دکتر مصطفی معین استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و رییس مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی و انجمن آسم و آلرژی در گفت وگو با نشریه پزشکان ایرانی :
جامعه پزشکی جزو یکی از سه رتبه اول از نظر اعتماد عمومی بوده است

دکتر مصطفی معین، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، رییس مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی و نیز انجمن آسم و آلرژی ایران فعالیت دارد و تخصص ایشان، بیماری های کودکان از دانشگاه شیراز  و فوق تخصص در رشته آلرژی و ایمونولوژی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران است و در گذشته مسوولیت هایی همچون وزیر علوم، نماینده مردم در مجلس، ریاست دانشگاه شیراز و…را در کارنامه کاری دکتر معین وجود دارد و در حال حاضر ایشان ریاست شورای عالی نظام پزشکی را نیز بر عهده دارد.

۱- در مورد بخش آسم و آلرژی صحبت کنید.
محدودیت منابع مالی و مواد و تجهیزات آزمایشگاهی و ارتباطات علمی و پژوهشی بین المللی از مهم ترین چالش های کنونی در مرکز تحقیقات است. علیرغم محدودیت های فوق و کسری بودجه، مرکز تحقیقات ایمونولوژی و آسم و آلرژی با اتکا به نیروی پژوهشی جوان، خلاق و پرتلاش خود توانسته است جایگاه بالائی را در میان مراکز پژوهشی دانشگاه و در سطح ملی داشته باشد. فعالیت این مرکز بر سه محور پژوهشی تمرکز دارد: در زمینه بیماری های نقص ایمنی اولیه که جنبه ارثی و ژنتیک دارد و بیمار بخاطر ضعف سیستم ایمنی دچار عفونت های مکرر می شود، آلرژی ها و آسم که زمینه خانوادگی و ارثی دارد و تحت تاثیر عوامل خطر محیطی از نوع مواد و عوامل آلرژی زا یا تحریک کننده موجب پیدایش علائم بیماری در اندام های مختلف بدن و ریه های بیمار می شود.

۲-موفقیت ها و مشکلات بخش آسم و آلرژی در چه وضعیتی است؟
در حال حاضر ارائه خدمات فوق تخصصی در زمینه تشخیص، درمان و پیشگیری از صدها نوع از بیماری های نقص ایمنی، آسم کودکان و بزرگسالان، آلرژی های مختلف اعم از حساسیت فصلی و غیر فصلی بینی، اگزمای پوست، آلرژی های غذایی و دارویی، آلرژی به نیش زنبور و حشرات و آنافیلاکسی توسط پزشکان با درجه فوق تخصصی آلرژی و ایمونولوژی بالینی در سراسر کشور انجام می شود.

۳-چه بیمارانی بیشتر در این روزها خدمات در حوزه کاری شما خدمات دریافت می کنند؟
بیماری های نقص ایمنی اولیه به علت فراوانی ازدواج های فامیلی، در ایران شیوع نسبتا” بالایی دارد که نیاز  به آموزش های عمومی برای اصلاح فرهنگی است. از جمله مشکلات در زمینه درمان بیماری های نقص ایمنی اولیه داروهای مورد نیاز بیماران مانند IVIG و یا داروهای ضد قارچ و آنتی بیوتیک هاست که هزینه زیادی را برای بیمار و خانواده او ایجاد می کند. از دیگر چالش ها، شیوع رو به افزایش آسم و آلرژی ها هم به دلیل آلودگی هوای شهرها و یا در معرض دود سیگار قرار داشتن و نیز طولانی شدن فصل و مقدار گرده افشانی گیاهان آلرژی زا در اثر تغییر اقلیم و شرایط آب و هوایی است.

۴-بیماران با چه مشکلاتی مواجه هستند؟
گرانی قیمت و محدودیت دسترسی به داروهای جدید استنشاقی ضد آسم از دیگر مسائل و چالش هاست. ورود عصاره های تشخیصی آلرژی با انجام آزمون های پوستی و ایمن درمانی آلرژی ها هم به دلیل شرایط تحریم با مشکل مواجه شده است.

۵- به توصیه هایی به بیماران دارید؟
به بیماران عزیز توصیه می کنم که دستورات داروئی پزشکان معالج را بصورت دقیق اجرا کنند، ارتباط خود را با ایشان قطع نکنند و طبق راهنمائی پزشک در امور پیشگیری و درمان خود همکاری و مشارکت نمایند. همچنین به اظهار نظر ها و شایعاتی که افراد غیر مسئول در باره مسائل پزشکی انتشار می دهند توجه نکنند و اجازه دخالت به آنها ندهند. مراجعه به اینترنت برای رسیدن به تشخیص بیماری و یا درمان آن هم می تواند گمراه کننده باشد و تشویش و اضطراب را به همراه داشته باشد. بیماران مبتلا به آسم و آلرژی با راهنمائی پزشک درمانگر نسبت به پرهیز از مواد و عوامل آلرژی زا و پاکسازی محیط زندگی اقدام کنند. دوری از مواد تحریک کننده مجاری تنفسی مانند دود سیگار، آلودگی هوای شهر، گرد و غبار و بوی شدید مواد شوینده و شیمیائی نیز توصیه می شود.

۶-اگر‌ به سایر پزشکان توصیه ای دارید، بفرمایید.
توصیه ام به همکاران گران قدر این است که قدردان اعتماد مردم باشند. در همه نظرسنجی های انجام شده طی چهل سال گذشته، جامعه پزشکی همواره جزو یکی از سه رتبه اول از نظر اعتماد عمومی بوده اند. اکنون مردم ما به دلیل تحریم در تنگنای معیشت، فقر اقتصادی و مشکلات دارو و درمان قرار گرفته اند. این مسئولیت اخلاقی ، انسانی و حرفه ای ماست که برای آنها وقت بگذاریم، همدلی و همدردی کنیم، به ایشان امید و آرامش دهیم و در حد توانائی از حقوقشان هم دفاع کنیم. حق حیات و زندگی سالم حقی خدادادی است و هر حکومتی در قبال تامین و حفظ سلامت جامعه خود متعهد هستند. ما باید درد مردم و نیازهای آنها را به گوش حکومت برسانیم.‌ در عین حال حداقل داروهای ضروری را برایشان تجویز کنیم که متناسب با وسع و توان مالی آنها باشد و هم از عوارض دارویی در امان باشند.

۷-تحریم ها چه میزان می تواند بر بیماران مبتلا تاثیرگذارباشد؟
بدون تردید تحریم های غیر انسانی آمریکا و دول غربی بیماران عزیز را تحت فشار قرار می دهد و سلامتی آنها و جامعه را در معرض خطر قرار می دهد. آثار منفی تحریم در حال حاضر خود را در نایابی و یا گرانی زیاد برخی داروها، بویژه داروهای جدید ضد سرطان، ضد خود ایمنی ها و یا بیماری های قلب و عروق و نیز دیابت نشان می دهد. در این میان برخی از گروههای سنی آسیب پذیر تر مانند کودکان و نوجوانان و یا کهنسالان بیشتر در معرض تهدید بیماری ها و یا سوءتغذیه قرار دارند. البته در صورت حفظ انسجام و هماهنگی در نظام سلامت و اولویت اول دادن به دارو و درمان و تغذیه سالم افراد جامعه در دولت و کلیت نظام، امیدواریم که این مراحل سخت را هم پشت سر گذاریم.

دکتر مصطفی معین استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و رییس مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی و انجمن آسم و آلرژی در گفت وگو با نشریه پزشکان ایرانی :
جامعه پزشکی جزو یکی از سه رتبه اول از نظر اعتماد عمومی بوده است

دکتر مصطفی معین استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و رییس مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی و انجمن آسم و آلرژی در گفت وگو با نشریه پزشکان ایرانی :
جامعه پزشکی جزو یکی از سه رتبه اول از نظر اعتماد عمومی بوده است

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید