دکتر مهدی پیرصالحی، رییس سازمان غذا و دارو گفت: برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی در سال جدید برنامه های زیادی داریم

  1
  821

  دکتر مهدی پیرصالحی، رییس سازمان غذا و دارو گفت: برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی در سال جدید برنامه های زیادی داریم،برای تهیه نیازهای دارویی و تجهیزات پزشکی در سال ۹۸ برنامه های مختلفی داریم تا حتی در سخت ترین شرایط، کشور با بحران جدی در این حوزه ها مواجه نشود اما به طور قطع اگر ارز مورد نیاز سازمان غذا و دارو در سال ۹۸ به اندازه و به هنگام تامین نشود؛ اجرای هر یک از این برنامه ها دشواری ها و مشکلاتی را در پی خواهد داشت.

  دکتر پیرصالحی، ریاست سازمان غذا و داروگفت: در شرایط خاص فعلی که به اجبار باید برخی از داروها از لیست دارویی کشور خارج شوند و این مساله برای برخی بیماران، پزشکان و سیستم درمانی کشور خوشایند نخواهد بود و چالش هایی را به همراه خواهد داشت.لذا امیدوارم که ارز مورد نظر تامین شود تا از این آوردگاه نیز به سلامت عبور کنیم.

  وی افزود: هر چند با مذاکراتی که با طرف های هندی و چینی انجام شده به نظر می رسد برای مبادله کالاهای سلامت محور و به ویژه کالاهای مرتبط با حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، با این کشورها مشکلی نداشته باشیم. اما برای مبادله با کشورهای اروپایی ابتدا باید ارزی در آن کشورها موجود باشد که ما بتوانیم از آن استفاده کنیم. با این حال ما در حال مذاکره ایم تا راه حل رفع این مشکل هم پیدا شود تا در حوزه تامین کالاهایی که تنها از کشورهای اروپایی قابل تامین هستند نیز دچار چالش نشویم و این تنها با همت و عزم جدی همه متولیان و دست اندرکاران تامین نیازهای اساسی مردم قابل دسترسی و تحقق است.

  پیرصالحی گفت: در زمانی که کمبودهای دارویی در سال ۹۷ اوج گرفت کمترین کمبودها مربوط به داروهای تولید داخل بود و صنعت ما توانست با هوشمندی و توانمندی خود، به گونه ای شرایط را مدیریت کند که بازار در حوزه داروهای داخلی با مشکل چندانی مواجه نشود.

  رییس سازمان غذا و دارو، با بیان اینکه بیشترین آمار کمبودها در سال ۹۷ مربوط به داروها و تجهیزات پزشکی وارداتی بود تاکید کرد: امیدوارم با برنامه ریزی هایی که تاکنون انجام شده و تامین ارزی به هنگام در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی بتوانیم در سال ۹۸ این کمبودها را نیز جبران کنیم

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید