روشی ایمن-درمان هیپرپلازی خوش‌خیم

0
275
روشي ايمن-درمان هيپرپلازي خوش‌خيم
روشي ايمن-درمان هيپرپلازي خوش‌خيم

روشی ایمن-درمان هیپرپلازی خوش‌خیم

نتایج دو مطالعه جدید محققان حاکی از آن است که امبولیزاسیون شریان پروستات، روشی ایمن و موثر و جایگزینی مناسب برای درمان‌های رایج هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات است. البته محققان تاکید می‌کنند که روش معرفی شده، جایگزین جراحی نیست، اما نقش مشخص خود را خواهد گذاشت، خصوصا برای بیماران جوان تا زمانی که به جراحی نیاز پیدا کنند. نتایج این دو مطالعه بسیار خوب و امیدبخش بوده‌ و در سی‌امین کنگره سالانه انجمن اروپایی اورولوژی معرفی شده است.
امبولیزاسیون شریان پروستات تکنیکی قابل دسترس و با حداقل تهاجم است. البته روش مذکوربا علایم پایداری در یک سال اول همراه است و باید در بیماران بسیار انتخاب شده انجام شود. تاکنون، مطالعه‌ای به مقایسه مستقیم این روش و رزکسیون ترانس‌یورترال پروستات نپرداخته‌اند، اما مطالعه‌های جدید پیامدهای کوتاه‌مدت این روش را مورد بررسی قرار داده که قابل مقایسه با پیامدهای رزکسیون‌های قبلی یا کنونی هستند.
در یکی از مطالعه‌های که در بریتانیا انجام شده، ۶۷ بیمار با میانگین سنی ۶۶ سال، مبتلا به انسداد خروجی اثبات شده با یورودینامیک و حجم پروستات بزرگتر از ۴۰ سی‌سی، تحت امبولیزاسیون زیر بیهوشی قرار گرفتند. در تمامی بیماران، پزشک از راه شریان فمورال به محل مورد نظر رسید. روش مورد نظر در ۱۰۰ درصد موارد امبولیزاسیون یک‌طرفه و ۸۰ درصد موارد دوطرفه موفقیت‌آمیز بودند.
بیماران دچار عارضه خاصی، مانند retrograde ejaculation، عفونت ادراری یا erectile dysfunction نشدند و پیامدهای کوتاه‌مدت بیماران نیز بسیار خوب گزارش شد. پزشکان نیز از نحوه اجرای عمل بسیار رضایت داشتند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید