رئیس انجمن علمی داروسازان ایران عنوان کرد: نگرش نادرست وزارت بهداشت برای راه‌اندازی داروخانه‌های طب سنتی/ قیمت دارو در کشور بسیار اندک است

0
216
نگرش نادرست وزارت بهداشت برای راه‌اندازی داروخانه‌های طب سنتی/ قیمت دارو در کشور بسیار اندک است
رئیس انجمن علمی داروسازان ایران عنوان کرد:
نگرش نادرست وزارت بهداشت برای راه‌اندازی داروخانه‌های طب سنتی/ قیمت دارو در کشور بسیار اندک است
رئیس انجمن علمی داروسازان ایران با اشاره به اینکه نگرش وزارت بهداشت در مورد راه‌اندازی داروخانه‌های طب سنتی درست نیست، گفت: به دلیل اینکه سازوکار لازم در این زمینه پیش‌بینی نشده است در آینده در مورد این داروخانه‌ها همان مشکلات عطاری‌ها را خواهیم داشت.
محمدرضا شانه‌ساز در آستانه برگزاری پانزدهمین همایش سالیانه داروسازان ایران برگزار شد، اظهار داشت: بیش از دو دهه است که شاخه علمی داروسازان ایران برحسب ضرورت و نیاز در کشور شکل گرفته که ارائه آموزش‌ها و نوآموزی به جامعه داروسازان از جمله مسئولیت‌های این انجمن به شمار می‌رود.
وی با اشاره به اینکه طی چند سال گذشته مصرف مکمل‌ها در کشور افزایش یافته است، گفت: در همین رابطه و افزایش اطلاعات داروسازان همایشی در سال جاری برگزار خواهد شد. همچنین در مورد محصولات آرایشی و بهداشتی نیز همایشی دیگر برای داروسازان کشور در نظر داریم.
رئیس انجمن علمی داروسازان ایران اضافه کرد: بالاترین موتور تولید علم در جهان مربوط به حوزه داروسازی است و اکنون بخش اعظمی از علم توسط داروسازان تولید می‌شود به طوری که طی چند سال گذشته از بیش از ۲۰ دانشمند بزرگ ۶ نفر آنها داروساز بوده است.
شانه‌ساز افزود: دارو یکی از سودآورترین صنعت‌ها را در حال حاضر به خود اختصاص داده است به طوری که یکی از سه سودآورترین صنعت دنیا است البته در کشور ما به دلیل مشکلات مربوط به صنعت و افزایش نیافتن قیمت دارو چندان سودآور نیست.
وی ادامه داد: حدود ۱۸ هزار داروساز عضو انجمن علمی داروسازان ایران هستند که در واقع حدود ۲ هزار نفر آنها فعالیت رسمی در این انجمن دارند.
رئیس انجمن علمی داروسازان ایران با اشاره به اینکه قیمت دارو در کشور ما نسبت به کل دنیا بسیار اندک است، گفت: این مسأله در حالی بوده که صنعت دارو در جهان یکی از سودآورترین صنعت‌ها به شمار می‌رود.
شانه‌ساز در ارتباط با راه‌‌اندازی داروخانه‌های طب سنتی در کشور، گفت: نحوه طرح و اجرای این داروخانه‌ها را خیلی از افراد قبول ندارند چرا که در بازار دارویی کشور آشفتگی ایجاد کرده و مسأله جای بحث دارد.
وی افزود: به شخصه معتقدم راه‌اندازی این داروخانه‌ها نیاز به فرهنگ‌سازی طولانی‌مدت دارد چرا که در غیر این صورت قضیه از چاه به چاله افتادن است.
رئیس انجمن علمی داروسازان ایران با اشاره به اینکه برخی از موافقان راه‌اندازی داروخانه‌های طب سنتی می‌گویند برای اینکه بتوانیم عطاری‌ها را کنترل کنیم نیاز به راه‌اندازی داروخانه‌های طب سنتی داریم، گفت: در صورتی که به این مسأله به درستی توجه نشود در آینده همان مشکلات عطاری‌ها را شاهد خواهیم بود و در واقع راه‌اندازی داروخانه طب سنتی در واقع سرپوش قانونی برای فعالیت عطاری است.
شانه‌ساز تصریح کرد: نگرش وزارت بهداشت در مورد راه‌اندازی داروخانه طب سنتی درست نیست و این موضوع مشکل فعالیت غیرقانونی عطاری‌ها را حل نمی‌کند چرا که عطاری‌ها نیز بسیاری از آنها گیاهان دارویی تهیه کرده و گاهی با نسخه پزشک دارو ارائه می‌دهند.
وی خوددرمانی و درمان‌های موازی غیرعلمی را از جمله عوارض راه‌اندازی داروخانه‌های طب سنتی برشمرد و عنوان داشت: راه‌اندازی داروخانه‌های طب سنتی با شیوه مطرح‌ شده وزارت بهداشت را انجمن‌های علمی داروسازی و پزشکی کشور و حتی سازمان نظام پزشکی قبول ندارد چرا که سازوکارهای لازم در این راستا لحاظ نشده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: پانزدهمین همایش سالانه انجمن علمی داروسازان ایران از مورخ ۳ تا ۵ شهریور در سالن همایش های رازی برگزار خواهد شد و برای شرکت کنندگان دارای ۱۸ امتیاز بازآموزی است.
با تشکر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید