان ما در حوزه راضی هستید؟

  اگر شخصی در جایگاه علمی بخواهد شاگردانش در جایگاه مناسبی قرار گیرند باید مدیریت شایسته‌ای شامل جزئیات مادی و معنوی اعمال کند که کار مشکل ولی برجسته‌ای خواهد بود یعنی گذشت از تعلقات دنیوی مثل جاه‌طلبی و پول پرستی. خوشحال هستم که می‌بینم نتیجه زحمات خود بسیار خوب ثمر داده و به لطف خداوند مشهد در این زمینه در بالاترین و کامل‌ترین موقعیت در کشور قرار گرفته چون در مدت ۲۰ سال توانسته‌ایم متخصصان انکولوژی در جایگاه بسیار شایسته چه از نظر علمی و چه از نظر عملی تربیت کنیم که خوشبختانه علاوه بر مشهد در اکثر استان‌های کشور در خدمت بیماران نیازمند و دانشجویان جدید  انجام وظیفه می‌کنند. تعداد این عزیزان متجاوز از ۴۰ نفر است که بعضی حتی تا موقعیت علمی استاد تمامی در دانشگاه رسیده‌اند و تعدادی هم عهده‌دار مسئولیت در مراکز علمی هستند.

  دکتر محمدرضا قوام نصیری

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید