راهکارهایی طلایی برای افزایش کیفیت زندگی بیماران

0
122
دبیرعلمی پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار مطرح کرد:
دبیرعلمی پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار مطرح کرد:

راهکارهایی طلایی برای افزایش کیفیت زندگی بیماران/ لزوم توجه به موضوع خودمراقبتی و آموزش

رئیس کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار گفت: بیمار در حوزه درمان غیردارویی زمانی که اقدامات مناسب را انجام دهد وضعیتش بهتر می شود و قطعا در روند درمانش تأثیر مثبت دارد.

عبدالرحمان رستمیان رئیس کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار در آستانه برگزاری پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار اظهار کرد: برگزاری این کنگره سه هدف خودمراقبتی اولیه، اطلاع بیماران و مهارت آموزی آنها و تقدیر از شرکت های فعال در این زمینه است.

وی افزود: بیمار  ۲نوع درمان دارویی و غیر دارویی دارد که در حوزه درمان غیردارویی زمانی که فرد نسبت به بیماری خود آگاهی داشته و بداند زمانی که اقدامات مناسب را انجام دهد، وضعیتش بهتر می شود و قطعا در روند درمانش تأثیر مثبت دارد.

رئیس کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار با بیان اینکه سیگار در بروز بیماری هایی همچون رماتیسم، آرتروز و بیماری های التهابی و قلبی نقش دارد، گفت: با ارتقاء آگاهی مردم از این مسائل می توان جهت کاهش بیماری ها و کنترل آنها گام برداشت.

رستمیان به خلاء آموزش بیماران به ویژه در بیماری های مزمن در کشور اشاره و عنوان کرد: برخی از کشورها در زمینه این آموزش ها پیشتاز بوده و به طور مثال ۶ جلسه ۲۲ ساعته در زمینه آموزش دیابت به بیماران ارائه می شود و پس از آن حتی به آنها کارت آموزشی ارائه می شود؛ این مسأله در برخی ادارات نیز مورد توجه قرار دارد.

وی با بیان اینکه این روش مهم بسیار حائز اهمیت است، گفت: این آموزش ها هزینه خانواده و جامعه را کاهش داده و سبب کمک به بیمار و کاهش آسیب به آن می شود، همچنین عوارض بیماری را کاهش داده و مراجعات بستری را به حداقل می رساند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: هرچند وزارت بهداشت در این زمینه گام هایی جهت آموزش به بیماران برداشته اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله های زیادی داریم و همه بخش ها اعم از خصوصی و دولتی با ورود به این حوزه اقدامات مؤثری می توانند بردارند.

گفتنی است؛ پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار چهار تا ۶ مرداد ماه امسال در مرکز همایش های مجتمع بیمارستانی امام خمینی با حضور برخی پزشکان، اساتید، دانشجویان و بیماران برگزار خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید