رئیس سازمان غذا و دارو با تشریح امتیاز ویژه تولید دارویی ایرانی بر ضرورت راه‌اندازی جوایز صادراتی در کشور تأکید کرد و گفت: در حوزه سلامت پیش‌بینی دو میلیارد دلار سرمایه خارجی داریم ولی دنیا هم منتظر چند انتخابات از جمله در ایران و آمریکاست.

0
184

رئیس سازمان غذا و دارو با تشریح امتیاز ویژه تولید دارویی ایرانی بر ضرورت راه‌اندازی جوایز صادراتی در کشور تأکید کرد و گفت: در حوزه سلامت پیش‌بینی دو میلیارد دلار سرمایه خارجی داریم ولی دنیا هم منتظر چند انتخابات از جمله در ایران و آمریکاست.

به گزارش خبرنگار سلامت نشریه پزشکان[metaslider id=1702] رسول دیناروند در نشست خبری دومین نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته (ایران فارما) که ۲۴ و ۲۶ شهریور در مصلی برگزار می‌شود، اظهار داشت: ۳۰ درصد بازار دارویی ایران وارداتی است و باید در برنامه ششم به تراز مثبت دارویی در صادرات برسیم، یعنی یک میلیارد واردات دارو داریم همان مقدار صادرات داشته باشیم، اشکالی که داریم این است که صنایع دارویی ما زبان تجارت بین المللی را نمی‌دانند.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: صادرات دارو جزو سخت ترین کالاها در دنیا است مثلاً اگر کولر به عراق صادر کنیم در مدت یک ماه امکانپذیر است ولی در دارو باید دو تا سه سال تلاش باید کرد.

دیناروند بیان داشت: در حوزه سلامت پیش‌بینی دو میلیارد دلار سرمایه خارجی داریم زیرا علاقمندی کشورهای دنیا در این باره جدی است ولی هنوز شرایط بین‌المللی وضعیت مطلوب نرسیده و دنیا منتظر چند انتخابات از جمله در ایران و آمریکاست تا ببیند شرایط تحریم‌های ایران چگونه می‌شود بنابراین سیاست صبر در دنیا نسبت به ایران وجود دارد.

وی عنوان کرد: همچنین سیاست ایران در پسا تحریم باز کردن درها به سوی واردات نیست بلکه سرمایه گذاری و صادرات است بنابراین انتقال تکنولوژی به ایران بسیار اهمیت دارد. سقف صادرات ما به ۲۰۰ میلیون دلار رسیده ولی واردات دارو به کشور یک میلیاردد است یعنی تراز دارویی ما منفی ۸۰ است و بیشتر صادرات ما هم کشورهای منطقه است و باید صاردات دارو طی ۱۰ سال ۱۰ برابر شود و سالی ۲۵ درصد صاردات دارو اضافه شود البته به حمایت مجلس و دولت نیاز داریم، همچنین وزارت بهداشت در عرصه تولید دارو امتیازاتی می‌دهد مانند اجازه تولید دارو خارج از فهرست دارویی کشور، اما جوایز صادراتی نیاز است که در ایران نداریم چون محدودیت بودجه ای وجود دارد.

دیناروند ادامه داد: ما باید در دنیا برای سرمایه گذاری کارهای زیادی انجام دهیم مثلا خط تولید داشته باشیم و همچنین دفاتر داشته باشیم ملی اشکال این است که شرکت‌های دارویی ما فروش زیاد خارجی ندارند و بزرگترین آن ۱۰۰ میلیون دلار است درحالیکه ۱۰ شرکت دارویی هندی هر کدام فروش یک میلیاردی دارند بنابراین باید شرکت‌های دارویی ایرانی ادغام شوند تا بتوانند سرمایه گذاری میلیاردی کنند زیرا یک شرکت دارویی با سرمایه ۱۰ میلیارد نمی‌تواند فروش ۲۰ میلیاردی داشته باشد.

رئیس سازمان غذا و دارو دراره قاچاق نیز بیان داشت: قاچاق بسیار در ایران وجود دارد و کل قاچاق حدود ۱۵ میلیارد دلار است که در حوزه سلامت بیش از یک میلیارد دلار است که یک سوم آن حوزه آرایشی است و کمترین قاچاق مربوط به دارو است و عمده این قاچاق‌ها نیز تقلبی هستند. متاسفانه برخی داروهای خارج از فهرست کشور را پزشکان تجویز می‌کنند درحالیکه انگیزه قاچاق آن زیاد می‌شود بنابراین سختگیری با قاچاقچیان از سیاست‌های کشور است که از دو سال قبل دستگاه قضا سریعتر برخورد می‌کند زیرا هزینه قاچاق را باید بالا برد.

رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: همچنین مردم را باید مجهز کنیم تا کالای قاچاق را تشخیص دهند حال می‌خواهد فرآورده غذایی باشد یا کرم و یا محصول دیگر، بنابراین کمپین تبلیغاتی برای سامانه تشخیص کالای قاچاق برگزار خواهد شد کما اینکه این سامانه برای تعزیرات در ناصر خسرو به اجرا درآمد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید